چند راهکار ساده برای تقویت فن بیان

فن بیان
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

از جمله مهارت هایی که به خصوص برای مدیران دارای اهمیت فراوانی می باشد، مهارت فن بیان است. این مهارت کمک زیادی در نفوذ پذیری کلام در مخاطبین می کند. فن بیان از جمله مهارت هایی است که نیاز به تمرین دارد. در واقع برای تقویت این مهارت نیاز است که با استفاده از روش های ارائه شده بر روی هدف متمرکز شوید. اما گاهی نیاز است که در مدت کوتاهی فن بیان خود را بهبود ببخشید و از زمان بهترین استفاده را ببرید. در این حالت نیاز است که بهترین روش ها و راهکار ها متناسب با کم بودن زمان استفاده گردد. در این مقاله در مورد بهترین روش ها صحبت می شود.

استفاده بهینه از زمان

زمان از جمله مهمترین عوامل محدود کننده ارائه ها است. به همین دلیل باید به استفاده مناسب و بهینه از آن توجه شود. تکنیک های مختلفی در این زمینه وجود دارد که کمک می کند تا در بهینه ترین زمان بهترین سخنرانی را داشته باشید. برای داشتن یک ارائه مناسب سعی کنید زمان و میزان اطلاعات ارائه شده در یک زمان یکسان باشد. در واقع این تنظیم بین ارائه اطلاعات و زمان کمک زیادی به ارائه واضح و شفاف شما می کند. در واقع بیان کلمات به صورت صحیح و با تلفظ درست باید با آرامش خاطر و بدون عجله باشد.

در زمان ارائه توجه به هدف و استفاده از جمله هایی کوتاه به سخنرانی شما کمک می کند. عجله کردن یا با سرعت پایین ارائه دادن نمی تواند مخاطب را مجذوب سخنان شما کند. استرس از جمله عواملی است که ممکن است باعث ایجاد این مشکل شود. استفاده از روش های مدیریت استرس به مدیریت زمان نیز کمک زیادی می کند.

 

قدرت کلمات

در سخنرانی های مختلف معمولا بالاترین نقش را محتوای سخنرانی دارد و این کلمات هستند که می توانند سخنرانی را برای مخاطبان جذاب کند. استفاده از کلمات درست و کنار هم قرار دادن مناسب آن ها می تواند باعث افزایش جذابیت ارائه شما شود. در کنار محتوا تلفظ صحیح کلمات و شمرده بیان کردن آن ها می تواند ارائه شما را جذاب کند. توجه کنید که کلمات همچون حلقه های زنجیری هستند که زمانی که در کنار هم قرار می گیرند و یک جمله را تشکیل می دهند می توانند اثر گذار و معنا دار باشند.

برای سخنرانی می توانید یک آهنگ و سرعت مناسب را داشته باشید. این موضوع توجه مخاطب را به محتوای صحبت های شما جلب می کند. توجه کنید که شمرده صحبت کردن می تواند کمک زیادی به نفوذ کلام شما داشته باشد. این موضوع باعث می شود که کلمات به صورت مناسب در جای مناسب در ذهن شنوندگان بنشیند.

ارائه ای با هدف داشته باشیم

هدف دار صحبت کردن یکی دیگر از عوامل مهم در جذابیت سخنرانی می باشد. در واقع هدف کمک می کند که مخاطب صحبت های سخنران را به خوبی در کنار یکدیگر قرار داده و در جهت موضوعی که مد نظر است تحلیل کند. در کنار این موضوع برای تقویت فن بیان باید زبان بدن مناسبی داشته باشید. این موضوع در راستای ارائه با اعتماد به نفس می باشد. زبان بدن درست و صحیح در واقع زمانی ایجاد می شود که از ساختار های خمیده و یا تهاجمی به دور باشد. زبان بدن این اطمینان را به مخاطب می دهد که فرد سخنران می تواند به صورت دقیق این موارد را اجرایی کند و تا حدود میزان تسلط شما را بر موضوع می دهد.

علاوه بر این موضوع همانطور که در قسمت های قبلی به آن اشاره شد هدف از ارائه و سخنرانی بسیار مهم است. گاهی این هدف می تواند ارائه یک دستاورد علمی باشد یا می تواند ارائه ای برای سرگرم کردن مردم باشد، هر کدام از این سخنرانی ها زمانی جذاب است که بتواند هدف خود را به خوبی القا کند.

هوش کلامی خود را بالا ببریم

گاهی برای شما پیش می آید که کلمه یا جمله ای را که همیشه در یاد داشته اید فراموش کرده اید. این موضوع به هوش کلامی شما بر می گردد. تقویت هوش کلامی و افزایش تعداد کلمات تخصصی می تواند کمک زیادی در زمان ارائه به شما بکند. این مورد کمک زیادی به تقویت فن بیان شما می کند. مکث زیاد و طولانی در هنگام ارائه و سخنرانی در روند آن اخلال ایجاد می کند و از جذابیت آن کم می کند.

guest
5 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
آمنه

سلام من این راه‌ها رو امتحان کردم، فایده نداشت، چیکار کنم که بتونم یکم بهتر حرف بزنم؟!

آکادمی بازار

سلام پیشنهاد می‌کنیم از محصول ویژه آکادمی بازار با عنوان «معجزه فن بیان» استفاده کنید، برای سفارش و خرید به بخش محصولات در سایت مراجعه فرمایید.

پرنیا

کاش بعضی ها انقد که خوب بلدن حرف بزنن یکم به فکر نظافت شخصی شون هم باشن :-

صابر

دورا هاتون چه مدلی هستن؟ یه روزه؟ یا جلسه ای؟

آکادمی بازار

سلام دوست عزیز برای کسب اطلاعات کافی در مورد کلاس‌ها و دوره‌ها به صفحه اصلی سایت و بخش سمینارها ودوره‌ها مراجعه کرده یا با شماره‌های زیر تماس بگیرید:
پاسخگوی شما هستیم: 88993288، 66978520، 66418084-021