مغز شما می‌تواند عامل تعیین کننده‌ای برای موفقیت یا عدم موفقیت‌تان باشد

مغز
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

ارتباط انگیزه و موفقیت

چیزی درون ذات همه ما وجود دارد که میزان اراده و انگیزه‌مان یا فقدان آن‌ها را برای هر کاری معین می‌کند. این موضوع  این توانایی را دارد که جلوی ما را بگیرد یا ابزاری برای پیشرفت و موفقیت ما شود.

این احساسی است که همه‌ ما از وجود آن آگاهیم. اما همگی ارتباط بین آن و میزان مو‌فقیت را متوجه نشده‌ایم. این رازی است که ظاهرا مخفی است. این احساس مرموز که همه ما داریم، چیست؟

در ظاهر پاسخ بسیار ساده به نظر می‌رسد. آن ترس است. ترس ماده مخدری است که بیشترین میزان مصرف را در جهان دارد. شاید عجیب به نظر برسد که به امری درونی مثل ترس کلمه ماده مخدر اطلاق می‌شود اما ترس به اندازه هر ماده‌ بدی اعتیادآور است.

علاوه بر این، بزرگ‌ترین علت ناکامی اکثر قریب به اتفاق مردم در دنبال کردن اهداف‌شان به حساب می‌آید. شجاعت داشتن در زندگی تمام ترس‌های‌تان را محو می‌کند.

بیشتر بخوانید: ترس درونت را مهار کن- برگزیده‌ای از فیلم «سخنرانی پادشاه»

ترس ماده‌ای است که درون تمام رگ‌های‌مان جریان می‌یابد

چه چیزی باعث ترس عذاب‌آور می‌شود؟ در حالی که امکان دارد ویژگی‌های منفی ترس در بیرون نمود داشته باشد، ما از درون به آن دچار هستیم. با این وجود فیزیولوژی بدن ما به گونه‌ای است که حتی‌الامکان با یکنواختی و همانندی تطبیق دارد.

جسم و ذهن با هم همکاری می‌کنند تا به هومئوستازی دست یابند. هومئوستازی از دو کلمه «هومئو» به معنای مشابه و «استازی» به معنای چیزی که ایستاده یا غیر متحرک است، تشکیل شده است که در مجموع به معنای هم‌ایستایی است.

ترس نیز جایگاهی شبیه «هم‌ایستایی» دارد. بدون هم‌ایستایی، کلیه‎‌ها مستقلا نمی‌توانند دمای بدن و تعادل الکترونیک را تنظیم کنند. تفکرات و باورهای محدود کننده مانع اصلی موفقیت هستند.

ریسک ناسنجیده

از این بدتر ما تمایل به ریسک‌های ناسنجیده داریم اما عقل با اندکی ترس سالم مانع این ریسک می‌شود.

به آسانی می‌توان فهمید که ترس و هم‌ایستایی بخش لازمی از زندگی هر فردی هستند و به همان اندازه آسان است که بفهمیم چگونه نیات خیر را وارد مسیر زندگی خود سازیم.

دلایلی که نشان می‌دهند ترس از تغییر و ریسک توهمی بیش نیست را مطالعه کنید.

ذهن‌تان به طور اتفاقی باعث از بین بردن شما می‌شود

هر کسی که تاکنون هیچ کار بزرگی برای رسیدن به هدفش و موفقیت انجام نداده گرفتار ترس است. بدین ترتیب انسان به این توجه ندارد که تا چند بار شکست نخورد به هدفش نمی‌رسد. اگر در زندگی شکست نخورده‌ای یعنی هیچ تلاشی نکردی.

راه حل:

شروع کنید از خود تعدادی سوالات دشوار را بپرسید. با این سوال شروع کنید که چرا باید من این کار را انجام دهم؟ سپس این سوال را از خودتان بپرسید که با انجام این کار اعتماد به نفسم بیشتر می‌شود؟

زمانی که برای انجام کاری به لحاظ روحی آمادگی دارید، آشفته نمی‌شوید. شما باید بفهمید که چرا بالاجبار باید کاری را انجام دهید یا نباید کاری را انجام دهید. فرق بین «باید حتما» و «باید» میزان تعهد شما به کار را مشخص می‌سازد.

استاد احمد محمدی

اگر می‌خواهی به فرمول موفقیت عمل کنی، شکست بخور، شکست بخور، شکست بخور. آنگاه موفقیت خودش را بر تو آشکار می‌کند.

استاد احمد محمدی

شما باید خود را در وضعیت «انجام بده یا بمیر» قرار بدهید یعنی به قیمت جان کار کنید. آیا حاضرید به این صورت کار کنید؟ علاوه بر عشق و علاقه باید تصویر کلی و دراز مدت داشته باشید. راز موفقیت در لذت بردن از کار هایی که دوست نداریم چیست؟

یکی از تجربیات غم‌انگیز هر انسانی، پشیمانی است

ترس از موفقیت - یکی از تجربیات غم‌انگیز هر انسانی، پشیمانی است

فکر کنید درمورد این‌که اگر این کار را انجام دهید چه تاثیر بهتری در زندگی شما خواهد گذاشت و اگر این کار را نکنید وضعیت چقدر بدتر می‌شود.

پشیمانی از تلاش نکردن به مراتب بدتر از درد و رنج موقتی ناشی از تلاش و کوشش در راه موفقیت است. زمانی که اقدام به انجام کاری بزرگ و کسب اعتماد به نفس بیشتر می‌کنید؛ با داشتن اعتماد به نفس آینده‌تان را درخشان کنید.

بهتر است از کارهای کوچک شروع کنید. با تعهد به کارهای روزانه در یک مرحله که شما را در مسیر صحیح قرار می‌دهد، رسیدن به اهداف خود را سریع‌تر سازید.

اهمیتی ندارد که چه گام‌های کوچکی برمی‌دارید. می‌خواهید مالک یک کسب و کار اینترنتی باشید؟ ۳ دلار بدهید و دامنه اینترنتی بخرید. خرج کردن ۳ دلار که زحمتی ندارد.

دامنه اینترنتی سر جای خودش هست و هر وقت آمادگی داشتید گام بعدی را برمی‌دارید. این را برای دیگران به اشتراک بگذارید و البته شما مسئول پاسخگویی آن‌ها خواهید بود.

نیمه تاریک ذهن شما؛ صدای درونی شما دروغ می‌گوید

ترس معمولا با دو شیوه‌ی رایج ‌محدود کردن باورها و حدیث نفس منفی داشتن خود را نشان می‌دهد. این دو شیوه باعث تنبلی و طفره رفتن از کار می‌شوند.

باورهای منفی از تجربیات بعضا بد در طی دوران کودکی شما ناشی می‌شود زیرا ذهن شما در این دوران حساس‌تر است. و این باورها می‌تواند از صحبت‌هایی  که به شما گفته شده، اتفاقی که برای‌تان افتاده یا چیزهایی که مشاهده کرده‌اید ناشی شوند. احساسات منفی دشمن درجه یک موفقیت و کمال هستند.

اجازه ندهید که برخی آدم‌های کوچک تصمیم بگیرند که چگونه زندگی‌تان را بگذرانید

ممکن است به شما گفته ‌شود که آموزش خوبی داشته باشید، سپس ۵ تا ۹ شغل معمول را انتخاب کنید چرا که شما را در منطقه امن‌تان نگاه می‌دارد. در جهانی زندگی می‌کنیم که نه تنها همه چیز ممکن است بلکه نسبت به گذشته هم نوآوری بیشتری دارد. آیا در کلاس به «بچه چاق» معروف بودید؟

شما آن را جدی نگرفتید و چاقی را بخشی از هویت خود در نظر گرفتید. به خاطر این اتفاق در کودکی هنوز چاقی بیش از اندازه شما را آزار می‌دهد. این مرتبط با مکانیزم دفاعی شماست و داستان جدیدی از زندگی شما نیست. شما مجبور نیستید فردی باشید که قرار بود در دوره حساس یا جوانی باشید. مانند فردی که می‌خواهید در آینده باشید رفتار کنید.

راه حل:

این باورها را به چالش بکشید. به عقب برگردید و به زمانی که تصور می‌کردید این باورها صحیح هستند فکر کنید و ببینید که آیا امروزه هم باید آن‌ها را در زندگی‌تان به کار بگیرید.

رو آوردن به تنبلی تنها به اندازه نمایش یک شبه ارضاکننده است

ترس از موفقیت - رو آوردن به تنبلی تنها به اندازه نمایش یک شبه ارضاکننده است

تنبلی همانند نمایش یک شبه، لذت کوتاه مدتی است که برای جلوگیری از رنج کار به آن رو می‌آوریم. گرچه بدون تلاش هرگز عملکرد بلند مدتی نداریم.

رنج تنبلی بیش از رنج حاصل از کار است. شاهد مثال اختراع ابزاری است که ما را تنبل‌تر کرده است. اختراع ابزار برای آسان‌تر کردن زندگی شیوه‌ای است تا تنبلی را امری مفید تلقی کند.

چرا تنبلی می‌کنیم و کارها را به تعویق می‌اندازیم؟ به علت این‌که کار کردن سخت است همه‌ ما از آن دوری می‌کنیم. با این‌که کار کردن دشوار است، اما به زندگی ما معنا می‌دهد.

معنای منفی دادن به کاری که انجام می‌دهیم، آسان‌ترین شیوه برای طفره رفتن از کار است. درمان تنبلی این است که معنای کار را تغییر دهید. به جای این‌که بر دشوار بودن کار تمرکز کنید بر چرایی انجام آن تمرکز کنید. به جای اتلاف وقت بر پیشرفت برای رسیدن به چیزهای بزرگ‌تر تمرکز کنید.

تمرکز بر نتایج منفی

وقت گذاشتن بر اندیشه‌های منفی، قدیمی و کسل‌کننده تنها شما را از نتایج مثبت دور می‌کند. با بالغ شدن شما امتیازات جدیدی خواهید داشت. اکنون عاقلانه‌تر نگاه می‌کنید و خود انتخاب می‌کنید تا داستان زندگی خود را دوباره ارزیابی کنید.

اختیار با شماست که تصمیم بگیرید بقیه عمرتان را همین‌گونه بگذرانید یا این‌که داستان جدید و بهتری را برای زندگی خود داشته باشید. سرنوشت خودتان را در دست بگیرید.

دلایل موفقیت و شکست‌ها

منشا تمام موفقیت‌ها و شکست‌های ما در زندگی ذهن ماست. بنابراین نیازی به انجام کارهای خارق العاده نداریم، بلکه باید سراغ ذهن خود برویم و آن را تغییر دهیم! این مغز ماست که با ترس‌های که ایجاد می‌کند، دستیابی به هدف را ناممکن می ‌نماید. ترس را از وجودتان پاک کنید، فرصتی نمانده است.

با تغییر افکار و به دنبال آن ایجاد عادت‌های مثبت می‌توانیم با ترس‌های خود مقابله نماییم و تغییراتی سازنده در زندگی خود به وجود بیاوریم. در مقاله فوق هم به وضوح به موانعی که خود ذهن ما به وجود آورده، اشاره شده است. با بهره‌گیری از مطالب فوق و با اعتماد به نفس می‌توانید با شجاعت به سوی هدف‌ها حرکت کنید. 

 بسته آموزشی «زندگی افراد موفق» ویژگی‌ها، مهارت‌ها و رازهای موفقیت افراد موفق و هم‌چنین توانمندی‌های خارق‌العاده ذهن را به شما تدریس خواهد نمود.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments