معرفی کتابمقالات

خلاصه کتاب ” مزیت شادی ” نوشته شان اکر

در کتاب “مزیت شادی”، “شان اکر” به این موضوع اشاره می کند که وقتی مغز خود را با افکار شاد آماده کنیم، موفق‌ تر، خلاق‌ تر و برون‌ گراتر خواهیم شد. او متوجه شد که در 100-200 سال گذشته، روانشناسان، فقط بر روی روانشناسی منفی تمرکز کردند، کارهایی مثل افسردگی یا بیماری روانی. در واقع، به ازای هر 17 مطالعه‌ ای که در روانشناسی انجام میشود، تنها یکی از آنها در قسمت مثبت روانشناسی اتفاق میافتد. بنابراین، شان اکر کتاب مزیت شادی را نوشت تا به مردم طرف مثبت روانشناسی را نشان بدهد. اگر تمایل دارید تا زندگی شادتری را تجربه کنید با آکادمی بازار برای مطالعه بخش هایی از این کتاب همراه باشید.

اصل اول

چیزی که شما را شاد می کند تصور کنید. به عنوان مثال در حال غذا خوردن در یک رستوران با کیفیت بالا هستید که دو ماده اصلی آن مرغ و ماکارانی است. همچین چیزی است که از یک کاسه می خورید. حتما کلمه سوپ را حدس زدید البته می تواند چیزهای زیاد دیگری باشد. مثلا  می توانست صابون باشد، این اثری است که آماده سازی نامیده می شود و در مورد چیزی صحبت می کند که مغز شما را برای چیزی که بعدا اتفاق می افتد آماده می کند.اگر راجب حمام کردن و پاکیزگی صحبت می شد شاید صابون را حدس می زدید.

وقتی مغز خود را با افکار شاد آماده کنیم، موفق‌ تر، خلاق‌ تر و برون‌ گراتر خواهیم شد. به همین علت است که کمپانی گوگل، کارمندان خود را ترغیب می کند که سگ های خود را به سر کار بیاورند. همچنین پینگ پونگ و فوتبال بازی کنند. این مَزیت شادی است که افراد موفق همیشه شاد نیستند، اما افراد شاد همیشه موفق هستند.

استاد احمد محمدی

در یک آزمایشی چشمان سیزده دانش آموز را بستیم و یک گیاه مرموز به دست آنها زدیم و بعد به آنها گفتیم که گیاه پیچک سمی است. همه آن سیزده دانش آموز دست هایشان دچار التهاب، خارش و سرخی شد. در آخر گفته شد که آن گیاه پیچک سمی نبود و دلیلی نداشت که دست های آنها آسیب ببیند. در واقع طرز فکر آنها باعث شد که بدنشان اینگونه واکنش نشان دهد.

شاد زیستن
شاد زیستن

اصل دوم

اصل اهرم و تکیه گاه می گوید می توانید ذهن خود را طوری طراحی کنید که بهترین زندگی را تجربه کنید.

آزمایشی دیگر بر روی سالمندانی انجام شد که هشتادوپنج سال داشتند و به آنها گفته شده بود طوری رفتار کنند که انگار پنجاه و پنج سال دارند. این کار را هفته ها انجام دادند و فهمیدند در بعضی چیزها مانند قوای جسمانی، طرز ایستادن بهبود حاصل شده است و در واقع جوان تر به نظر رسیدند. چون از کلیشه های ذهنی مثل اینکه پیر شدن چگونه است رها شدند. آنها ذهن خود را حرکت دادند، تکیه گاه ها را جا به جا کردند، به گونه ای که اهرم راحت تر حرکت کند.

اصل سوم

اصل بعدی اثر تتریس نام دارد. این نام را انتخاب کردند زیرا دانشجویانی از دانشگاه هاروارد را به کار گماشتند و به آنها ساعت ها پول دادند تا سه روز پشت سر هم تتریس بازی کنند. در پایان این سه روز دانشجویان گفتند این اشکال را همه جا می بینند، حتی در کابینت و در خواب.

آنها می خواستند اشکال را مانند بازی تتریس مچ کنند. در دنیای واقعی کسانی می بینیم که این کار را انجام می دهند. آنها با شکستن محدودیت های ذهنی خود و تغییر رفتارشان مشکل دارند.

خندیدن
خندیدن

اصل چهارم

اصل چهارم سرمایه گذاری اجتماعی است. نقل و قولی است که می گوید پول نمی تواند خوشبختی بیاورد، این همیشه درست نیست. فقط در صورتی صحیح است که همه چیز خود را خرج چیزهای مادی کنید. اگر آن را بر روی دوستی خرج کنید و چیزهای که می توانی با دوستان و خانواده خود انجام دهی، آن وقت این نقل و قول غلط از آب در می آید.

می توانید کارهایی مثل قواصی، اسکی، قایق سواری، رقص و حتی کارهایی مثل رفتن به باغ وحش انجام دهید. این ها کارهایی است که با پول می توان انجام داد و می شود با آن شادی را خرید. به این خاطر که حافظه همیش ماندگار است اما رضایت مادی مثل خریدن ماشین و خانه ی جدید تنها یک ماه دوام می آورد.

معرفی شان اکر

شان اکر
شان اکر

شان اکر در 9 مرس 1978 متولد شد. او برنده جایزه آموزشی برجسته در دانشگاه هاروارد است، جایی که او درمورد روانشناسی مثبت سخنرانی کرد. شان از برجسته ترین کارشناسان جهان در رابطه بین شادی و موفقیت است.

شان موسسه تحقیقاتش را در سال 2007 تاسیس کرد. او در 51 کشور سخنرانی و تحقیق کرد و با مدیران ارشد چین، کودکان مدرسه ای در آفریقای جوبی، پزشکان در دبی و کشاورزان در زیمباوه صحبت کرد.

شان به مدت هفت سال به عنوان افسر هاروارد خدمت می کرد. او همچنین با تحقیق در زمینه روانشناسی درمورد شادی و موفقیت سازمانی در همکاری با دانشگاه ییل و موسسه تحقیقات مثبت کاربردی ادامه می دهد.

 

خوشبختی همان شادی است که در مسیر پیشرفت به سمت بهترینی که می توانید باشید می رسید. به یاد داشته باشید اگر الان خوشحال نیستید، وقتی چیزی را هم به دست بیاورید نمی توانید خوشحال باشید. شما باید شادی را در همه ی کارها تلفیق کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. بنابراین پیشنهاد آکادمی بازار به شما این است که کتاب مزیت شادی را تهیه کرده و به طور کامل مطالعه کنید و اصول آن را در زندگی خود بکار ببرید. همچنین شما می توانید از محصولات بسیار مفید کتاب صوتی جهت پیمودن مسیر موفقیت بهره ببرید. در صورت تمایل به استفاده از محصولات بر روی لینک زیر کلیک کنید:

کتاب صوتی

مطالب مرتبط

برچسب ها

ندا تفضلی

کارشناس برنامه ریزی شهری از دانشگاه تهران هستم. علاقه زیادی به یادگیری اصول موفقیت در زمینه های مختلف دارم و مایل هستم آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن