پادکست ها

عادت ها – برنامه فکرانه – احمد محمدی – قسمت اول

 عادت چیست؟ و چگونه ایجاد می شود؟ ما انسان‌ها یادگیرنده‌های خوبی هستیم. ما رفتارهای خوب و مطلوب را برای داشتن زندگی راحت، خوب می‌ آموزیم، خبر بد این است که رفتارها و کارهای بد و نامطلوب را هم به‌صورت ناخواسته می آموزیم. اگر رفتاری را صورت ناخودآگاه و غیر ارادی انجام می‌دهیم این رفتار برای شما به‌صورت عادت شده است. می‌توان عادت را این‌گونه تعریف کرد: رفتار، گفتار و یا کاری را که انسان به طور غیر ارادی و ناخودآگاه و با مهارت بسیاری انجام می‌دهد عادت گفته می شود.

دقت شود که نباید همه‌ی عادت‌ها را عادت‌ های نامطلوب انگاشت. اگر قرار باشد که ما چیزی به نام عادت نداشته باشیم زندگی‌مان با سختی‌های زیادی همراه خواهد شد. منظور ما از عادت‌، عادت‌ های بد و نامطلوبی که ما آن‌ها را دوست نداریم و دلمان می خواهیم که آن ها را حذف کنیم؛ مانند ناخن جویدن، سیگار کشیدن و کارها و رفتارهای مشابهی که انسان آن‌ها را دوست ندارد.

عادت‌ های مطلوب و عادت‌ های نامطلوب

 بسیاری از عادت‌ ها مفید هستند و موجب می گردند که ما راحت‌تر زندگی کنیم. عادت‌ ها باعث می‌شوند که بعضی از رفتارها و کارها را به آسانی انجام دهیم.

عادت‌ های ما حاصل یادگیری‌های ما هستند. ما در طول زندگی‌ خود چیزهای بسیاری می‌آموزیم. برای مثال، یاد می‌گیریم که در محل کار خود، کار  یا رفتاری که برای انجام شغل ما ضروری است را یاد بیاموزیم. اگر شما در محل کار خود وظیفه‌ای که با شما مربوط است را بامهارت انجام می‌دهید، به انجام آن مهارت پیدا کرده‌اید. می‌توان گفت به انجام آن کار عادت کرده‌اید. آیا اگر شخص دیگری که در کار شما تخصص ندارد، بخواهد به همان سرعتی که شما کارتان را انجام می‌دهید، انجام دهد، می‌تواند؟ به‌احتمال‌ زیاد پاسخ شما منفی می باشد.

شما هم اوایل کارتان همین‌گونه بودید، شما هم در اوایل نمی‌توانستید با همین سرعتی که الان کارتان را انجام می‌دهید، کار کنید. آن‌قدر کارتان را انجام داده و آن را تکرار کرده اید که اکنون به‌راحتی و بدون هیچ مشقتی آن را انجام می‌دهید.

انسان همان‌طور که به انجام کارهای خوب و مفید عادت می‌کند به همان صورت هم رفتارهای بد را هم یاد می گیرد و به آن‌ها عادت می‌کند. شاید افراد زیادی را دیده باشید که به جویدن ناخن‌های دست خود عادت دارند. هیچ‌کس دوست ندارد که در یک مهمانی ناخن‌های خود را بجود، ولی به انجام این کار عادت دارد و این کار را ارادی انجام نمی‌دهد.

چرا عادت‌ ها شکل می‌گیرند؟

همان‌طور که گفتیم انسان ها، ماشین‌های یادگیری خوبی هستند. انسان از همان زمانی که به دنیا می‌آید شروع به یادگیری می‌کند. اگر نمی‌توانست خوب یاد بگیرد با مشکلات زیادی روبرو می‌شد. او نمی‌توانست راه رفتن را یاد بگیرد، او نمی‌توانست حرف زدن را یاد بگیرد، او نمی‌توانست نوشتن و همه آن کارها و رفتارهایی را که اکنون انجام می‌دهد را یاد بگیرد.

عادت‌ها هم حاصل تکرار و یادگیری عمیق انسان می باشند. اگر انسان رفتار، گفتار و یا کاری را به‌صورتی انجام دهد که تکرار شود کم‌کم این رفتار، گفتار و یا کار به‌صورت ارادی و بدون هیچ مشقت و دردسری انجام خواهد شد. اگر کاری و یا رفتاری به‌ صورت ارادی و ناخودآگاه از شما سربزند بدون اینکه شما ارادی از انجام آن اطلاع داشته باشید، گفته می شود که این رفتار در شما به‌صورت عادت درآمده است. خوشبختانه همان‌طور که انسان می‌تواند یاد بگیرد که کاری را انجام بدهد به همان صورت هم می‌تواند که آن کار را انجام ندهد.

با توجه به مطالب فوق و همچنین برنامه فکرانه امروز متوجه می شویم که عادت چیزی است که بر موفقیت و شکست ما بسیار اثرگذار می باشد. در نتیجه باید سعی در ترک عادت های بد خود و جایگزینی آنان با عادت های خوب و جدید نماییم. بدین شیوه است که می توان راه موفقیت و دست یابی به اهداف را هموار نمود.

استاد احمد محمدی، کارشناس برنامه ی رادیویی فکرانه، در سمینار موفقیت، در مورد تأثیر عادت های خوب و پسندیده بر روی موفقیت های ما صحبت و به ما مطالب و نکاتی را در مورد راه های موفقیت از جمله ترک عادت های بد ارائه خواهند نمود. می توانید جهت کسب اطلاعات در مورد نحوه ی ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن، روی لینک زیر کلیک نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن