ویدئو هاویدئوهای مستند

مستند بدن انسان در تنگنا – حواس – قسمت اول

دستگاه حسی ( Sensory system) 

دستگاه حسی، بخشی از دستگاه عصبی است که مسئولیت آن ارزیابی اطلاعات حسی می باشد. اجزای دستگاه حسی عبارتند از: گیرنده‌های حسی، مسیرهای عصبی و بخشی از مغز که مربوط به قوه ادراک و احساس است. دستگاه حسی، حس‌هایی نظیر بینایی، شنوایی، لامسه، چشایی و بویایی را تمیز می‌دهد. به طور خلاصه احساس از طریق دستگاه حسی از دنیای فیزیکی به ناحیه ذهنی مغز منتقل می گردد. دستگاه حسی بخشی از دستگاه عصبی پیرامونی است که اطلاعات مربوط به محرک‌های محیطی را جمع‌آوری و برای پردازش به مغز و نخاع منتقل می‌کند. این وظیفه توسط گیرنده‌های حسی انجام می‌پذیرد. هر چند گیرنده‌های حسی در اکثر نقاط بدن یافت می گردند، اما بیشتر در اندام‌های حسی (چشم، گوش، زبان، بینی و پوست) متمرکز گردیده اند. اندام‌های حسی مسئول حواس پنجگانه ما هستند.

حواس پنجگانه، معمول و شناخته شده بدن انسان شامل موارد زیر است؟

۱- حس بینایی: یعنی درک نور توسط موجود زنده؛ نور قسمتی از امواج الکترومغناطیس است.

۲- حس شنوایی: یعنی درک صدا؛ صدا همان جنبش هوا با فرکانسهای مختلف است.

۳- حس بویایی: یعنی درک وجود ذرات معلق در هوا؛ بعضی اجسام بوی شدیدتری دارند. یعنی ذرات بیشتری از خود متصاعد می‌کنند.

۴- حس چشایی: درک مولکولهای خاصی در مواد؛ در موجودات زنده به مولکول‌های خاصی حساسیت وجود دارد مثلاً ترش بودن یک ماده یعنی وجود حالت اسیدی                      در آن؛ و شوری یعنی وجود نمک (کلرید سدیم) در مواد.

مستند زندگی خانم Yang Lan - ثروتمندترین زن چینی
بخوانید

۵-حس لامسه: حسی مکانیکی – حرارتی؛ که شامل حس گرما و سرما و زبری و سختی و فشار می شود. خارش هم جزو همین لامسه می باشد.

 

تصورهای اشتباه رایج

یک تصویر غیر صحیح از زبان که قسمت‌های حس کننده (۱) تلخی، (۲) ترشی، (۳) شوری و (۴) شیرینی را نشان می‌دهد. در حقیقت همهٔ مزه‌ها توسط همهٔ قسمت‌های زبان قابل احساس هستند.

تمامی مزه‌ها توسط همه قسمت‌های زبان قابل احساس می باشند. هرچند بسته به فرد، هر قسمت کمی از قسمت‌های دیگر بیشتر یک مزه خاص را حس می‌کند. همچنین، پنج مزه اصلی وجود دارد که علاوه بر شوری و ترشی و شیرینی و تلخی شامل مزه گوشتی می گردد.

انسان‌ها بیش از پنج حس دارند. باوجود اینکه تعاریف متفاوت‌اند، تعداد آن‌ها از ۹ تا بیش از ۲۰ تا متفاوت است. علاوه بر شنوایی، بینایی، چشایی، بویایی و لامسه که حس‌های تشخیص داده شده توسط ارسطو می باشند، انسان‌ها می‌توانند تعادل و شتاب، درد٫ موقعیت اعضا و دمای نسبی را هم درک نمایند. حس‌های دیگری که گاهی به حساب می آیند عبارتند از: حس زمان، خارش، گرسنگی، تشنگی، سیری، نیاز به ادرار کردن، نیاز به مدفوع کردن و نیز سطح کربن دی‌اکسید در خون.

 مستند فوق، شامل شگفتی های بدن انسان در زمان های سخت و بحرانی می گردد. امیدواریم از دیدن آن پی به عجایب دستگاه حسی خود ببرید.

آکادمی بازار سمیناری به نام موفقیت را با حضور استاد احمد محمدی، مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی برگزار می نماید. در این سمینار استاد احمد محمدی تمام ابزارهای موفقیت را در شرایط سخت و ناامید کننده، برای شما تدریس خواهند نمود. برای کسب اطلاعات در مورد نحوه ی ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

ذهن ناخودآگاه - برگزیده ای از فیلم «تلقین (Inception - 2010)»
بخوانید

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن