مقالاتموفقیت / انگیزشی

چگونه مدیتیشن مانترا انجام دهیم؟

قبل از اینکه نحوه‌ی انجام مدیتیشن مانترا را توضیح دهیم باید ابتدا مانترا را تعریف کنیم. مانترا یک کلمه، صدا یا عبارتی کوتاه است که به هدف تمرکز ذهن و آرامش بارها تکرار می‌شود. صداها و کلمات می‌تواند بر روی احساسات، افکار و عواطف ما اثر بگذارند. منشأ این کلمه از شرق است و به منظور انضباط ذهن به کار گرفته می‌شود. تکرار مانتراها پچ‌پچ‌های بی‌وقفه و بی قراری‌های ذهنی را آرام می‌کند و به تفکر وا می‌دارد. در شرق یک مانترا به عنوان یک سخن، کلمه یا مجموعه‌ای از کلمات مقدس اطلاق می‌شود که قدرت معنوی و روانی دارد و کمک می‌کند که حالت تغییر یافته‌ای از آگاهی فراهم سازد. مانتراها بخش مهمی از تعالیم هر دینی را تشکیل می‌دهند.

تکرار مانترا چند دقیقه در روز می‌تواند سر و صداهای ذهنی را کاهش دهد، به تمرکز و تسلط بر ذهن کمک می‌کند و شما را قادر می‌سازد تا افکار غیرضروری را به ذهن راه ندهید. همچنین تکرار مانترا هنگام استرس، در شرایط سخت و هر زمان که در زندگی روزمره به آرامش نیاز دارید، بسیار مفید است. در این شرایط آنچه را که انجام می‌دهید، متوقف سازید و برای یک یا دو دقیقه با توجه مانترا را تکرار کنید. اگر حواستان پرت می‌شود و مانترا را فراموش می‌کنید، ناامید نشوید. آرامش خود را حفظ کنید و هر زمان که ذهنتان منحرف شد، حواستان را به مانترا بازگردانید.

چگونه باید مدیتیشن مانترا را انجام دهیم؟

1. یک مانترا انتخاب کنید؛ همانطور که گفته شد هدف مدیتیشن مانترا تمرکز ذهن بر یک کلمه، صدا یا عبارت است و به ذهن اجازه نمی‌دهد که منحرف شود و به وسیله‌ی مانترا ذهنتان منظم می‌شود. هر کلمه، صدا یا عبارتی که انتخاب می‌کنید، تا زمانی‌که دستورالعمل‌های آورده شده در زیر را دنبال کنید، مناسب هستند. شاید برای یک مانترا از صدا، کلمه الهام‌بخش و مثبت یا عبارت کوتاه استفاده کنید. چند نمونه مثال در زیر آمده است:

 • صدای « OM» که اغلب در شرق مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • عبارت «من هستم»
 • عبارت «من وجود دارم»
 • کلمه «سعادت، شادی»
 • عبارت «زندگی مثبت»
 • تکرار یک عدد مثل  1 یا 2 یا هر عدد دیگری
 • تکرار یک عبارت یا نقل‌قول الهام‌بخشی که شما دوست دارید

هر کلمه، صدا یا عبارتی که انتخاب می‌کنید باید به گونه‌ای باشد که با تکرار آن احساس راحتی بکنید. یک مانترا باید دربردارنده یک کلمه‌ای باشد که برای تمرکز و به خاطر سپردن راحت باشد. به خاطر داشته باشید که هدف مانترا تمرکز ذهن بر یک کلمه یا عبارت است تا بدین ترتیب بیقراری ذهن کاهش یابد و پچ‌پچ‌های دائمی ذهن کمرنگ شوند.
 • می‌توان مانترا را با صدای بلند یا آهسته تکرار کنید.
 • مکانی ساکت را بیابید که کسی مزاحمتان نشود.
 • روی صندلی یا کف اتاق بنشینید یا دراز بکشید. نحوه نشستنتان و اینکه بر چه چیزی می‌نشینید اهمیتی ندارد. در هر وضعیتی که هستید باید راحت باشید و هیچ فشاری بر بدن و عضلاتتان نباشد.
 • به آرامی چند نفس عمیق بگیرید.
 • ذهنتان را از هرچیزی خالی کنید و شروع کنید مانترا را با صدای بلند یا آهسته و نه خیلی سریع و نه بسیار آرام تکرار کنید.
 • سعی کنید که آرام و ریلکس باشید و از هر فکر غیرمرتبط با مدیتیشن خودداری کنید. به آرامی و با توجه به مانترا تمرکز کنید و این کار را به بهترین نحو انجام دهید و هر فکر، احساس بدنی یا سر و صدایی را نادیده بگیرید.
 • برای حدود 10 دقیقه تکرار همان مانترا را بارها ادامه دهید. به زمان فکر نکنید و دائماً به ساعت خود نگاه نکنید. اگر مدیتیشن شما کمتر یا بیشتر از 10 دقیقه هم طول بکشد اشکالی ندارد.
 • مهم نیست چند بار حواستان پرت می‌شود، هر وقت این اتفاق افتاد سریع ذهن خود را به مانترا بازگردانید.

مانترا به همین سادگی است که گفتیم. می‌توانید در صبح، عصر یا هر زمان دیگری مدیتیشن کنید. حتی اگر پرمشغله هم باشید چند دقیقه در روز فرصت پیدا می‌کنید تا به مدیتیشن بپردازید.

فواید مدیتیشن مانترا چیست؟

این نوع مدیتیشن تمرکزتان را بالا می‌برد، ذهنتان را آرام می‌کند و آرامش درونی را برایتان به ارمغان می‌آورد. با تجربه‌ای که داشته‌ام می‌دانم که این نوع مدیتیشن بسیار مفید و قدرتمند است و من به شدت آن را توصیه می‌کنم. مدیتیشن مانترا ساده اما بسیار مؤثر و کارآمد است و برای معلم‌ها، دانش‌آموزان و افراد کاسب، مدیران و کارمندان، کسانی که یوگا کار می‌کنند و برای سایر افراد مفید است.

همه ما به خوبی تأثیر تمرکز را بر روی موفقیت می دانیم. هنگامی که یاد بگیریم بر هدف خود متمرکز شویم و با آرامش و بی استرس برای دستیابی به اهداف خود تلاش نماییم، موفق می گردیم. در سمینار موفقیت همه ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت از جمله روش های تقویت تمرکز را از استاد احمد محمدی خواهید آموخت. معطل نکنید! کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 17 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن