مقالاتموفقیت / انگیزشی

فواید طلائی اعتراف به اشتباهات

همه ما اشتباه می کنیم. حاضرم شرط ببندم آنهایی که می گویند تا به حال در زندگیشان اشتباه نکرده اند، دستاورد های خاصی هم در زندگی نداشته اند و قطعا به جایی هم نرسیده اند. یک بار یک نابغه گمنام به من گفت: وقتی که پای اشتباهات خودمان وسط است، ما اغلب وکلای خیلی خوبی می شویم و از خودمان خیلی خوب دفاع می کنیم؛ اما وقتی دیگران اشتباه می کنند، ما تبدیل به قضات خیلی خوبی می شویم و آنها را قضاوت می کنیم. وقتی اشتباه بزرگی می کنیم، ممکن است در همان ابتدای کار با خودمان بگوییم: اوه؛ حالا چه کسی از این مسئله خبردار خواهد شد یا آیا می توانم این قضیه را مخفی نگه دارم؟

اگر خیلی خوش شانس باشید، شاید فرصتی برایتان پیش بیاید و بتوانید قبل از اینکه کسی از ماجرا با خبر شود، اشتباهتان را جبران کنید. اما در صورتی که اشتباهتان سریعا بر همه آشکار شود یا به سرعت نتایج منفی خود را بروز دهد، بهترین کاری که از دستتان بر خواهد آمد، این است که مسئولیت را قبول کنید، عذرخواهی کنید و آنچه که از دستتان بر می آید برای بهبود اوضاع و جبران مشکلات انجام دهید. به خاطر داشته باشید که این احتمال وجود دارد که اعتراف سریع و در عین حال صادقانه به اشتباهتان، مجازات سنگین تری برایتان رقم نخواهد زد.

اما اگر سعی داشته اید که اشتباهتان را مخفی کنید، بدانید که دارید با آتش بازی می کنید. لو رفتن قضیه بعد از تلاش بیهوده جهت پنهان نگه داشتن آن هیچ گاه نتیجه مثبتی نداشته است. ما شاهد مثال های زیادی در این ارتباط در تاریخ هستیم. کنفسیوس هم ۲۵۰۰ سال پیش به این مساله اشاره کرده است؛ وی می گوید: از اشتباهاتتان شرمنده نباشید و به آنها اعتراف کنید. در همین ارتباط، هوارد بیکر، سناتور سابق ایالات متحده که مسئولیت بررسی رسوایی واترگیت را بر عهده داشت هم می گوید:‌ همیشه لاپوشانی مسئله، و نه اصل قضیه، هست که باعث بروز مشکلات می شود.

در موقع اعتراف به اشتباهمان، آیا فقط باید در حضور رئیس این کار را انجام دهیم؟ اشلی کوبرت، کارشناس PR، در این زمینه می گوید الزامی در این کار نیست.  وی معتقد است باید مناسب ترین و در نتیجه، مرتبط ترین فرد را انتخاب کرده و مسئله را با وی در میان بگذاریم. به نزد آن فرد بروید، به صورت روشن و خلاصه اتفاقات روی داده را برایش تشریح کنید. از وی بابت همکاری و کمک، و زمانی که در اختیارتان قرار می دهد، تشکر کنید. بابت مشکل پیش آمده یک بار عذرخواهی کنید و سپس، راه حل های پیشنهادی تان جهت رفع مشکل یا جبران خسارات را مطرح نمایید. با این کار، حداقل توانسته ایم خودمان را در برابر جریمه پنهان کاری مصون نگه داریم؛ اگر رئیسمان به ما گفت که قضیه را لاپوشانی کرده ایم، دست کم می توانیم بگوییم که افراد مرتبط با قضیه در جریان ماجرا هستند.

در پایان اجازه دهید که مجددا به سخت ترین قسمت ماجرا برگردیم و توصیه هایی از آلن نورتن، که در TechRepublic می نویسد، در ارتباط با زمانی که فهمیده اید چه اشتباه بزرگی مرتکب شده اید به شما بگویم. وقتی متوجه اشتباهتان شدید، چند نفس عمیق بکشید؛ سپس، چند سوال مثل سوالات زیر از خودتان بپرسید:

  • آیا مایلم ریسک های غیرضروری و البته خطرناکی جهت تصحیح اشتباهم قبول کنم؟
  • آیا به دلیل ترس و نگرانی دست و پایم را گم کرده ام و نیاز به کمک دیگران دارم؟
  • آیا می توانم بدون اینکه اوضاع را از اوضاع فعلی، بد تر کنم، مشکل را رفع کنم؟

در اغلب موارد شما می توانید بدون نیاز به اینکه همه را با خبر کنید، مشکل را رفع و رجوع کنید. اما کایلا کروپنیک والش، کارشناس توسعه مهارت های شغلی می گوید: اگر پیش قدم شوید و مسئولیت کاری که صورت گرفته را قبول کنید، باید سعی کنید که آرام بمانید و به صورت شمرده و با سرعتی معقول، ماجرا را برای وی شرح دهید؛ به خاطر داشته باشید که طرز رفتار صادقانه تان تاثیر خود را بر فردی که با وی صحبت می کنید خواهد گذاشت؛ در صورتی که عصبی و نگران باشید، مطمئن باشید که آنها را هم عصبی و نگران خواهید ساخت.

به گذشته تان رجوع کنید؛ آیا در چنین شرایطی بوده اید؟ اینکه اشتباه مرتکب شده تان را اطلاع دهید؟ در نهایت چطور تصمیم گیری کردید، چه تجاربی از آن ماجرا کسب کردید؟ شاید بتوانید از آنها در موارد دیگر در آینده استفاده کنید.

یادگیری مهارت هایی همچون اعتراف به اشتباهات، از جمله مهارت های اکتسابی است که با یادگیری نکات فوق می توانید بر آن تسلط یابید و جلوی اشتباهات بیشتر را بگیرید و احتمال موفقیت خود را افزایش دهید. آکادمی بازار به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی به شما ابزارها و مهارت های ضروری جهت داشتن یک زندگی شاد و موفق را تدریس خواهند نمود. جهت شرکت در این سمینار کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

مطالب مرتبط

دوره آموزشی فروش حرفه‌ای توسط دکتر احمد محمدی برگزار شد
مشاور استارتاپ چه خدماتی را به شما ارائه میدهد؟
پکیج آموزشی «معجزه فن بیان» محصولی از آکادمی بازار
برنامه‌ریزی شغلی و زندگی از شما فرد دیگری می‌سازد
ده نکته کلیدی برای مدیران در کارگروهی و تیم سازی
اشتباهاتی که حتی بهترین برنامه‌ریزی فروش را هم خراب می‌کند
ورکشاپ و مشاوره گروه انتخاب توسط دکتر احمد محمدی برگزار شد
هفت گام موثر برای برنامه‌ریزی شغلی و زندگی به‌صورت موثر و کاربردی
دوره آموزشی «تکنیک‌های ویزیتوری و فروش حرفه‌ای» شهر اهواز با حضور دکتر احمد محمدی
هفت گام مهم و کلیدی برای برنامه‌ریزی فروش
دوره آموزشی «زبان بدن و آداب معاشرت در فروش» توسط آکادمی بازار برگزار شد
دوره آموزشی «تکنیک‌های ویزیتوری و فروش حرفه‌ای» شهر تبریز با حضور دکتر احمد محمدی
استراتژی‌ هایی برای توسعه بازاریابی و فروش
دوره آموزشی «تکنیک‌های ویزیتوری و فروش حرفه‌ای» شهر اصفهان با حضور دکتر احمد محمدی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 12 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن