معرفی کتابمقالات

خلاصه کتاب ” معجزه بزرگ فکر کردن ” نوشته دیوید شوارتز

کتاب معجزه بزرگ فکر کردن اثر بسیار کاربردی از دیوید شوارتز است. اصلی که مبنای کتاب معجزه‌ بزرگ‌ فکر کردن را شکل می‌ دهد، از منابع عالی و اصیل است؛ همچنین افکار بهترین و بزرگ‌ترین مغزهای متفکری که بر روی زمین زندگی کرده‌ اند. بزرگانی مانند داود نبی(ع)، متفکرانی مثل میلتون و ادراکات بی‌ نظیری مثل ادراک شکسپیرثابت می‌کنند بزرگ‌ فکر کردن واقعا جادو می‌ کند. روش‌های ساده‌ای که در این کتاب بیان شده است، نظرات نسنجیده‌ ای نیست که جنبه‌ ی شخصی و فردی داشته باشند. همه‌ آن ها ‌نظرات اثبات‌ شده‌ ای هستند که با شرایط زندگی هماهنگ شده اند. تمام روش‌‌ ها و راه‌ حل‌ هایی که ارائه‌ شده، برای همه‌ ی انسان ها قابل پیاده‌ سازی و نتیجه‌ بخش است. با آکادمی بازار برای مطالعه بخش هایی از کتاب معجزه بزرگ فکر کردن همراه باشید.

اعتقاد به موفق شدن

تقریباً هرفردی یک داستانی دارد تا از کسب پول اضافی، کمال و انجام کارهای بهتر، شانه خالی کند. مثلا می گویند من برای آموختن تکنولوژی جدید، خیلی سنم بالا رفته است. من خیلی جوان و کم‌ تجربه هستم برای اینکه کار بهتری داشته باشم.  این یکی از علائم بیماری “اِکسکیوسایتیس” (Excusitis) است. اکثر مردم از “اِکسکیوسایتیس” رنج می‌ برند و مشکلات خود را تقصیر چیز دیگری می اندازند. اگر نگاهی به هر فرد موفق بیاندازید، می‌ بینید که سقوط کوتاهی هم داشته اند، ولی بهانه نیاورده اند.

اگر مارک زاگر برگ وقتی که بیست سالش بود توانست فیسبوک را طراحی کند، پس شما هم نمی توانید بهانه ای بیاورید. اگر ریک رایک در سن پنجاه و دو سالگی، زمانی که آرتروز گردن داشت توانست مک دونالد را بسازد پس برای شما بهانه ای نمی ماند.

اولین گام برای موفق شدن، اعتقاد به این است که شما می توانید موفق شوید. مثلا تصور کنید که شما کسی را برای ملاقات عاشقانه دعوت می کنید. اگر  خودتان اعتقاد نداشته باشید که شما بهترین فرد برای او هستید، او باید چطور فکر کند که شما بهترین هستید؟

اگر درخواستی برای کاری جدید دادید و باور دارید کسانی بیرون هستند که از شما برای این کار بهتر هستند، اصلا چرا درخواست داده اید. اگر شما نمی توانید به خودتان اعتقاد داشته باشید چرا دیگران باید اعتقاد داشته باشند.

اهمیت تفکر

فواید خوشبین بودن

هر فکری که داشته باشید در نهایت به واقعیت تبدیل می شود. سعی کنید فقط خاطرات مثبت خود را در حافظه نگه دارید. اگر همه افراد این نکته را در زندگی خود درک کنند و همه افکار بد و پیشامد های منفی را به یاد بیاورند، انگار در حال پر کردن موتور خود با شن هستند و در نهایت هم کار نمی کند.

خوشبینی و قرار دادن خود در محیط عالی، بسیار به پیدا کردن و خلق خاطره های مثبت کمک می کند. یعنی افکارتان تبدیل به رفتارتان می شود. اگر واقعا اعتقاد داشته باشید که چیزی اتفاق می افتد، مغز شما راهی را پیدا می کند که این اتفاق بیافتد. اگر این کار را نکنید، مغز شما مدام شروع به بهانه آوردن می کند تا شما این کار را انجام ندهید.

به عنوان مثال تصور کنید که شما در حال انجام مصاحبه ای هستید و کلمه ای است که دائما در حال غلط تلفظ کردن آن هستید. شما قبل از سخنرانی مدام با خود تاکید می کنید که آن کلمه را غلط نگویید اما در 98 درصد مواقعی که سخنرانی را انجام می دهید آن کلمه را غلط بکار می برید.

به خاطر داشته باشید که ذهن شما هرکجا برود، رفتارتان نیز به همان سمت خواهد رفت.

استاد احمد محمدی

اقدام، درمان کننده ترس است

اقدام ترس را از بین می برد. آیا تا به حال اقدام به انجام کاری کرده اید که مجبور به انجام آن بوده اید اما می ترسیدید؟ سخنرانی برای اغلب انسان ها کار سختی است.

وقتی افراد نیروی دریایی می خواهند آموزش ببینند یک قسمت از آموزش آنها این است که از تخته شیرجه بلندی بپرند. بعضی از افراد از ارتفاع ترس دارند و بعضی حتی از آب می ترسند. افسر آن ها را مجبور می کند که از نردبان بالا بروند و بعد به پایین بپرند. اما نکته اینجاست که آن ها تمام مدت به این فکر می کنند که چقدر می تواند این اتفاق بد باشد. آنها از تخته بالا می روند و افسر آن ها را پرت می کند به پایین، اقدام ترس را از بین می برد. وقتی که می پرند دریانورد متوجه می شود که آنقدر ها هم بد نبود و با یک بار امتحان کردن ترس کاملا از بین می رود.

هرچقدر بیشتر راجب این مسئله فکر کنید که یک چیز چقدر می تواند بد باشد، ترس شما بیشتر می شود. در نهایت فکر شما هرطرف برود رفتار شما نیز به همان سمت خواهد رفت.

موفق شدن

اگر می خواهید ترستان از بین برود کاری انجام دهید. مثلا اگر از امتحان بعدی خود می ترسید، بیشتر درس بخوانید. اگر از صحبت کردن با مردم نگران هستید به مکان های عمومی بروید و مهارت های ارتباطی خود را بهبود ببخشید. اگر اضطراب دارید که کسی ممکن است به شما حمله کند و نتوانید از خودتان محافظت کنید، به کلاس دفاع شخصی بروید و وزنه برداری را شروع کنید.

همیشه می توانید شکست را به پیروزی تبدیل کنید. تبدیل کردن باخت به برد خیلی راحت و به شکل شگفت انگیزی قدرتمند است. این ذهنیت را داشته باشید که هرکاری انجام می دهید یا پیروز می شوید یا چیزی یاد می گیرید.

وقتی از یاد گرفتن دست می کشید به صورت اتوماتیکی شکست می خورید، اگر هر شکستی که تا الان در زندگی خود داشته اید را به عنوان یک کلاس درس در نظر بگیرید که دوباره انجامش ندهید یا از آن به عنوان یک تجربه برای رشد استفاده کنید، تبدیل به فردی جذاب و موفق خواهید شد.

معرفی دیوید شوارتز

دیوید شوارتز
دیوید شوارتز

دیوید شوارتز، در ۲۳ ام مارس ۱۹۲۷ چشم به جهان گشود. او در ۶ ام دسامبر ۱۹۸۷  نیز درگذشت. دیوید شوارتز یک سخنران ماهر و نویسنده آمریکایی در زمینه ی انگیزشی بود و به عنوان یکی از بهترین متخصصان حوزه انگیزشی در ایالات متحده آمریکا شناخته می شد.

او استاد دانشگاه دولتی جورجیا در آمریکا بود. او همچنین ریاست یک شرکت مشاوره دهنده را بر عده داشت که در زمینه ی توسعه ی مدیریت فعالیت می کرد.  از این جهت او به عنوان یکی از سخنرانان بسیار مشهور شناخته می شود که در طول زندگی حرفه ای خود برای بیش از سه هزار شرکت تجاری سخنرانی کرده است و صحبت های انگیزشی وی تأثیر بسیار زیادی در تفکر مدیران بسیاری از کسب و کارها داشته است و افکار آنها را به سمت و سوی مثبت اندیشی و موفقیت هدایت کرده است.

 

به موفقیت خود ایمان داشته باشید، موفقیت به مفهوم برخورداری از بسیاری از مواهب است از جمله: رفاه در زندگی، خانه مناسب، امنیت مالی، بهره مند ساختن فرزندان از بیشترین امتیازها، بزرگی و عزت در محیط کار و در عرصه ی اجتماع، احترام به خویشتن و……موفقیت و کامیابی هدف زندگی است.

آکادمی بازار به شما پیشنهاد می کند علاوه بر مطالعه کتاب معجزه بزرگ فکر کردن از محصولات بسیار مفید کتاب صوتی که در زمینه کسب موفقیت و پیشرفت در ابعاد مختلف است بهره ببرید. در صورت تمایل به استفاده از محصولات بر روی لینک زیر کلیک کنید:

کتاب صوتی

برچسب ها

ندا تفضلی

کارشناس برنامه ریزی شهری از دانشگاه تهران هستم. علاقه زیادی به یادگیری اصول موفقیت در زمینه های مختلف دارم و مایل هستم آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 13 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن