4 روشی که می توانید برای افزایش تمرکز از آن بهره ببرید

افزایش تمرکز
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

چطور میشود ضمن افزایش تمرکز آن را حفظ کرد؟ اینکه بتوانیم تمرکز خود را بر روی یک موضوع حفظ کنیم و اگر تمرکزمان کم است بتوانیم آن را افزایش دهیم در موفقیت قدم بزرگ و مهمی برداشته ایم. باید به خاطر داشته باشیم که اهداف رویاهایی با یک موعد زمانی هستند. مهمترین عامل رسیدن به هدف این است که بتوانیم، برای یک مدت زمان معین بر روی هدفمان تمرکز کنیم. اگر این کار انجام نشود در زمان مناسب به نتیجه ی مناسب نمی رسیم یا خیلی دیر می رسیم. برای ایجاد و حفظ تمرکز چهار روش موثر وجود دارد. برای آشنایی با این چهار روش با آکادمی بازار همراه باشید.

1. تعریف دقیق هدف و چشم انداز در زندگی

همه ی ما بارها در همایش ها، سمینار ها، صحبت افراد موفق و… شنیده ایم که هدف و چشم انداز شما در دراز مدت چیست؟ اما تقریبا خیلی از اوقات جواب درستی برای پاسخ به این سوال نداریم. شما باید سعی کنید در هشت زمینه مختلف زندگی خود (روابط، خانواده، جسم، معنویات، رشد شخصی، شغل، مالی، تفریحات)  فکر کنید، برنامه ریزی کنید و چشم انداز ایده آل خودتان را ترسیم کنید. آن نقطه ای که تصمیم دارید در تمام حیطه ها به آن دست پیدا کنید به صورت شفاف و با تمام جزئیات برای خودتان ترسیم کنید.

تمرکز کردن

پس از تعیین چشم انداز ایده آل، بهتر است شما درمورد اهداف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت خود فکر کنید. وقتی که چشم انداز ایده آل مشخص شده باشد برنامه ریزی برای اهداف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت راحت تر می شود. وقتی شما این کار را انجام دهید فعالیت های شما نظم بیشتری می گیرد و از همین امروز کار شما مشخص می شود.

 

استاد احمد محمدی
رادیو فکرانه – تمرکز (برای شنیدن Play کنید )

 

2. برنامه ریزی روزانه و هفتگی

یکی از مهم ترین نکاتی که افراد موفق با بهره وری بالا آن را رعایت می کنند، برنامه ریزی روزانه و هفتگی است. این نکته را در نظر بگیرید که آخرین کار هر روز شما باید برنامه ریزی برای فردا، نوشتن و اولویت بندی برای آن باشد. زمانی که شما برنامه ی خود را به صورت دقیق بنویسید و به آن پایبند باشید و آن را انجام دهید، تمرکز شما روی کارهای مهم زندگی حفظ می شود و ذهن شما را از اینکه دائما به سمت موضوعات و ایده های جدید منحرف شود حفظ می کند. نکته کلیدی که باید به آن توجه زیادی شود درنظر گرفتن اولویت ها در روز و هفته است و داشتن یک لیست روزانه است که کارها با دقت و تمرکز بیشتری انجام شود.

تمرکز کردن

3. شناسایی عوامل محیطی پرت کننده حواس

یکی از مهم ترین عوامل محیطی نوتیفیکیشن ها ( پیامک موبایل، ایمیل ها، شبکه های اجتماعی و…) است که باعث می شود ذهن ما منحرف شود. تحقیقات نشان میدهد هر انحراف ذهنی می تواند به طور میانگین 5 دقیقه به طول انجامد. جدا از زمانی که ما برای انحرافات ذهنی خود صرف می کنیم، مدتی هم طول می کشد که ما برگردیم به  جریان و تمرکز قبلی. تحقیقاتی در آمریکا نشان داده است که هر انسان به طور متوسط 4 ساعت از زمان خود را در طول روز صرف شبکه های اجتماعی می کند. البته مفهوم این نیست که اگر ما بخواهیم تمرکز خود را حفظ کنیم باید شبکه های اجتماعی را به طور کلی کنار بگذاریم بلکه مفهوم این است که برنامه ریزی داشته باشیم، به جای واکنش به هر اتفاقی که ممکن است هر لحظه بیافتد. مثلا سعی کنید ایمیل ها یا شبکه های اجتماعی را در ساعات مشخصی از روز چک کنیم مگر اینکه شغل ما به گونه ای باشد که ناگزیر باید ساعات زیادی در آن وقت صرف کنیم.

تمرکز کردن

4. نه گفتن

شما باید یاد بگیرید به درخواست های نابجایی که از شما صورت می گیرد نه بگویید. مثلا درخواست هایی مانند می شود تعطیلات آخر هفته را با من باشی؟ می شود همین الان به ایمیل من پاسخ بدهی؟ می شود بخشی از کارهای پروژه من را انجام دهی؟. نه گفتن مهارت و تکنیکی است که با تمرین کردن باید در شما نهادینه شود. در بسیاری از موارد بله گفتن ها هر دو طرف را متضرر می کند. از طرفی وقت شما برای تمرکز بر روی اهدافی که دارید گرفته می شود از طرف دیگر گاهی بله گفتن موجب می شود ما خیلی از کارهای طرف مقابل را به جای او انجام داده و حس استقلال را از او بگیریم. اگر از این منظر نگاه کنیم می بینیم بسیاری از نه گفتن ها به سود دو طرف است.

واقعیت این است که ما اگر مهارت تمرکز کردن بر روی اهداف و کارهای خود را نداشته باشیم، جلوی پیشرفت ما گرفته می شود و از طرفی وقتی پیشرفتی نداشته باشیم، انگیزه و روحیه ما گرفته می شود. بنابراین پیشنهاد تیم آکادمی بازار این است که از محصولات مفید و کاربردی معجزه ذهن قدرتمند بهره ببرید و به توسعه فردی و پیشرفت خود کمک کنید. در صورت تمایل به استفاده از محصولات به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید:

دوره آموزشی غیرحضوری”معجزه ذهن قدرتمند”

دیدگاه بگذارید

avatar