مقالاتموفقیت / انگیزشی

کشف و شکوفایی استعداد در فیلم ستاره های روی زمین Like Stars on Earth

کشف استعداد در مواردی که استاندارد در تمامی بخش ها برای شکوفایی وجود دارد کار دشواری است. حالا فکر کنید شرایط بسته و راه مانند بن بست است. در مواردی مانند بتهوون که ناشنوا بود و فرد اول موسیقی شد. کمک کردن به کشف استعداد یک فرد کار شایسته ای است. شما چقدر در کشف و شکوفایی یک فرد کوشا بودید؟ آیا شما توانستید استعداد خود را شکوفا کنید؟

استاد احمد محمدی

 

Like Stars on Earth 2007

فیلم ستاره های روی زمین با 14 جایزه و 6 نامزدی توانست درآمد 22 میلیون دلاری داشته و در لیست 100 فیلم برتر دنیا قرار بگیرد.

 

ایشّان آواستی” (دارشیل سفری) کودک نه ساله است که یک سال در کلاس سوم مردود شده و علی‌ رغم برادر بزرگترش که همیشه بالاترین نمره‌ها را می‌گیرد در کلاس از همه ضعیف تر است و به همین خاطر بارها توسط پدر و همکلاسی‌ هایش تحقیر می‌شود. سرانجام وی با کار های اشتباه خود، باعث به تنگ آمدن پدرش می‌شود و او ” ایشان ” را به مدرسه شبانه‌روزی می‌فرستد. اما او نمی‌تواند به علت بد رفتاری معلمان به خصوص معلم هنر – در آن جا دوام بیاورد و به شدت ناراحت است. او حتی دیگر تلفنی با پدر و مادرش هم صحبت نمی‌کند.  با ورود رام شانکر نیکومب ( امیرخان ) یک معلم هنر جدید، که قرار است موقتی درس بدهد و کار اصلی اش در مدرسه‌های استثنایی است مدرسه دچار تحولاتی می‌شود. او با تماشای ناراحتی‌ های ایشان، تصمیم می‌گیرد که دربارهٔ ضعف درسی او اطلاعاتی به دست آورد.

 

Like Stars on Earth 2007

 

نیکومب با دیدن دفتر مشق‌ های او که کلمات برعکس نوشته شده‌اند و دور آن‌ها خط قرمز کشیده شده‌است متوجه می‌شود که او اختلال واژگانی دارد دقیقا همان مشکلی که خود او در کودکی داشته‌است و حروف الفبا را اشتباه می‌نویسد. سرانجام او با قانع کردن والدین ایشان و پرسنل مدرسه، با حوصله به ایشان درس می‌دهد و او پس از مدتی به خوبی کلمات را می‌خواند. نیکومب چندی بعد مسابقه‌ نقاشی بین معلمان و دانش آموزان برگزار می‌کند. زیباترین نقاشی‌ها را ” ایشان ” و خود نیکومب (که عکسی از ایشان است) کشیده‌اند و هر دو عکس پشت و روی جلد دفتر بچه‌های مدرسه چاپ می‌شود.


فیلم مانند ستاره ای در زمین برگرفته از یک داستان واقعی است. یک کودکی که دیگران آن را کم هوش می پندارند در صورتی که وی تنها یک کودک بسیار بازیگوش است. مثال های زیادی ازین موارد هست نوابغی مانند آلبرت اینشتین پدر فیزیک نوین که در کودکی نه در مدرسه نمونه بود نه در مسائل روزمره زندگی کم هوش بود.

 

Like Stars on Earth 2007

 

در فیلم مانند ستاره های روی زمین با توجه به این که مخاطب فیلم مردم عزیز هند هستند باید از پیچیدگی و دیالوگ های مفهومی پرهیز می شد و فیلم باید با سادگی نمایش داده می شد تا گیرایی فیلم و پند آموزی آن از بین نرود. کارگردان ریتم فیلم را ثابت نگه می دارد و از دیالوگ های ساده استفاده می کند و با استفاده از بازیگر ماهری به نام امیرخان احساسات ناشی از فیلم را به خوبی بازتاب کرد. این فیلم جز چند فیلم خوب امیرخان است که در بین ۲۵۰ فیلم برتر دنیا قرار دارد که این آمار امیرخان نه تنها افتخار برای سینمای بالیوود است بلکه یک رکورد در دنیا حساب می شود.

 

با بازی خوب پسر کوچک شما در این فیلم حقایق را خواهید دید. اینکه پسرک بی آزار است و درونش استعداد های بسیاری نهفته است و کار های اعصاب خورد کنش فقط یک بازیگوشی بچه گانه است. دنیا از دید این پسر با بقیه مردم فرق دارد. این مهمترین ویژگی برای یک فرد به شمار می رود. در دنیای امروزی به کسی که بتواند یک کتاب را حفظ کند آن قدر ارزشمند نیست نسبت به کسی که بتواند یک مسئله را با خلاقیت خود حل کند.

 

like stars on earth film

 

پسر بیش فعال که به دنبال هیجانات زندگی است و از این سبک درس خواندن فراری است، از بیرون به شکل یک پسر کند ذهن به چشم می آید و این که اخلاق بد پسرک باعث می شود که ارتباط وی از انسان های پیرامونش قطع شود دلیل بر ناشکوفایی او شده است. به گونه ای که هر فرد بخواهد تلاش کند تا استعداد او کشف شود بر اثر شکیت های فراوان سریع نا امید می شود. از طرفی معلم بسیار ولسوز او که قطعا در این دنیای وحشی که هر کس به فکر خود است کمیاب شده است، تاثیر کامل داشته و توانست استعداد او را کشف و شکوفا کند. این معلم که از جایگاه انسانی بالایی برخوردار است توانست او را در بین بهترین ها در استعداد خود برساند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن