زندگینامه هنری فورد ، مخترع برجسته ی صنعت خودروسازی

هنری فورد ( Henry Ford )
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آکادمی بازار در این مقاله زندگینامه هنری فورد ( Henry Ford ) ، مخترع برجسته صنعت خودرو سازی را تشریح می کند.

هنری فورد صد در صد  از شایسته ترین تجار بزرگ در آمریکا بوده است و به همه آموخت که باید در سر رویاهای بزرگی داشته باشند و برای رسیدن به آن ها باید تلاش کنند و به کاری که انجام می دهند علاقه داشته باشند و بهترین نتیجه وعملکرد خود را ارئه دهند.

همچنین بخوانید: زندگینامه والت دیسنی موسس دیسنی لند

با ما برای مطالعه ادامه زندگینامه هنری فورد همراه باشید

زندگینامه هنری فورد از کودکی تا ازدواج

هنری فورد ( Henry Ford ) در سال ۱۸۶۳ در مزرعه ی خانواده ی ویلیام و ماری فورد  که  در میشیگان بود به دنیا آمد. هنری ۱۶ سال بیشتر نداشت که آن مزرعه را ترک کرد و برای دنبال کردن چیز های مورده علاقه اش در زمینه ماشین آلات به دترویت رفت، زیرا از کودکی علاقه ی زیادی به ابزار های مربوط به مکانیکی داشت .

در ابتدا هنری در یک تعمیرگاه مربوط به ماشین آلات به عنوان شاگرد استخدام شد و در هفته دستمزدی برابر با ۲.۵ دلار دریافت میکرد . در سن 25 سالگی ازدواج کرد و در حدود ۵ سال بعد صاحب یک پسر شد و نام او را ادسل گذاشت .

فعالیت های هنری فورد

هنری بعد از دوسال کار در زمان هایی که وقتش خالی بود بر روی بهینه کردن موتور تمرکز کرد و اولین اتومبیل خود را به اسم Quadricycle در زیر زمین خانه اش درست کرد و با آن در خیابان ها رانندگی میکرد .

در زندگینامه نری فورد می خوانیم که او  با اولین سرمایه ای که به دست آورد شرکت خودروسازی خود با نام دترویت را  احداث کرد . پس از گذشت چند سال چند سرمایه گذار پیدا کرد که همه ی آن ها  او را در بهتر کردن و جدید کردن مدل های ماشین هایش یاری کردند . هنری در یکی از مسابقات ماشین رانی یکی از مدل های ماشین خود را وارد مسابقه کرد و در آن نیز برنده شد .

برنده شدن ماشینش در این مسابقه سبب شد شرکت های خودرو سازی دیگر را متعجب  و کنجکاو کند . بعد از این پیروزی هنری فورد یک ماشین با قدرت بیشتر ساخت  که  رکورد سرعت پنج مایل در ۵ دقیقه و ۲۸ ثانیه را در آمریکا ثبت کرد.

Henry Ford
زندگینامه هنری فورد

سرمایه گذاری هنری فورد

هنری فورد و شریک او الکساندر مالکومسان (بزرگترین فروشنده ی زغال سنگ در دترویت)، با همکاری یکدیگر و سرمایه ای به میزان ۲۸۰۰۰ دلار و بودجه ی اختصاص داده شده به میزان ۲۱۰۰۰ دلار از طرف  ۱۰ تا از سرمایه داران دیگر، شرکت فورد موتور را به ثبت رساندند. در بین سال های ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۸ با پیدایش مدل T، شرکت فورد ۹ خودرو مختلف را تولید کرد: مدل A، B، AC، C، F، K، N، R، و S. از موفق ترین مدل های او، مدل N بود که در تبلیغات به عنوان یکی از مدل های لوکس خودرو و درجه یک آن زمان معرفی شد .

این مدل فروش بالایی داشت که نشان میداد مدل T بسیار موفق بوده ، تقاضا ها برای  خرید به حدی زیاد بود که شرکت ناگزیر به ایجاد وقفه ای در درخواست سفارش شد.

در سال ۱۹۱۳ میلادی  کارخانه ی Highland Park فورد، نخستین بار خط مونتاژ خودرو را در دنیا راه اندازی کرد و در پایان همان سال  در حدود ۱۳۰۰۰ کارمند را استخدام کرد و این افتخار بزرگی در زندگینامه هنری فورد بود .

موانع ساخت شرکت

در سال ۱۹۱۶، جان و هریس دوج  که ۲ نفر از سرمایه گذاران اصلی شرکت فورد بودند ، یک دادخواه علیه شرکت فورد موتور مبنی براینکه این شرکت منافع سهام داران را نقض می کند، تنظیم کردند و فورد را از ساخت کارخانه ی  جدیدش و با استفاده از منابع مالی شرکت، منع  کردند .

در حدود ۲ سال بعد، فورد بصورت  ناگهانی از سمت ریاست شرکت فورد موتور استعفا داد و پسر خود که اکنون ۲۵ سال داشت را برای ریاست انتخاب کرد . و در سال ۱۹۱۹ پسرش ریاست را بر عهده گرفت . چند ماه بعد هنری اعلام کرد که قصد راه اندازی یک شرکت خودرویی دیگر را که در آن نسخه های تکمیل نشده از مدل T با قیمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار به فروش می رسد.

این اطلاعیه  همه را متعجب کرد اما اعلام خطری برای ۷ تا از سرمایه گذاران  باقی مانده ی شرکت فورد موتور محسوب می شد. و سهام داران به دلیل ترس از اینکه شرکت جدید فورد فروش آن ها را بگیرد، سهام خود را فروختند. اما سه ماه بعد مشخص شد اطلاعیه ی فورد از کارخانه جدیدش تنها ترفندی بیش نبوده . نمایندگان او تمام سهام کارخانه را خریداری کرده و دیگر هیچ شرکت خودروسازی رقیبی  برای او وجود نداشت.

و برای اولین بار،تمام سهام شرکت فورد موتور به خانواده فورد تعلق گرفت، و با اینکه پسرش ادسل رئیس شرکت بود اما همچنان قدرت دست هنری فورد پدرش بود.

مخترع برجسته ی صنعت خودروسازی
هنری فورد

تولید خودرو مدل جدید

در زندگینامه Henry Ford می خوانیم که در سال ۱۹۲۶میلادی بود که هنری فورد نامه ای از ارنست کانزلر که از معاون های کارخانه و همچنین برادر خانمش نیز بود نامه ای مبنی بر اینکه  فروش مدلT کاهش پیدا کرده و باید مدل جدیدی ساخته شود دریافت کرد .

 که سرانجام در تاریخ ۲۶ May سال ۱۹۲۷، Ford اعلام کرد که شرکتش به زودی مدل جدیدی از خودرو را  با نام مدل A را روانه ی بازار می کند .واین به این معنا بود که بالاخره فشارهای وارد شده از سوی ادسل و دیگر مدیران جواب داده است و تولید ماشینه مدلT بعد از ۱۵ سال متوقف شد.

بنابراین کارخانه حدود  شش ماه بسته شد تا برای تولید خودروی مدل جدید A آماده شود. در نهایت این پروژه ی بزرگ ۲۵۰ میلیون دلار تا قبل از مونتاژ اولین مدل A هزینه در پی داشت. ۸ سال پس از شروع ساخت مدل A فورد کارخانه ی خود را گسترش داد.

اما هنری فورد  دیگر به هدف خود رسیده بود ،و دیگر تمام مراحل ساخت و اداره کارخانه در خوده شرکت فورد انجام میشد از مواد اولیه گرفته تا مرحله ی تولید . او کم کم جزو بزرگترین وموفق ترین تولید کنندگان خودرو در جهان شناخته شد. سهم او در مهندسی خودرو بسیار ستودنی است.

هنری فورد که مخترع خط تولید صنعتی در جهان است، از بزرگترین هدف هایش تولید انبوه خودرو با قیمت پایین بود، و در عین حال به دستمزد بالا برای کارگران کارخانه توجه میکرد و توانست با تلاش فراوان به هدفش دست پیدا کند و بدین وسیله انقلابی بزرگ در صنعت خودروسازی آمریکا و اروپا به وجود آورد .

هنری فورد
مخترع صنعت خودروسازی

عامل موفقیت Henry Ford

عاملی که هنری فورد را به موفقیت رساند این بود که او کسب و کار خود را در یک زمان مناسب پایه گذاری کرد  و موفق به گسترش آن شد. هر زمان که او می خواست شرکت خود را وسعت دهد، در کارخانه های بزرگتری سرمایه گذاری میکرد تا بتواند محصول بیشتری تولید کند.

او حتی اقدام به متنوع سازی و ارائه ی خدماتی علاوه بر اتومبیل، کرد. با اینکه  انجام این کارها هزینه بسیاری در پی  داشت، هنری فورد همواره آماده ریسک کردن و سرمایه گذاری در کارهایی بود که می دانست نتیجه بخش خواهد بود . با مطالعه زندگینامه هنری فورد درمی یابیم او همیشه تلاش داشت بهترین و با کیفیت ترین محصولات را تولید کند که برای همه جذاب باشد .

از دیدگاه هنری فورد، کیفیت بدین معنی است که کارها را درست انجام دهیم حتی در زمانی که کسی ما را نگاه نمی کند. همه ی ما می بایست در هر زمانی و در حده ممکن بهترین عملکرد را داشته باشیم، نه فقط در زمان هایی که از جانب مدیر یا شخص دیگری تحت نظارت هستیم.

شما در صورت تمایل به آشنایی با سایر افراد موفق می توانید به صفحه زندگینامه افراد موفق مراجعه کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar