ذهن قدرتمندمقالات

مهارت خودآگاهی یکی از مهم ترین لوازم ساخت یک زندگی موفق و شاد

مهارت خودآگاهی از جنبه های بسیار زیادی مهم می باشد. مهارت خودآگاهی سبب می گردد که یکدیگر را بهتر درک نماییم و این درک متقابل سبب تجارب بی نظیر و بهتری می گردد. هنگامی که شما به خودآگاهی برسید، نتیجه آن برقراری ارتباط مؤثر و خوب با دیگران می باشد؛ و به طور همزمان هویت خود را بسط داده و هویتی جدا شده از جمع برخوردار گردید. مزایای مهارت خودآگاهی در تمام زندگی بشر گسترده است و از احساسات درونی تا ارتباطات با منابع قدرت در جهان را شامل می گردد.

برخی از مزایای داشتن مهارت خودآگاهی عبارتند از: 

  • خودتان را به طور کلی دوست خواهید داشت توانایی دوست داشتن خود به صورت کل
  • می توانید مهارت ها و تجارب عمیقی در زندگی به دست آورید داشتن تجارب و لذت های عمیق در زندگی
  • توانایی تحقق بخشیدن به رویاهایتان را کسب خواهید نمود
  • از مزایای مثبت برقراری روابط بین فردی لذت خواهید برد
  • می توانید به جای واکنش های کورکورانه و رفتارهای تکانشی نسبت به افراد و محیط، آگاهانه عمل نمایید
  • به شادی اصیل و آرامش درونی واقعی خواهید رسید

در حقیقت نمونه مزایای فوق، مورد نیاز انسانی است که در دنیای مدرن امروز زندگی می نماید. بسیاری از ما بیشتر اوقات احساس نموده ایم آن گونه که باید باشیم نیستیم، در شرایط مختلف رفتارهای و عکس العمل هایی از خود نشان داده ایم که بعد از تفکر و بررسی آن ها پی برده ایم که اصلاً آن رفتارها مورد پسند ما نیستند و اشتباه کرده ایم. اگر از رفتارهای خود در نقش ها و شرایط مختلف آگاهی داشتیم، شاید هرگز انجام و چنین عکس العملی از خود نشان نمی دادیم. در حقیقت این سؤال را باید این گونه مطرح نماییم، که چرا از رفتار خود آگاهی نداریم. خودآگاهی کوشش می نماید که ما بر توجه به خود تمرکز نماییم و این توجه را به صورت گسترده بر خودمان سوق دهیم و خود را ببینیم.

آیا کسب مهارت خودآگاهی امکان پذیر است؟

در علم روانشناسی، مفهمومی به نام فراشناخت وجود دارد که به معنای شناخت و تفکر در مورد شناخت خود می باشد. در حقیقت این مفهوم در سال های اخیر از کلید واژهای اصلی تحقیقات اخیر در رشته های علوم شناختی، روانشناسی و روانشناسی عصبی است. در حقیقت کلمه فراشناخت با کلمه تخصصی تری به اسم خودآگاهی همپوشانی 30 درصدی دارد. هدف از بیان این مفهوم این است که بگوییم کسب مهارت خودآگاهی، عجیب و غریب یا ماوراء الطبیعه نیست و همه اشخاص می توانند با تمرین و تمرکز بر روی خود و اعمال خود مهارت خودآگاهی را کسب نمایند.

خودآگاهی - خودشناسی

نتیجه داشتن مهارت خودآگاهی چیست؟

استفاده از مهارت خودآگاهی سبب می گردد که اشخاص رفتار ها و اعمال خود را بنگرند و همزمان رفتارهای تکانشی به طور چشمگیری کاهش می یابند. زمانی که شخص آگاهی و شناخت کاملی از خود داشته باشد، این توانایی را دارد که رفتارهای خود را به بهترین نوع ممکن کنترل نماید؛ همچنین این ادراک خودآگاهی سبب می گردد که فرد قارد باشد که درک حقیقی از دیگران داشته باشد و با آن ها و محیط اطراف خود بهترین ارتباط را برقرار نماید.

تأثیر کسب مهارت خودآگاهی در بهبود روابط زوجین

یکی از مشکلاتی که همیشه در روابط بین فردی و به خصوص زوجین وجود دارد و زوجین در مورد آن شکایت دارند، عدم درک طرف مقابل می باشد. به این معنی که آن ها می گویند که طرف مقابل آن ها را درک نمی کند. موضوع اصلی اینجاست که این شکایت ناشی از ناتوانی زوجین در بیان احساسات و خواسته های خود به همسر یا نامزدش است. در حقیقت یکی از دو طرف با بیان بی اثر خود سبب گردد که جوابی از طرف مقابل نشنود و نتیجه این مشکل سبب جدا گشتن روانی اشخاص از هم می گردد.

در حالی که اگر فرد با تمام جوانب خود آشنا باشد و آگاهی زیادی نسبت به احساسات، هیجانات، عواطف، خواسته ها و … داشته باشد، قادر می گردد با بیانی روشن، نیاز و عواطف خود را به طرف مقابل انتقال دهد و نتیجه این امر بهبود روابط بین فردی می باشد. از سوی دیگر مزایای کسب مهارت خودآگاهی (همان طور که در بالا اشاره گشتند) سبب افزایش درک بین فردی می گردد.

نتیجه گیری:

در نهایت می توان گفت زمانی که افراد مهارت خودآگاهی بالایی داشته باشند، روابط بین فردی بسیار سالم تری خواهند داشت.  همینطور زوجین هم با کسب مهارت خودآگاهی بسیاری از مشکلات و شکایاتشان به حد بسیار زیادی بر طرف می گردد. بنابراین به طور کلی انسان جهت حضور مؤثر در اجتماع و مصون ماندن از آسیب های احتمالی و داشتن آرامش در کنار آسایش به کسب مهارت خودآگاهی احتیاج دارد.

[fusion_button link=”” text_transform=”” title=”” target=”_blank” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”pill” icon=”fa-smile far” icon_position=”left” icon_divider=”yes” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]لطفاً نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر علاقمندان به اشتراک بگذارید[/fusion_button]

با کسب مهارت خودآگاهی می توانیم عواطف، احساسات، افکار و روابط بین فردی خود را کنترل نماییم؛ و از آنجایی که تمام این هیجانات و افکار برگرفته از ذهن ما هستند، بنابراین به این نتیجه می رسیم که با کسب مهارت خودآگاهی می توانیم کنترل ذهن خود را به دست بگیریم. در کنترل داشتن ذهن هم به معنای در کنترل داشتن زندگی و شرایط درونی و محیطی است.

به علت اهمیت بالای این موضوع، آکادمی بازار با برگزاری دوره آموزشی غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن» سعی دارد کمک شایانی به افرادی که خواهان موفقیت و دستیابی به اهداف خود در تمامی زمینه هستند، نماید. زیرا در این دوره می آموزید که برای ایجاد یک زندگی موفق و خارق العاده به چه ابزارها، عادت ها و تغییراتی احتیاج دارید و چگونه از شرایط موجود بهترین بهره را ببرید.

دوره آموزشی غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن»

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن