ویدئو هاویدئوهای مستند

مستند بدن انسان در تنگنا – قدرت (عضلات) – قسمت دوم

۴۵۰ عضله‌ در بدن انسان‌

کلیه‌ حرکات و فعالیت های انسان به طور خلاصه شامل نـشستن، برخاستن، راه رفتن، خم و راسـت شـدن از مـهم ترین فـعالیت ها تـا ساده ترین اشارات و لبخند‌ و نگاه  کردن همگی در نـتیجه عضلات‌ بدن انسان می باشد. تعداد‌ عضلات در‌ بدن انسان بیش از 450 عدد است، و به هر یک از آن ها چند رگ غذارسانی می کند و رشته‌هائی از اعصاب‌ عضلات را‌ اداره مـی کند.

عضلات بدن به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

۱- عضلات ارادی: دسته ای که‌ انسان‌ با اراده ی خود آنان را منقبض و در نتیجه‌ عضو مربوطه حرکت می کند. مانند عضلات دست‌ و پا‌ و غیر‌ آن.
۲- عضلات غیر ارادی:  دسته ای که کنترل آن از اراده‌ مـا‌ خـارج‌ می باشد. مانند‌ عضلات‌ قـلب‌ و مـعده

این دو دسته از عضلات از لحاظ ساختمانی هم تا حدی با هم تفاوت دارند. در زیر تعدادی از عضلات به طور خلاصه توضیح داده می شود:

عضلات گرداننده کره چشم:

شش‌‌ عضله در اطـراف کـره چـشم مسئول گرداندن  آن بـه جهات متفاوت می باشد؛ زیرا منعکس شدن تصاویر اجسام بر روی نقطه معینی از کره چشم، نیازمند این است که‌ جـسم‌‌ مـرئی بـا محل انعکاس تصاویر اجسام مقابل هم باشند و این رویارویی به دو طریق ممکن می شود که یا جسم مرئی را حرکت داده مقابل محل انعکاس‌ تصاویر قـرار بدهند و یا محل‌ انعکاس‌ تصاویر را حرکت داده‌ مقابل‌ جسم مرئی قرار دهند و چون حرکت دادن جسم مرئی همیشه امکان ندارد (زیرا ما در یک دقیقه به ستاره و کوه و دریا و درخت و حیوان و انسان نـگاه مـی کنیم و تصویرهایی  از این ها کره چشم‌ برمی دارد‌ و لذا باید کره چشم به حرکت در بیاید) و این حرکت به طوری منظم و دقیق باشد که تصاویر کاملاً روی‌ محل انعکاس قرار بگیرند، به همین خاطر کره چـشم را بـه شش عضله مجهز شده است، تا‌ آن را در‌ زمان ضرورت در بالا، پایین، چپ، راست و جهت حرکت عقربه ساعت و یا خلاف آن حرکت بدهند.

عضلات‌ پلک چشم:

دو پرده نسبتاً ضـخیم بـه نام پلک ها صفحه لطیف چشم‌ را‌ می پوشاند. پلک زیرین ثابت و پلک بالا متحرک می باشد. حرکت منظم پلک بالا ‌‌مانند‌ آلتی که شیشه‌ اتومبیل را از برف و باران پاک می کند صفحه چشم را‌ از‌ گرد‌ و غـبار پاک و اشک را بر روی سـطح چـشم پخش می نماید تا همیشه‌ مرطوب و باطراوت باقی بماند، برای دستیابی به این‌ هدف سه عضله در پلک‌ بالا قرار دارد که یکی‌ در وسط برای بالا بردن و دو عضله در کنار برای پائین آوردن آن.
فیلسوف مـعروف ابـن سینا در کتاب «قانون» علت را به این صورت بیان می دارد: «پلک پائین نیازی به حرکت ندارد زیرا تنها حرکت کردن پلک بالا کافی است و عنایت پروردگار همواره بر این است‌ که آلات را تا آنجا که ممکن می باشد و ضرری برای هدف نداشته باشد، کـمتر مـصرف نماید و بنابراین تنها پلک بالا حرکت می نماید؛ گرچه‌ ممکن‌ بود پلک بالا ساکن و پلک پائین متحرک باشد ولی عنایت خداوند متعال ایجاب مـی کند که آنچه حکمت اقتضا می کند عملی نماید و راه‌ حکیمانه ای در خلقت پیـش بـگیرد، و چـون عضلات‌ تحت‌ تدبیر اعصاب اداره می شوند و اعصاب از مغز سرچشمه گرفته است؛ پلک بالا به سرچشمه اعصاب؛ نزدیک تر است و حکمت‌ اقـتضا ‌مـی کند که اعصاب همین راه نزدیک را طی نماید. به علاوه اتصال اعصاب‌ به پلک‌ پائین‌ احتیاج بـه انحناء آن ها دارد و تـا حد امکان به وسیله راه نزدیک و مستقیم نتیجه حاصل شود به راه‌ دور و غیر مستقیم نوبت نمی رسد.»

عضلات جـویدن غذا:

دندان ها به اشکال متفاوتی برای‌ بریدن‌ و خورد و نرم نمودن غـذا‌ مهیا‌ می شوند. به این صورت که یکی از آرواره‌ها ساکن و دیگری متحرک‌ باشد. این سینا علت این امر را این گونه توصیف می کند: «از این نظر‌ تنها‌ آرواره‌ پائین متحرک است که از طرفی‌ چون سبک‌تر‌ است‌ و حرکت دادن آن آسان‌تر است و از طرف دیگر چـون آرواره بالا به اعضاء لطیفی مانند مغز و دستگاه بینائی و سامعه و غیر‌ آن‌ اتصال‌ دارد، و ممکن است اگر متحرک‌ شود به این اعضاء لطیف و حساس‌ آسیبی برسد و لذا عضله مخصوصی هنگام جویدن غذا آرواره پائین را بلند کرده بـه آرواره بـالا فشار می دهد و عضلات‌ دیگری‌ آن را‌ پائین می آورد». مسلماً  این عضلات منحصر به وظایف فوق نمی گردد بلکه ممکن است پیشرفت روز افزون عـلم‌، فـواید‌ بیشتر‌ و مهم تری از آنان را کشف نماید.

تعداد دیگری از عضلات:

عضله تبسمی گوشه‌ لبها‌ را‌ می کشد و موجب تبسم می گردد. عضلاتی که در موقع لزوم دهان‌ را باز و بسته می نماید. در‌ قسمت‌ تنه‌ عضلات مختلفی وجود دارد کـه بـرای خم کردن تنه به سمت پهلوها، جلو، عقب و حرکات شانه‌، عقب‌، جلو و پائین بردن بازوها و بالا و پائین آوردن‌ دنده‌ها و آسان نمودن اعمال تنفسی به کار می رود‌. عضلات بازو هم برای تـا کـردن سـاعد روی بازو و باز نمودن آن به کار مـی رود‌ .در‌ قـسمت جـلو ساعد عضلات دیگری برای تا کردن دست و انگشت ها قرار داده‌ شده‌ است‌ و در‌ قسمت زیر ساعد عضلات دیگری برای باز کردن دسـت و انـگشتان بـه کار می رود؛ در پا نیز‌ مشابه‌ اینها به کار رفته است.

بـه طور کـلی حرکت های معمولی و فعالیت های ما در اثر‌ نظم‌ و انضباط‌ صدها عضله می باشد، که در بدن ما قرار دارد و از کار افتادن یکی از آنها‌ مـوجب‌ فـلج‌ شـدن عضو مربوطه می گردد. ولی قدرت عضلات بدن انسان در شرایط بحرانی و سخت خیلی فراتر از چیزی است که تصور می کنیم. با مشاهده ی قسمت دوم ویدئوی «بدن انسان در تنگنا – قدرت» با شگفتی های قدرت بدن خود آشنا خواهید گشت.

آکادمی بازار سمیناری به نام موفقیت را با حضور استاد احمد محمدی، مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی برگزار می نماید. در این سمینار استاد احمد محمدی تمام ابزارهای موفقیت را در شرایط سخت و ناامید کننده، برای شما تدریس خواهند نمود. برای کسب اطلاعات در مورد نحوه ی ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

مطالب مرتبط

مستند بدن انسان در تنگنا – حواس (درد) – قسمت دوم
مستند بدن انسان در تنگنا – حواس – قسمت اول
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن