۳ گام موثر و عملی برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی

اعتماد به نفس
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

۳ گام اساسی

۳ گام اساسی در موفقیت چیست؟ شما در دوران رشد و نوجوانی‌تان چطور آدمی بودید؟ آیا اعتماد به نفس بالا داشتید؟ بین دیگران محبوبیت داشتید؟ به توانمندی‎های خود اعتماد داشتید؟ در کل چگونه می‌توانیم اعتماد به نفس خودمان را بالا برده و تقویت کنیم؟

همیشه دلم می‌خواست ارتباطات بیشتر و مفیدتری با دیگران داشته باشم. شبیه بچه‌های معروف مدرسه باشم. از نظر من در آن زمان، همه اعتماد به نفس کافی داشتند و از توانایی‌شان مطمئن بودند به جز خودم. اما چگونه باید به فردی با اعتماد به نفس بالا تبدیل می شدم؟

۳ سال گذشت و من در این مدت مشاغل متعددی را تجربه کردم، از کار کردن در رستوران گرفته تا برگزاری جشن و مهمانی در سرتاسر اروپا. به واسطه شغلم، در سه فصل زمستان گذشته، در کوه‌های آلپ، توانستم با افراد زیادی معاشرت کنم و بر بسیاری از نقاط ضعفم غلبه کنم.

البته این احتمال وجود دارد که سفر و کار در خارج از کشور خیلی برای شما جذاب نباشد. مهم نیست که چه کاری می‌خواهید انجام دهید. مهم اعتماد به نفس بالا در وجود شماست. اعتماد به نفس چیست؟ منظورم اعتماد به خود به اندازه و به جاست. نه اعتماد به نفس کاذب. این سه قدم می‌توانند در همه زمینه‌ها به شما کمک کنند تا اعتماد به نفس خود را بازگردانید. با کمک ۳ گام می‌توانید به موقعیت‌های بهتری برسید.

۱. بهترین دوست خودتان شوید تا اعتماد به نفس بالا به دست آوردید

گام اول از ۳ گام این است که آیا صدایی در درونتان می گوید شما به اندازه کافی خوب نیستید؟ یا در ذهن خود می‌گویید با انجام فلان کار، همانند احمق‌ها به نظر خواهید آمد؟ این صداییست که در سر همه انسان‌ها وجود دارد و همیشه به آن‌ها می‌گوید که برای انجام کارها به اندازه کافی خوب نیستند. حال با خودتان فکر کنید که اگر همان حرف‌هایی که به خودتان می‌زنید را به بهترین دوست خود می‌زدید، باز هم دوست شما باقی می‌ماند؟

بیشتر بخوانید: تعریف اعتماد به نفس و بیان تفاوتش با عزت نفس و راه‌های تقویت و افزایش آن

تغییر صدای درون

پس اولین قدم، باید تغییر آن صدا در ذهن باشد. هر وقت که این صدای منفی را شنیدید، به این فکر کنید که بهترین دوست‌تان در این موقع به شما چه می‌گفت؛ یا مادرتان یا پدرتان؟

استاد احمد محمدی

میزان اعتماد دیگران به تو، به میزان اعتماد به نفست بستگی دارد.

استاد احمد محمدی

سعی کنید حرف‌های مثبت و روحیه بخش آن‌ها را به خودتان یادآوری کنید. گاهی اوقات فقط کافیست که حرف کسی که به شما باور دارد را باور کنید. اما به یاد داشته باشید که همواره این احساس را تا جایی داشته باشید که به غرور کاذب تبدیل نشود. خودتان باشید و تصور مثبت از خود را گسترش دهید.

۲. تا جایی که می‌توانید آینده‌تان را مثبت تجسم کنید

سه گام

گام دوم از ۳ گام این است. ما قصد نداریم در اینجا راجع به محقق ساختن رویاهای‌تان با به تصویر کشیدن و احساس خوب سخنرانی کنیم. منظور ما این است که به واقع، در یک گوشه‌ای بنشینید، چشم‌های‌تان را ببندید و در ذهن  ببینید که می‌خواهید در آینده به کجا برسید.

سعی کنید تمامی جزییات مدنظرتان را تجسم ذهنی و تصویرسازی کنید. این کار، انگیزه شما برای تلاش بیشتر و رسیدن به اهداف‌تان را دوچندان خواهد ساخت. تا جایی که می‌توانید آینده‌تان را مثبت تجسم کنید تا به موفقیت برسید.

۳. این قدر در مورد اشتباهات و خطاهای احتمالی فکر نکنید

به این فکر کنید که همه چیز طبق میل شما پیش می‌رود. در هر موقعیت و رویدادی، صدها یا حتی هزاران نتیجه احتمالی وجود دارد. شما روی کدام یک از آنها تمرکز کرده‌اید؟ نتایج مثبت یا منفی؟ مشکلات و شکست‌ها سمومی هستند که پادزهرش در دستان توست.

همان‌طور که قبلا هم گفتم، سعی کنید روی نتایج منفی تمرکز نکنید. اصلا ممکن است هیچ کدام از آن‌ها به واقعیت نپیوندند. توجه و انرژی‌تان را صرف نتایج مثبت و دلخواه‌تان کنید. اعتماد به نفس بالا را با مثبت اندیشی در ذهن ایجاد کنید. به آینده نگران کننده توجه نداشته باشید. مثبت اندیشی کنید. آنچه می‌خواهی را ابتدا در ذهنت تجسم کن.

از حرف تا عمل

بله؛ من هم می‌دانم. گفتن این حرف‌ها از عملی ساختن‌شان به مراتب آسان‌تر است. من خودم هم روزهایی را به خاطر می‌آورم که این نتایج منفی تمام فکر و ذکر من را به خود مشغول کرده بود.

من هنوز هم وقتی در چنین موقعیتی قرار می‌گیرم، سعی می‌کنم از وجودشان مطلع شوم و سپس، آن‌ها را عامدانه کنار می‌گذارم. چرا باید انرژی و وقتم را بیش از این، صرف نتایج و احتمالات منفی کنم؟ البته، ایجاد این مهارت، به زمان نیاز دارد اما عملی است.

بیشتر بخوانید: چگونه اعتماد بنفس و جسارت باعث موفقیت شما می‌ شود

سخن پایانی

گاهی با همه تلاش‌ها و اقدامات، باز هم ممکن است تحت شرایط خاصی، نتوانید احساس مثبتی نسبت به خودتان داشته باشید. بدانید که این مساله کاملا طبیعی است. اما در عین حال بسیار مهم است که بتوانید کنترل ذهن را در این مواقع هم در دست بگیرید.

با اعتماد به نفس پیش بروید. در این شرایط شما باید به صدای درون‌تان ثابت کنید که شما به اندازه کافی خوب هستید. شما می‌توانید از عهده کار بر بیایید. به تلاش‌های‌تان ادامه دهید و مطمئن باشید که با گذر زمان، پیروزی از آن شما خواهد بود.

اگر شما هم حس سرخوردگی و خجالتی بودن را دارید و می‌خواهید از این حس رهایی یابید می‌توانید از دوره آموزشی غیر حضوری معجزه فن بیان آکادمی بازار استفاده کنید هم‌چنین از صفحه اینستاگرام دکتر احمد محمدی دیدن فرمایید تا نتیجه مطلوب را به دست آورید و موفق شوید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments