چرا در تلاش برای تغییر زندگی روزمره موفق نمی‌شویم؟

زندگی روزمره
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

موانع تغییر

آیا به خودتان قول می‌دهید که در زندگی روزمره خود تغییری ایجاد کنید و برای آن هیچ تلاش و کوششی نمی‌کنید؟ آیا تلاش می‌کنید که تغییر ایجاد کنید اما موفق نمی‌شوید؟ آیا وقتی که با موانع روبرو می‌شوید دست از تلاش می‌کشید؟

این تجربه‌ها کاملا رایج است و اغلب احساس ناامیدی و حتی خشم و عصبانیت را به وجود می‌آورد. از تغییرات مثبت و موثر در کار و زندگی شخصی استقبال کنید. اما چرا این اتفاقات میفتد و چه کاری در رابطه با آن می‌توانید انجام دهید؟ چگونه با استفاده از افکارتان، زندگی‌تان را تغییر دهید؟

بیشتر بخوانید: اعتماد به نفس بالا و سه گام موثر و عملی برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی

برنامه ریزی برای کارها

ما همیشه مشغول کار، مسائل روزمره، مطالعه، وظایف و کارهای مختلف هستیم. این کارها انرژی و زمان بسیاری از ما می‌گیرد و اغلب به خاطر اینکه بسیار پرمشغله‌ایم برنامه‌ها و قرارهای‌مان را فراموش می‌کنیم.

به خودمان قول می‌دهیم که زندگی‌مان را تغییر دهیم اما وظایف و مسئولیت‌های روزانه زمانی را برای‌مان باقی نمی‌گذارد. اهمیت برنامه ریزی در کنار عملگرایی را جدی بگیرید.

باید از خود بپرسید که آیا تمام کارها و وظایف روزمره مهم هستند؟ باید ببینید که کدام یک از این کارها را کنار بگذارید، کدام یک از آن‌ها را به طرز متفاوتی انجام دهید و بدین صورت هست که شما می‌توانید انرژی و وقت خود را برای کارهای دیگر بگذارید. زمان خود را با استفاده از نرم افزارهای برنامه ریزی مدیریت زمان نمایید.

آیا گاهی فکر می‌کنید که در یک چرخ و فلک هستید و نمی‌توانید پایین بیایید؟ آیا از لحظه‌ای که از خواب برمی‌خیزید تا زمانی‌ که در شب به رختخواب می‌روید به کارهای روزانه مشابه می‌پردازید؟ باید از چرخ و فلک پیاده شوید و زندگی کردن را شروع کنید.

شاید غیرممکن به نظر برسد، اما از طریق انجام کارهای کوچک می‌توانید آن را انجام دهید. می‌توانیم با تغییرات ساده زندگی‌مان را به یک ماجراجویی تبدیل کنیم.

 با کارهای کوچک و متفاوت شروع کنید

  • در صبح ده دقیقه زودتر از خواب برخیزید.
  • اگر درست صبحانه نمی‌خورید وقتی را برای خوردن آن اختصاص دهید.
  • توجه و علاقه بیشتری به افرادی که با شما سر و کار دارند، نشان دهید. برای داشتن روابط پایدار و موفق باید زمان صرف کنید.
  • اگر می‌خواهید کتاب مشخصی بخوانید و فرصت ندارید، با خواندن ۴-۳ صفحه از کتاب در روز شروع کنید.
  • آیا به خودتان قول می‌دهید که کشوهای لباس‌تان را تمیز و مرتب کنید اما وقتی برای این کار پیدا نمی‌‌کنید؟ الان زمان مناسبی است. شروع به تمیز کردن تنها یک کشو از لباس‌تان بکنید.
  • آیا اغلب در فکر این هستید که به یکی از دوستان‌تان یا به کسی که مدت‌هاست از او خبری ندارید، زنگ بزنید؟ قبل از بهانه‌تراشی کردن الان گوشی را بردارید و با او تماس بگیرید.

برای این‌که تغییر کنید باید دست به عمل بزنید. در غیر این‌صورت هرگز آنچه را که می‌خواهید تغییر نمی‌دهید. رمز و راز موفقیت در زندگی این است که مرد عمل باشید. همان‌طور که از مثال‌ها می‌بینید شما قرار نیست که گام‌های بزرگی بردارید.

کارهای کوچک کافی هستند زیرا آن‌ها آسان‌تر بوده و مقاومت درونی کمتری را به همراه دارند. وقتی در کارهای کوچک موفق می‌شوید، انگیزه و اعتماد به نفس‌تان برای  انجام کارهای بزرگتر بیشتر می‌شود.

نکات مهم

تحول درونی و تغییر - نکات مهم

چیزهای مهمی هستند که باید بدانیم. اغلب وقتی که شروع به کار جدیدی می‌کنیم یا وقتی می‌خواهیم تغییری در زندگی‌مان ایجاد کنیم، با موانعی روبرو می‌شویم. این موانع چیز جدیدی نیستند، همیشه وجود داشته‌اند اما از وجودشان آگاه نبوده‌ایم.

حالا که ما خواهان تغییر در زندگی هستیم این موانع بیشتر از همیشه به چشم می‌آیند و شاید تصور کنیم که آن‌ها برای آزار و اذیت ما هستند که البته این درست نیست. مسیر موفقیت هموار نیست؛ باید با موانع رسیدن به موفقیت آشنا شوید.

استاد احمد محمدی

اگر تغییر از خود را بپذیری و شروع کنی، بخش اعظم راه موفقیت را پیموده‌ای.

استاد احمد محمدی

مانع دیگری که شاید با آن مواجه باشیم مخالفت و عدم تایید دیگران است. مردم تغییر را دوست ندارند و بنابراین به طور ناخواسته نسبت به تغییر مخالفت می‌کنند و ابراز نارضایتی دارند. به همین دلیل به صلاح نیست که درمورد تغییری که در زندگی‌مان ایجاد کنیم، سخنی بگوییم.

این می‌تواند کشمکش و مخالفت‌های بسیاری را به همراه داشته باشد. ارزش قائل شدن برای خودتان را شروع کنید تا زندگی‌تان دگرگون شود.

 چه کار می‌توان کرد تا تغییر در زندگی را  به سرانجام برسانیم؟

همانطور که گفتم شروع کردن با کارهای ساده و کوچک آسان‌تر است. این کار مقاومت درونی و بیرونی کمتری را به دنبال دارد و به اتمام رساندن کارها را راحت‌تر می‌کند. سپس به سراغ کار دیگری که مستلزم تلاش یا تغییر بیشتری است، بروید.

به تدریج قدرت درونی، اعتماد به نفس و انگیزه شما بیشتر می‌شود و نسبت به افراد دیگر مقاومت درونی کمتری را نشان می‌دهید. برای آسان‌تر شدن این کار داشتن اراده قوی و خود انضباطی مفید است.

تغییر، عاملی که همه ما زمانی که احساس می‌کنیم زندگی‌مان یکنواخت و تکراری شده به دنبال آن هستیم. ممکن است برای بدست آوردن آن برنامه‌های زیادی بچینیم و به دنبال آن باشیم که تحولی عظیمی در نحوه زندگی‌مان ایجاد کنیم؛ اما مشکل اینجاست که ابتدا به جای اینکه قدم‌های کوچک برداریم، به فکر برداشتن قدم‌های بزرگ هستیم.

در واقع به این توجه نمی‌کنیم که یک نوزاد هم از همان نمی‌تواند راه برود؛ اول از چهار دست و پا رفتن شروع میکند تا بعد از مدتی بتواند راه برود. هر تغییر بزرگ یک شبه بدست نمی‌آید، شما اول باید شرایط را برای او فراهم کنید و بعد با برنامه‌ای معین به سمت آن حرکت کنید.

موفقیت نیز یک تغییر بزرگ است که شما برای رسیدن به آن به برنامه‌ای معین و همچنین مهارت‌های گوناگونی نیاز دارید.

با همراهی تیم آکادمی بازار می توانید مهارت‌های مورد نیازتان را فرا گرفته و با برنامه‌ای معین به سوی دست‌یابی به اهداف‌تان حرکت کنید. برای شروع می‌توانید از بسته آموزشی : چگونه به اهداف خود برسیم؟ کمک بگیرید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments