چگونه بر ترس از قضاوت شدن توسط دیگران غلبه کنیم؟

ترس از قضاوت شدن
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

هیچ کسی دوست ندارد که نسبت به خود احساس ناخوشایندی، بی‌ارزشی و مفید نبودن را داشته باشد. برخی دوست دارند که همیشه مورد تأیید دیگران باشند چراکه از قضاوت دیگران می‌ترسند. مهم نیست که چه کاری انجام می‌دهید، در هرصورت مردم به قضاوت شما می‌نشینند چه این کار را دوست داشته باشید چه نداشته باشید. اما نباید به این ترس اجازه بدهید که در شما رخنه کند و افسار زندگیتان را بر عهده بگیرد. اگر نتوانید جلوی ترس خود را بگیرید، بر اساس نظر و حرف مردم درمورد شما نگرشتان را نسبت به خود تعیین می‌کنید. نمی‌توان مانع قضاوت شد و شما نمی‌توانید آن را کنترل کنید. اما راه‌هایی وجود دارد که بتوانید بر آن تسلط داشته باشید. در ادامه به تعدادی از راه‌های غلبه بر ترس از قضاوت خواهیم پرداخت.

اولویت‌ خود را به درستی مشخص سازید

اگر تحت تأثیر قضاوت دیگران قرار می‌گیرید، این نشان می‌دهد که دیگران را مقدم بر خود می‌دانید. باید برای خودتان اولویت قائل شوید و اگر نظر دیگران را بسیار جدی می‌گیرید وقتش رسیده که از آن دست بکشید. همه کاره‌ی زندگی‌تان خودتان هستید و بهتر از هر کس دیگری خود را می‌شناسید و می‌دانید باید چه کنید، به نظر دیگران چه کار دارید؟ تا نتوانید توانایی‌های خود را باور کنید، هرگز نمی‌توانید خوب بودن خود را در هر کاری تصدیق کنید.

نظرات مهم را اولویت‌بندی کنید و از نظرات بی‌اهمیت چشم‌پوشی کنید. زمانی‌که این کار را انجام دهید، می‌توانید نقاط مثبت و منفی شخصیتتان را شناسایی کنید و عادت های منفی خود را کنترل کنید.

سعی کنید  از قضاوت خودداری کنید

 اهمیتی ندارد که قضاوت امری اجتناب‌ناپذیر است. حداقل کاری که شما می‌توانید بکنید این است که کمتر خودتان و دیگران را  قضاوت کنید. حتی اگر دیگران را مورد قضاوت قرار می‌دهید به نوع لحن و گفتار خود توجه داشته باشید. اگر شما دیگران را قضاوت می‌کنید حق ندارید انتظار داشته باشید که دیگران این رفتار را با شما نداشته باشند. یک راه مؤثر برای غلبه بر ترس از قضاوت دیگران این است که در وهله اول مهربان و دلسوز باشید. اگر این خصلت را داشته باشید می‌فهمید که وقتی فردی مورد قضاوت قرار می‌گیرد چه حس و حالی دارد و بدین‌ترتیب به راحتی درمورد آنها قضاوت نمی‌کنید. وقتی شما اینگونه عمل کنید اطرافیان شما هم دلسوز و مهربان می‌شوند. هرچند که ما نمی‌توانیم جلوی افکار دیگران را بگیریم، قضاوت نکردن دیگران باعث می‌شود که دیگران هم کمتر درمورد ما قضاوت کنند.

Techniques of overcoming the fear of judgment

 دلخور شدن را کنار بگذارید

گاهی ما در مورد چیزهایی که به ما کوچک ترین ارتباطی ندارد قضاوت می کنیم. همیشه شخصیت شما مورد قضاوت قرار نمی‌گیرد ،گاهی قضاوت شامل امور سطحی مثل نوع پوششتان یا کاری که در همان لحظه دارید انجام می‌دهید، است. وقتی به قضاوت دیگران توجه می‌کنید، این بدان معناست که نظر دیگران برایتان مهم است و با این کار عزت نفس خود را پایین می‌آورید. کمتر به قضاوت دیگران توجه کنید تا بر ترس از قضاوت غلبه کنید.

به توانایی‌های خود اعتماد کنید

وقتی از نقاط ضعف و قوت خود آگاهی داشته باشید، به نظر و گفته دیگران نسبت به خودتان توجهی ندارید و به دیگران این اجازه را نمی دهید که شخصیت و علائقتان را از شما بگیرند. ما همیشه نگرانیم که چگونه جلوی دیگران ظاهر شویم و سعی می‌کنیم خود واقعی‌مان را پنهان کنیم تا مورد قضاوت قرار نگیریم. در هرصورت مردم ما را قضاوت می‌کنند و اگر این شیوه را ادامه دهیم خودمان را گم خواهیم کرد. آگاهی از توانایی‌ها و ضعف‌هایتان قضاوت دیگران را بی‌معنا می‌سازد. در برابر نظرات دیگران مقاومت کنید. وقتی با احساستان نسبت به خود کنار آمدید، می‌توانید بدون هیچ ترس و فشاری به مشکلات بپردازید.

مراقب نجوای انتقاد درونی باشید

گاهی نجوایی درونی داریم که با قضاوت شدن، احساس گناه را در ما ایجاد می‌کند. اگرچه گاهی نقد سازنده می‌تواند باعث حرکتی رو به جلو باشد، بعضی اوقات هم تردید یا ترسی دائمی را در ما به وجود می‌آورد. افکار منفی باعث می‌شوند که شما دچار ترس شوید و بازدهی شما را کم می‌کنند. تنها زمانی‌که بتوانید افکار منفی را تحت کنترل خود درآورید، می‌توانید احساستان را نسبت به خود بهتر کنید. وقتی ذهنتان را به سوی افکار مثبت و خوش‌بینانه سوق می‌دهید، هیچ قضاوتی از طرف خودتان یا دیگران شما را ناراحت نخواهد کرد. قضاوت، اجتناب‌ناپذیر و غیرقابل کنترل است. اما آنچه که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که از منفی‌گرایی خودداری کنیم و با دلسوزی و شفقت بیشتری به کار خود ادامه دهیم.

با توجه به مقاله ی فوق متوجه می شویم که هرکسی ترس از قضاوت را تجربه می‌کند، اما چاره کار در جلوگیری از آن نیست. با دنبال کردن برخی از این راه‌ها، می‌توانید تأثیر قضاوت را از بین ببرید. بنابراین این بار که مورد قضاوت کسی قرار گرفتید به تحلیل آن نپردازید. در عوض به این فکر کنید که قضاوت چه ارزشی و چه خوبی‌هایی برای شما دارد. اگر آن قضاوت، شما را متوجه ضعف ها و عیب های واقعی شما می سازد، آن نقد سازنده است و به فکر رفع عیوب خود و بهبود رفتار و شخصیت خود باشید؛ ولی اگر آن قضاوت فقط عزت نفس شما را تضعیف می کند و شما را دچار ترس می سازد، تنها چاره اش عدم توجه به آن به روش های فوق و حفظ نمودن نگرش مثبت خود در همه ی امور است. 

در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی به شما خواهند آموخت با ترس ها و شکست های خود چگونه برخورد کنید و چگونه در هر شرایطی حتی به هنگام قضاوت ناعادلانه شدن توسط دیگران، همچنان نگرش مثبت خود را حفظ نمایید و خود را باور داشته باشید. اگر می خواهید یاد بگیرید چگونه با ترس های خود با شجاعت مواجه شوید، می توانید در این سمینار انگیزشی و شاد شرکت نمایید. کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاه بگذارید

avatar