چند استراتژی شگفت انگیز برای خودداری از افکار منفی

افکار منفی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

“زمانی‌که افکار مثبت را جایگزین افکار منفی می‌کنید، به نتایج مثبتی دست خواهید یافت.”   «ویلی نِلسون»

“تصمیم بگیرید که به خود بگویید: من به خود اجازه نمی‌دهم که نگران باشم. وقتی برنامه‌ام مطابق میلم پیش نرود، ناراحت می‌شوم اما دچار استرس نمی‌شوم. درست است که افکار منفی به ذهنم می‌آیند اما این من هستم که نباید به آنها اجازه دهم که در وجودم رخنه کنند.”   « جول اوستین»

  • آیا اغلب افکار منفی دارید؟
  • آیا گاهی فکر می‎‌کنید در کار خود موفق نمی‌شوید یا اتفاق بدی برایتان پیش می‌آید؟
  • چرا این افکار منفی از شما دور نمی‌شوند؟

در سمینار موفقیت استاد احمد محمدی به شما خواهند آموخت که چگونه مانع از ورود افکار منفی به ذهن خود شوید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

با اینکه گاهی همه چیز خوب و خوش است، برخی آدم‌ها باز هم منتظر اتفاقات بد هستند. آنها بر این باورند که اتفاقات خوب زیاد دوام ندارند. اگر نتوانید جلوی افکار منفی را بگیرید، این افکار روز به روز قدرت پیدا می‌کنند و تأثیرات معکوسی بر جای می‌گذارند.

اگر افکار بد و مرتبط با مشکلات و اشتباهاتتان همیشه به ذهنتان هجوم می‌آورند، احساس خوب وخوشایندی نخواهید داشت. احتمالاً می‌پرسید: ” من چطور می‌توانم جلوی افکار منفی را بگیرم؟” “آیا راهی وجود دارد که  به بدترین اتفاقات فکر نکنم؟ ” بله، راهی وجود دارد که افکار منفی را متوقف سازید و من می‌دانم که دوست دارید یاد بگیرید چگونه این کار را انجام دهید.

چگونه افکار منفی را متوقف سازیم؟

اگر به جای این که به خوبی‌ها فکر کنید، به بدترین اتفاقات ممکن فکر کنید و منتظر ناکامی و مصیبت‌ها باشید، مطمئناً دستتان به کار نمی‌رود و تلاش نمی‌کنید که کار جدیدی را شروع کنید. وقتی اتفاقات ناخوشایندی برایتان رخ می‌دهد، دیگر امیدی ندارید چرا که از قبل منتظر چنین رخدادی بوده‌اید.

افکار و نگرش منفی زندگی را سخت و دشوار می‌سازد. یکی از دلایل توقف افکار منفی همین است. شما باید ذهنیت خود را تغییر دهید و افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. راه‌های مختلفی مثل هیپنوتیزم و روانشناختی درمانی برای رسیدن به این هدف وجود دارد. به هر حال من می‌خواهم بر یک تکنیک ساده و البته بسیار مؤثر تمرکز کنم که به هیپنوتیزم حرفه‌ای نیاز ندارد.  انجام دادن این تکنیک به تلاش بسیار نیاز دارد و باید برای آن وقت گذاشت، اما ارزشش را دارد. من این تکنیک را “تکنیک جایگزینی افکار” می‌نامم. این تکنیک ساده جایگزین کردن افکار مثبت به جای افکار منفی است. اگر شما خواهان رسیدن به نتیجه هستید، باید این کار را مرتب تکرار کنید. برای یادگیری این تکنیک ادامه مقاله را بخوانید.

تکنیک جایگزینی افکار

این تکنیک به شما کمک می‌کند تا با افکار منفی بهتر ارتباط برقرار کنید و نگذارید آنها موجب اذیت و آزار شما شوند. شما باید چه کار کنید؟ باید حواستان باشد که وقتی افکار منفی ذهنتان را مشغول می‌کند، فوراً افکار مثبت را جایگزین کنید.

تعدادی نمونه مثال در اینجا آمده است:

1. وقتی فکر شکست و ناکامی به سراغتان می‌آید، به موفقیت فکر کنید.

2. زمانی‌که فکرتان درگیر مشکلات می‌شود، فوراً به راه‌حل‌ها فکر کنید.

3. وقتی انتظار اتفاق ناخوشایندی دارید، به جای آن به این فکر کنید یک اتفاق خوب در پیش دارید.

4. وقتی احساس عجز و تانوانی می‌کنید، احساس قدرت و شجاعت را جایگزین آن کنید.

5. هنگام فکر کردن به موانع، مشکلات و شکست‌های گذشته، خود را فردی موفق و شاد تصور کنید.

شاید در ابتدا مقاومت کنید و به این کار اعتقادی نداشته باشید یا حتی فراموش کنید که افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. اما باید این تکنیک را ادامه دهید و مکرراً آن را تمرین کنید تا اینکه این تکنیک ملکه‌ی ذهنتان شود و اصلاً هم اهمیتی ندارد که چه مدت زمان می‌بَرد. وقتی این تکنیک را مرتب انجام دهید، سرانجام برایتان عادت می‌شود و به طور خودکار افکار مثبت را جایگزین افکار منفی می‌کنید.

گاهی افکار منفی بسیار اثرگذار و قوی هستند و شما وسوسه می‌شوید که این تکنیک را انجام ندهید و تسلیم این افکار شوید. در این زمان باید فواید متوقف کردن افکار منفی را به خود یادآوری کنید، درباره افکار مثبت مطالعه کنید و علیرغم نداشتن انگیزه به این تکنیک ادامه دهید. پس از تمرین این تکنیک به مدت یک یا دو هفته، قطعاً نتیجه را خواهید دید.

دو تکنیک مفید دیگر عبارات تأییدی و تصویرسازی هستند. اما هدف این مقاله توضیح دادن تکنیک‌های دیگر نیست. برای شروع کار به جای اینکه انرژی و وقت خود را صرف چند تکنیک کنید، بهتر است که بر یک تکنیک تمرکز کنید. یادگیری توقف افکار منفی کاری دشوار نیست؛ تنها به صبر و پشتکار نیاز است. اگر شما این تکنیک را ادامه دهید سرانجام ذهنیت و زندگی‌تان تغییر می‌کند.

این افکار ما هستند که مشخص می کنند، مسیر ما به موفقیت ختم می شود یا شکست! بنابراین باید به مثبت و منفی بودن افکار خود توجه ویژه ای داشته باشیم، و نهایت تلاش خود را نماییم که مثبت فکر کنیم. یکی از تکنیک های حذف افکار منفی یعنی «جایگزینی افکار» را در مقاله فوق مطالعه فرمودید. اما چگونه مثبت فکر کنیم، و آن را جایگزین فکر منفی خود نماییم؟!

در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی به شما خواهند آموخت که چگونه مثبت بیاندیشید و همچنین چگونه مانع از ورود افکار منفی به ذهن خود شوید. پیشنهاد می کنم این فرصت استثنایی را از دست ندهید و با مراجعه به آدرس اینترنتی زیر در این سمینار شرکت نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاه بگذارید

avatar