کارآفرینی / کسب و کارمقالات

پاداش ‏های تیمی نیوکور، بزرگترین شرکت فولاد در آمریکا

اما امروزه که تحت تاثیر نابسامانی­ های رقابت جهانی، دو سوم از شرکت‏ های فولاد آمریکا نابود شده یا تحت حفاظت از ورشکستگی قرار گرفته­ اند، نیوکور به بزرگ ترین شرکت فولاد در آمریکا و دهمین شرکت بزرگ در جهان تبدیل شده است. علی رغم اینکه نیوکور تا حال حاضر بیش از 12000 نفر را (بیشتر در ایالات متحده) به استخدام خود درآورده، همچنان چابک، سودآور و به شدت رقابتی باقی مانده است.

راز موفقیت نیوکور چیست؟

یکی از مهم‏ ترین عوامل، سیستم پاداش مبتنی بر عملکرد آن است. طی سال‏ های اخیر، کارگران فولاد نیوکور سالانه به طور متوسط بیش از هشتاد هزار دلار به دست آورده­ اند. بسیاری از پرداخت‏ ها متغیر بوده و به عملکرد تیمی و سازمانی بستگی دارد. یکی از مدیران اجرایی نیوکور روند پرداخت را چنین توضیح می‏ دهد: «ما دستمزد پایه واقعی کمی داریم؛ اما پاداش هفتگی بالایی پرداخت می‏ کنیم. پاداش پرداختی بر حسب کیفیت و تُناژ تولید و حمل شده توسط یک تیم است. متوسط پایه ی پرداخت حدود 9 تا 10 دلار در ساعت است که می‏ تواند با 15 تا 20 دلار دیگر در ساعت به عنوان پاداش توام گردد». پاداش‏ ها به هر یک از اعضای تیم، که حدود 12-20 نفر هستند، پرداخت می‏ شود. نیوکور میزان پاداشی را که یک تیم می‏ تواند دریافت کند محدود نمی­ سازد، بلکه آن را معمولاً برابر یا دو برابر حقوق پایه در نظر می­ گیرد.

کن ایورسون، رئیس هیات مدیره “نیوکور” شرکت تولید فولاد چندین میلیارد دلاری، این موضوع رو در آغاز فعالیت شرکتش تجربه کرده: در واحد تولیدی “ایورسون” محصولات ریخته گری شده زیادی که به عنوان قطعات هواپیما ساخته می شد، مردود شناخته می شد. روش وی این بود که خرابی را به کارگران نشان می داد و سپس به آنها نشان می داد که چگونه کیفیت کارشان را اصلاح کنند. ایورسون خواست که کارکنان محرک اصلی پیشرفت شوند. بنابراین او و سرپرست سالن، میز قرمز بزرگی را در میانه سالن تولید قرار دادند و تمامی محصولات رد شده را که در هر روز تولید می شد روی میز انباشته می کردند.

نتیجه: کارکنان می آمدند و قطعات معیوب را نگاه می کردند. آنها را آزمایش می کردند و در مورد انطباق نداشتن محصولات با ویژگی های تعریف شده، صحبت می کردند. آن ها به سرعت به این نتیجه رسیدند که بیشتر خطاهای ناشی از مشکلات ریخته گری قابل پیش گیری است. هر یک از کارکنان نظری درباره کاهش نرخ خرابی ها می دادند. شش هفته بعد، تعداد قطعات ریخته گری معیوب روی میز قرمز رنگ بدون اینکه مدیر یا سرپرست تولید کلامی به زبان بیاورد، به شدت کاهش یافت.

سیستم پاداش تیمی نیوکور نه فقط بر مقدار، بلکه بر کیفیت محصول نیز متکی است. اگر کارکنان بَچِ معیوبی از فولاد را، قبل از این که از محل کار آنها عازم شود شناسایی کنند، تناژ وابسته به آن محصول در محاسبه پاداش هفتگی تیم لحاظ نمی­ شود. حال چنان چه بچ نامعیوب به دیگر دپارتمان­­ های فعال ترابری در محدوده کارخانه­ های کوچک برسد، تناژ وابسته به آن، دوباره از پاداش تیم کسر می‏ شود و بالاخره اگر محصول معیوب به دست مشتری برسد، تیم از پاداشی معادل با سه برابر محصول ارسال شده محروم می­ گردد.

کارکنان تولید دارای بالاترین پرداخت متغیر هستند؛ ولی کارکنان حرفه‏ ای و اداری نیوکور نیز پاداشی در حدود یک سوم حقوق خود را دریافت می­ دارند که مبتنی بر عملکرد بخش آن ها است. علاوه بر این، کارکنان نیوکور پاداش‏ های حاصل از تقسیم سود سالانه شرکت، معادل 10 درصد از سود عملیاتی آن را دریافت می‏ نمایند. مبلغ این پاداش‏ ها در سال ‏های اخیر به ‏رقمی معادل 18000 دلار به ازای هر کارمند رسیده است.

 شرکت نیوکور نمونه ای از یک شرکت موفق است که راز موفقیت آن طبق مقاله فوق، تیمی کار کردن و پاداش و تنبیه های مالی منصفانه بوده است. از آنجا که بهترین راه برای راه اندازی یک کسب و کار موفق الگو قرار دادن شرکت ها و کسب و کارهای موفق در سطح جهانی می باشد، آکادمی بازار سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی به شما از رازهای موفقیت انسان ها و شرکت های موفق خواهند گفت. که با شرکت در این سمینار در می یابید که همگی آنان  عادت ها و ویژگی های منحصر به فردی داشته اند که با دانستن آن ها و به کار بردن آنان در کسب و کار خود، موفقیت خود را محتمل تر خواهید نمود. برای استفاده از فرصت شناخت شرکت ها و افراد موفق دنیا کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید تا با نحوه ی ثبت نام در این سمینار و محتوای آموزشی آن آشنا گردید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

تاثیرات مهم نوع بسته بندی در افزایش فروش
بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن