ویدئو ها

یادآوری خاطرات – برگزیده ای از فیلم «یادگاری (Memento-2000)»

 

یادآوری خاطرات

تاکنون برای شما رخ داده که نتوانید از کودکی خود خاطره ای را به یاد بیاورید؟ می توانیم با بعضی روش های مؤثر خاطرات خود را زنده نگه داریم. بخشی از مغز که هیپوکامپوس نام دارد مسئول ذخیره سازی حافظه می باشد.

سؤالی که همواره ذهن دانشمندان را به خود مشغول نموده، این است که،‌ چرا نمی‌توانیم علی رغم توان بی‌نظیر نوزادان در جذب اطلاعات، دوره نوزادی‌ خود را به خاطر بیاوریم؟ همان طور که می‌دانید حوادث بسیار مهمی در دوره کودکی اتفاق می افتد؛ مانند نخستین حرف زدن، نخستین راه رفتن و حتی نخستین اشتیاق برای چشیدن یک طعم خوشمزه مانند بستنی. ولی هیچ یک از این تجربه های استثنایی را نمی‌توانیم به خاطر بیاوریم.

این مسأله رازی است که برای مدت های طولانی ذهن بسیاری از روان پزشکان، اساتید عصب شناسی و زبان شناسان را به خود مشغول نموده است. گویی این مرحله از زندگی مانند حفره ای خالی در خاطرات ما باقی می‌ماند. پدر علم روانشناسی «زیگموند فروید (Sigmund Freud)» برای این موضوع اصطلاح «فراموشی نوزادی» را به کار برده است.

این مسأله سؤالات مختلفی را به همراه داشته است؛ از جمله این که آیا ذهن ما واقعاً این خاطرات را در جای عمیقی دفن نموده و یا این خاطرات فقط همان ضمیر ناخودآگاه ما می باشند؟ اصلاً  آیا این امکان وجود دارد که به این خاطرات به صورت شفاف و واضح دسترسی داشته باشیم؟

ریشه احتمالی پاک گشتن خاطرات بر پایه ی گمانه‌زنی‌های موجود

این حقیقت که نوزادان حجم زیادی از اطلاعات را می‌توانند دریافت نمایند، غیر قابل انکار می باشد. نوزادان حتی چند دقیقه پس از خروج از رحم مادر قادر به جذب اطلاعات پیرامون خود می باشند. همین امر منجر به یادگیری زبان اطرافیان آنان می گردد. اما مانند هر نوع اطلاعاتی، در صورت مرور نشدن این خاطرات در ذهن، به دست فراموشی سپرده می گردند. به همین دلیل «فراموشی نوزادی» ممکن است همان پاک گشتن اطلاعات در فرآیند رشد و بزرگ گشتن انسان در طول عمر خود باشد.

در اوایل قرن نوزدهم یک روانشناس آلمانی به نام «هرمان ابینگهاس(Hermann Ebbinghaus)» آزمایشی را روی خود امتحان نمود، تا ببیند چقدر از خاطرات خود را می‌تواند به خاطر بیاورد. او برای این کار، هر روز واژه‌های بی معنایی چون «کغزق» را حفظ می نمود و آن ها را روی جدولی به ثبت می نمود. او متوجه گشت که بعد از مدتی ذهن او از به یادآوری واژه ها خودداری می نماید. ابینگهاس در این باره می‌گوید: «ذهن ما به طور ساعتی نصف اطلاعات دریافتی را دور می‌ریزد و در یک بازه زمانی 30 روزه فقط 2 تا 3 درصد از اطلاعات را به خاطر می‌آوریم».

تا چند سالگی را به خاطر می‌آوریم؟

محاسبات ریاضی انجام شده در سال 1980 نشان داد انسان می‌تواند خاطرات منحصر به دوران نوزادی تا 6 سالگی را فراتر از حدس و گمانه‌ها به خاطر آورد. بعضی از افراد می توانند اتفاق های مربوط به دو سالگی‌ خود را به خاطر آورند؛ بعضی هم ممکن است تا هفت سالگی هیچ خاطره ای در ذهن خود نداشته باشند.

دانشمندان بر این باورند محیط و فرهنگی که در آن رشد می نماییم، در این امر بی تأثیر نیست. نرخ متوسط به یادآوری خاطرات 3.5 سال می باشد، که البته منطقه به منطقه تفاوت می نماید. آیا این نکته سرنخ هایی را برای پاسخ به این سؤال به ما می‌دهد؟

فرهنگ عاملی مهم در زنده ماندن خاطرات

«چی وانگ» استاد روانشناسی در دانشگاه کرنل (Cornell University) با گردآوری خاطرات بیش از صدها دانشجوی آمریکایی و چینی به مطالب مهمی دست پیدا نمود. مشاهدات این روانشناس نشان داد، خاطرات نوزادی دانشجویان آمریکایی خودآگاهانه‌تر، به حقیقت نزدیکتر و البته طولانی تر بوده؛ در حالی‌ که خاطرات چینی ها تخیلی‌تر و کوتاه‌تر بوده است. نکات جالبی در این تحقیق پنهان می باشد؛ بسته به این که این خاطرات چقدر برای شما مهم بوده و اهمیت آن توسط والدین شما گوشزد شده باشد، قدرت به خاطر آوردن بیشتری خواهید داشت.

در بعضی کشورها به خصوص در فرهنگ شرقی، اغلب زمانی در مورد خاطرات گذشته از والدین سؤال می گردد، با یک پاسخ روبرو می گردیم: «چرا برایت مهم است؟ بیخیال!» در چنین شرایطی، مرور نکردن خاطرات به امری طبیعی تبدیل گشته و اطلاعات به تدریج از بین می‌رود.

«چی وانگ» با طرح این سؤال از مادران دانشجویان، به نتیجه تقریباً یکسانی رسید. نتیجه این بود که اگر برای جامعه این خاطرات اهمیت داشته باشد، در ذهن افراد حک می گردد. در جامعه ای که برای خاطرات گذشته اهمیت قائل هستند و به یادآوری آن تأکید می نمایند، حتی به خاطرات 2 سالگی هم می‌توان دست یافت!

«جفری فیگن (Jeffrey  Fagen)» که مشغول مطالعه بر روی حافظه و فرایند یادگیری می باشد، نظریه جالبی را مطرح نمود. او اظهار داشت: «غده هیپوکامپوس واقع در مغز وظیفه جذب اطلاعات جدید را دارد. در دوران نوزادی، فرآیند رشد و توسعه مغز کامل نگشته است؛ در نتیجه نمی توان انتظار داشت که در زمان حال کسی خاطرات آن زمان را به خاطر آورد». همچنین او می گوید: «این عضو، مرکز توانایی ما برای یادگیری و به یادآوری خاطرات می باشد. اگر هیپوکامپوس نباشد، من نمی توانم حتی چند خط از این گزارش را به خاطر بسپارم».

ما همیشه نمی توانیم به خاطرات خود به صورت دقیقی اعتماد نماییم؛ چرا که بعضی اوقات آن ها در مکالمات روزمره توسط اطرافیان دست کاری می گردند. تحقیقات بسیاری نشان می‌دهد، بخش هیپوکامپوس مغز کودکان و شیرخواران از توسعه و رشد بسیار پایینی برخوردار می باشد.

خاطرات و رویدادهای خیالی

ما باید در مورد آن چه از آن زمان به خاطر می‌آوریم، محتاط باشیم، هر چند که دوران کودکی ما احتمالاً پر از خاطرات خیالی، برای اتفاقاتی می باشد، که هرگز رخ نداده اند!

«الیزابت لوفتوس (Elizabeth Loftus)» استاد روانشناسی و محقق در دانشگاه کالیفرنیا (University of California) در آزمایشی نشان داد، که تا چه حد تلقین اطرافیان در شکل‌گیری خاطرات دروغین مؤثر می باشد. این خاطرات غیر موثق گاهی برای ما کاملاً واقعی جلوه می نماید.

خاطرات جایی است که دیگر غیر قابل دسترسی و در عین حال قابل بازیابی می باشد. تا به حال این مسأله را در ذهن خود مورد بررسی قرار داده‌اید، که چرا اغلب اعتماد به نفس بیشتری در خاطرات خیالی خود نسبت به خاطراتی که در واقعیت اتفاق افتاده است، داریم؟! شاید بزرگترین رمز و راز این مسأله در این است که نمی توانیم دوران نوزادی را به خاطر بیاوریم، ولی همچنان به خاطرات خود تمام و کمال اعتقاد داریم.

ممکن است هر یک از ما در شرایط سخت یا خوب دست به کارهایی زده باشیم که نتایج خوبی نداشته اند و سبب شکست و ناراحتی ما شده باشند. این وقایع بعد از مدتی تنها تبدیل به یک سری خاطرات می گردند، که می توانید با فکر نمودن بیش از حد به آن ها زندگی حال خود را هم خراب نمایید. باید همه ما بیاموزیم که از این خاطرات، تنها برای موفقیت های بیشتر استفاده مثبت نماییم نه اینکه خود را بیازاریم. یکی از راه های یادگیری برای کنار آمدن با خاطرات بد گذشته، شرکت در سمینار موفقیت است که در آن استاد احمد محمدی ما را در این زمینه راهنمایی خواهند نمود و همه ابزارهای ضروری برای موفقیت را به ما تدریس خواهند نمود. کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید تا با محتوای آموزشی و نحوه ثبت نام در این سمینار آشنا گردید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن