چالش ها و موفقیت های شرکت راک اسپیس (Rackspace)

راک اسپیس (Rackspace)
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

در این مقاله آکادمی بازار به موفقیت ها و مشکلات شرکت راک اسپیس که شرکت خدمات میزبانی است می پردازد.

شرکت خدمات میزبانی وب «راک اسپیس» (Rackspace) که یک دهه پیش در سن آنتونیویِ تگزاس تاسیس شد. در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ نفر کارمند را در استخدام خود دارد و به یکی از برند‏ های مطرح در عرصه میزبانی وب و صنعت خدمات فناوری اطلاعات تبدیل شده است.

این موفقیت مرهون کارکنان فوق العاده با انگیزه ی آن است که خدمات سریع و قابل اعتمادی را ارائه می‏ دهند. فابیو تورلینی (Fabio Torlini)، مدیر بازاریابی راک اسپیس در انگلستان، می‏ گوید: «برای اینکه قادر باشیم به سطح بالایی در ارائه خدمات خود نائل آییم، باید از تعهد قوی کارکنان برخوردار باشیم. بنابراین کارکنان مان برای ما بسیار حائز اهمیت می باشند».

از این رو است که در میان ۱۰۰ هزار محل کار واقع در سراسر جهان، راک اسپیس بر اساس تعهد کارکنان، جزو ۱۴ درصد نخست قرار می گیرد. راک اسپیس از طریق پاداش و تحقق نیازهای شخصی، چنین سطح بالایی از تعامل را برآورده می سازد. برای آشنایی بیشتر با شرکت راک اسپیس با ما همراه باشید.

مطالعه بیشتر: معرفی KPMG بزرگترین شرکت‌ ارائه دهنده خدمات مالی و حسابرسی(قسمت اول)

مطالعه بیشتر: معرفی KPMG بزرگترین شرکت‌ ارائه دهنده خدمات مالی و حسابرسی(قسمت دوم)

می‌توانید از طریق فروشگاه محصولات آکادمی بازار درجریان محصولات از جمله کتاب صوتی، فیلم آموزشی، محصولات بازاریابی و فروش، محصولات مربوط به توسعه فردی، محصولات مربوط به کارآفرینی و آموزش مالی و همچنین دوره آموزشی غیرحضوری قرار بگیرید.  همچنین می‌توانید در قسمت بلاگ آکادمی بازار، آخرین مقاله‌های مربوط به بازاریابی و فروش، موفقیت، ذهن قدرتمند و …را مطالعه کنید و درجریان آخرین گزارش دوره‌های آموزشی آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی قرار بگیرید.

خدمات شرکت راک اسپیس به کارکنانش

کارکنانرک اسپیس که به «راکر» (Racker) موسوم اند، بر حسب میزان دستیابی به اهداف شرکت، سه ماه یک بار پاداش داده می شوند. به کسانی که بازخورد زیادی را از مشتری دریافت یا عملکردی فراتر از وظیفه مقرر ابراز دارند.

ناهار رایگانی در رستوران برای تمام اعضای خانواده، تعطیلات آخر هفته ای در مهمان‏خانه ی مشرف به رودخانه گراهام وِستون (Graham Weston) موسس شرکت یا کلید یکی از بی ام و های (BMW) وستون، به نام «راک موبیل» (Rackmobile)، به مدت یک هفته تعلق می ‏گیرد. وِستون می‏ گوید: «اینکه جایزه ای ۲۰۰ دلاری به کسی بدهید، مفهوم خاصی را نمی رساند؛ ولی وقتی کسی برای یک هفته با ماشین من رانندگی کند، هرگز خاطره آن را از یاد نمی برد».

برای راکرهایی که آخر هر ماه عملکرد بالاتری داشته  باشند، برنامه های خاصی در نظر گرفته می شود. مثلاً عکسی از آنها را در لباسی که محبوس در آن می شوند، روی دیواری موسوم به «غیوران» آویزان می‏ کنند!

راک اسپیس کارکنانش را برای تامین نیازهای اجتماعی آن ها و به حداقل رساندن رقابت داخلی ناکارآمد، در قالب تیم ‏هایی سازماندهی می ‏کند و مبلغی از بودجه را برای مصارف اجتماعی؛ نظیر شام، تئاتر، سفرهای قایقرانی و شکار کنار می گذارد.

 85 درصد از راکرها مدعی اند که کار به دلیل برخورداری از فرصت‏ های آموزشی و توسعه شغلی فراوانی که دارد، نیاز آنها را به رشد شخصی برآورده می‏ نماید.

Rackspace
شرکت راک اسپیس

راک اسپیس همچنین از طریق قدرت رهبری مبتنی بر توانمندی،‏ به کارکنانش انگیزه می ‏بخشد. در برخی دفاتر، عکس هر کارمند به همراه لیستی از پنج نقطه قوت وی، روی بُرد نصب می ‏شود. سه بنیانگذار و مدیر عامل این شرکت به تازگی در نامه سالانه خود به سرمایه ‏گذاران نوشتند: «هر راکر یک فرد بوده و دارای نقاط قوت منحصر به فردی است».

«ما به جای اینکه از آن ها بخواهیم آنچه را که هستند تغییر دهند، به آنها کمک می‏ کنیم تا نقاط قوت خود را توسعه بخشند. ما راکرها را تشویق می کنیم تا در مورد نقاط قوت خود به صحبت بنشینند و موقعیت‏ هایی را در این شرکت بیابند که از استعدادهای ذاتی آنها استفاده می‏ کنند. این رویکرد، راکرهای متعهد تری را که مشتاقانه در انتظار آینده کار باشند، با نشاط تر می ‏سازد».

گسترش اینترنت؛ زمینه افزایش حملات سایبری

کارشناسان در همایش سالانه‌ی شرکت راک اسپیس (Rackspace) در لندن، اعلام کردند به دلیل افزایش وابستگی به ابزارهای اینترنت محور، گستره و حجم حملات سایبری در حال افزایش است. برایان کلی (Brian Kelly)، رئیس بخش امنیت راک اسپیس، در این‌ باره گفت: «گستره و حجم حملات در حال افزایش است.

ابزارهای هک ساده‌تر شده و در وبگاه‌های غیرقانونی یا زیر زمینی به‌صورت آماده به فروش می‌رسند؛ بنابر این هر روز افراد بیشتری وارد این حوزه می‌ شوند.» وی افزود: «شرکت‌ ها در مورد حملاتی که به آن‌ ها می‌ شود بهتر اطلاع‌ رسانی می‌ کنند و همین موضوع، سبب افزایش آمار صحیح تعداد حوادث امنیت سایبری شده است.» این در حالی است که علاوه بر این افراد، ۸۹ درصد از شرکت‌  کنندگان، باور دارند که حملات سایبری رو به افزایش است و این موضوع، ربطی به بهبود اطلاع‌ رسانی در مورد این حملات ندارد.

تصاحب شرکت ارائه کننده خدمات ابری Rackspace

شرکت راک اسپیس باز هم می تواند شبیه به یک شرکت نوپا باشد. شرکت Rackspace که یکی از بازیگران اولیه در بازار خدمات ابری بود، اکنون تنها دو راه در پیش روی خود می بیند: یا تکامل یابد، یا از قافله عقب بماند. شرکت راک اسپیس (ارائه دهنده خدمات ابر و میزبانی وب) اعلام کرد که قرار است توسط شرکت سهامی خاص Apollo Global Management خریداری شود و بدین ترتیب بار دیگر به یک شرکت خصوصی تبدیل گردد.

تحلیل گران می گویند این اقدام به راک اسپیس کمک خواهد کرد تا بدون نگرانی و فارغ از واکنش سهام داران، تغییرات عمده ای را که مد نظر دارد، روی خدمات خود اعمال نماید. تمرکز کسب و کار اولیه راک اسپیس، همان طور که از نامش هم پیداست، بیشتر بر فضای ابری بود و در توسعه OpenStack (یک پلتفرم منبع باز ابری) هم مشارکت داشته است.

شرکت راک اسپیس در بازار رقابتی

این شرکت یکی از نخستین بازیگران در بازار ابر بود و با همکاری رقبایی همچون AWS از شرکت آمازون، IBM، مایکروسافت و گوگل، صنعت ابر را شکل دادند. هم زمان با مهاجرت بیشتر و بیشتر سازمان ها به فضای ابری، راک اسپیس هم تلاش کرد به این تقاضا پاسخ بدهد و تمرکز خود را بیشتر بر وب سایت های میزبان شده، و خدمات و نرم افزارهای سازمانی و تجاری نگه داشت.

اما بازار ابر تا حد بسیار زیادی رقابتی بود و شرکت هایی همچون گوگل، مایکروسافت و آی بی ام و به ویژه AWS در آن سهم ویژه و عمده ای داشتند. در نتیجه برای راک اسپیس خیلی دشوار بود که بتواند با آنها به رقابت بپردازد. اما این شرکت برای پیدا کردن مزیت رقابتی خود، به عرضه دیگر خدمات، همچون ارائه پشتیبانی از AWS و دیگر فراهم کنندگان خدمات ابر روی آورد.

گفته می شود راک اسپیس درنظر دارد با پشتیبانی و یکپارچه سازی محصولات فروشندگان واسط، بتواند به مشتریان سازمانی خود توانایی سفارشی سازی و کنترل بر آنچه که در ابر اجرا می کنند را اعطا نماید.

شرکت خدمات میزبانی وب «راک اسپیس» (Rackspace) نمونه ای از یک شرکت موفق است که راز موفقیت آن طبق مقاله، ارج نهادن کارمندان، پاداش های غیر مالی ولی خاص و بیاد ماندنی، تأکید بر تقویت نقاط قوت کارکنان به جای فشار بر آنان جهت تغییر و امکان زیاد رشد شخصی و شغلی کارکنان یا راکرها، انگیزه بخشی به کارکنان از طریق رهبری مبتنی بر توانمندی و … می باشد.

از آنجا که بهترین راه برای راه اندازی یک کسب و کار موفق الگو قرار دادن شرکت ها و کسب و کارهای موفق در سطح جهانی است، آکادمی بازار به شما مطالعه مقالات کارآفرینی و کسب و کار را به شما پیشنهاد می کند.

دیدگاه بگذارید

avatar