مقالاتموفقیت / انگیزشی

۶ راهکار برای غلبه بر افکار منفی و داشتن ذهنیت مثبت

درکتان از واقعیت، نتیجۀ باورهایی است که درمورد خود و جهان اطرافتان دارید و افکارتان نشأت گرفته از باورهایتان است؛ چه این افکار منفی باشند چه مثبت. این باورها تأثیر عجیبی بر شرایط شما دارد. باورهای شما بر افکار، احساسات، عادات و رفتارتان تأثیر می‌گذارد. با توجه به این واقعیت که سطح موفقیت ما در زندگی، به مجموع عادت ها و اقدامات ما بستگی دارد، بهتر است که ببینیم در وهلۀ اول باورها چه اهمیتی دارند.

به طور چشمگیری، بسیاری از باورهایتان بی‌اساس هستند یا مدت‌ها پیش شکل گرفته‌اند. گاهی شرایط به نحوی به تلخی می‌گذرد و به این شرایط اجازه می‌دهید تا واقعیت زندگی‌تان را تحت تأثیر قرار دهد. این شایع است برای اینکه این اتفاق در اوایل دوران کودکی اتفاق می‌افتد. وقتی حادثه‌ای برایمان پیش می‌آید، به خود می‌قبولانیم که تنها این شیوه هست و هر وقت اتفاقی در زندگی رخ می‌دهد به آن استناد می‌کنیم و این باور را تقویت می‌کنیم.

اغلب حتی وقتی که شواهد جدیدی برای سیستم باورهایمان نمی‌یابیم، این باورها را همراه با احساساتی که از آنها ناشی می‌شوند برایمان به عادت تبدیل می‌شوند. خوشبختانه زندگی در کنترل شماست. اگر ذهنیت خود را تغییر دهید، زندگی‌ شما هم به دنبال آن تغییر می‌کند. راهکارهای ارائه شده در زیر به شما کمک می‌کند تا بر باورهای منفی غلبه کنید:


1. باورهایتان را بررسی کنید

باورهایی که مانع حرکت شما می‌شوند، روی کاغذ بنویسید. باورهایی چون «پول علف خرس نیست» و «من کفایت ندارم» و سپس آنها را بررسی کنید و از خود سئوال بپرسید. از کجا من به این باور رسیده‌ام؟ چه دفاعی برای آنها دارم؟ از آنجایی که عادات نقش مهمی را در میزان موفقیت ما دارند و افکار منفی برای ما به عادت تبدیل شده‌اند، باید با آنها رو در رو شویم.

2. باورهای جدیدی را خلق کنید

مثلاً به جای سیگار کشیدن بهتر است که دست از آن بکشید. باید باورهای جدید را جایگزین باورهای قدیمی و کهنه‌تان کنید. مثلاً به جای اینکه بگویید پول علف خرس نیست بگویید: من می‌دانم که اگر هرکسی به اندازه توان خود تلاش کند پول فراوانی به دست می‌آورد.

3. به طرز مثبتی درمورد خود سخن بگویید

هر فکری را که درمورد خود می‌کنید، جذب وجود و هستی‌تان می‌کنید. بنابراین کلماتی را که درمورد خود به کار می‌برید به دقت انتخاب کنید. شما براساس شرایط تعریف نمی‌شوید. آیا اگر کسی سعی کند که شما را از طریق اشتباهاتتان یا اتفاقات ناخوشایندی که برایتان رخ داده تعریف کند، عصبانی می‌شوید؟

4. روز خود را با تجارب خوب شروع کنید و پایان دهید

تمرکز بر آنچه که شما نیستید کار راحتی است. هرچه بیشتر به نداشته‌های خود توجه کنید، نداشته‌های بیشتری را پیدا می‌کنید. در عوض چند دقیقه قبل از برخاستن از خواب صبحگاهی و پیش از خوابیدن در شب، چیزهای خوبی را که دارید؛ هرچند کوچک به یاد بیاورید. با تمرکز کردن بر چیزهای مثبت و خوب، شما پرنشاط خواهید شد و چیزهای خوب را جذب زندگی‌تان می‌کنید.

5. عکس‌العمل‌های پیش‌فرض به اشتباه یا چالش‌ها را تغییر دهید

به هر حال شما این اختیار را دارید که در هر شرایطی چطور رفتار کنید. این حالت با شرایط کودکی که تازه به راه افتاده و مدام زانوهایش خراش برمی‌دارد تفاوت چندانی ندارد، تا زمانی‌که فرد بزرگسالی او را لوس نکرده و نازش را نکشیده است، به بازی خودش ادامه می‌دهد و به گونه‌ای وانمود می‌کند که هیچ اتفاقی نیفتاده است اما اگر کسی او را دلداری بیجا بدهد، کودک شروع به گریه کردن می‌کند.

6. یاد بگیرید که مدیتیشن کنید

مدیتیشن فواید ذهنی و جسمی بسیاری دارد. آن می‌تواند استرس را کاهش دهد، سلامتی‌تان را افزایش دهد و به شما شفافیت و تمرکز بدهد. شما در طول مدیتیشن می‌توانید باورهای محدود خود را پیدا کنید و جایگزینی برای آنها قرار دهید.  مدیتیشن را در اولویت قرار دهید. به جای عاداتی که کل روز ذهن خود را به آن مشغول می‌کنید و اصلاً هم فایده‌ای ندارند، مدیتیشن انجام دهید.

شرایط و موقعیتمان دستخوش باورهای ما هستند. درواقع ما تحت تأثیر افکارمان هستیم. تغییر جهان درون روزنه‌ای برای تغییر جهان بیرونی است.

این افکار ما هستند که مشخص می کنند، مسیر ما به موفقیت ختم می شود یا شکست! بنابراین باید به مثبت و منفی بودن افکار خود توجه ویژه ای داشته باشیم، و نهایت تلاش خود را نماییم که مثبت فکر کنیم. یکی از تکنیک های حذف افکار منفی یعنی «جایگزینی افکار» را در مقاله فوق مطالعه فرمودید. اما چگونه مثبت فکر کنیم، و آن را جایگزین فکر منفی خود نماییم؟!

در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی به شما خواهند آموخت که چگونه مثبت بیاندیشید و همچنین چگونه مانع از ورود افکار منفی به ذهن خود شوید. پیشنهاد می کنم این فرصت استثنایی را از دست ندهید و با مراجعه به آدرس اینترنتی زیر در این سمینار شرکت نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن