زندگینامه افراد موفقمقالات

زندگینامه نواک جوکوویچ مرد شماره دو تنیس دنیا

نواک جوکوویچ یکی از بازیکنان تنیس حرفه ای اهل صربستان می باشد و اکنون مرد شماره ی دو تنیس دنیا است.او رکوردهای متعددی را کسب کرده است، و تا به امروز دو بار موفق شده که بازیکن شماره یک تنیس دنیا شناخته شود. او جزو هفت بازیکنی است که موفق شده اند برنده ی هر چهار گرند اسلم شوند.

دوران کودکی

نواک جوکوویچ در 22 ماه می سال 1987 در شهر بلگراد واقع در صربستان متولد شد.نام پدر نواک «سردیان» و نام  مادرش «دیانا» می باشد. نواک دو برادر به نام های «مارکو» و «جورجی» دارد که هر دو آن ها از او کوچک تر می باشند و آن ها نیز تنیس بازی می کنند و به این ورزش علاقمند هستند. همچنین «پرنس سانتاویچ» شاهزاده ی فنلاند پسردایی نواک می باشد .

نواک به علت uعلاقه فراوانی که به ورزش تنیس داشت، از چهار سالگی این بازی را شروع کرد. و بعد از آن وقتی که شش ساله شد زیر نظر یکی از تنیسورهای سابق صربستان به اسم «یلنا گنچیچ» آموزش دید. نواک جوکوویچ شش سال به همراه  مربی خود گنچیچ به بازی تنیس ادامه داد، استعدادهای او در تنیس به حدی بود که در این مدت زمان توجه بسیاری را به سمت خود جلب کرده بود.

در سال 1999 بود که مربی اش تصمیم گرفت نواک را برای ادامه  دادن تمرینات خود به  باشگاه «نیکولا پیلیچ» معرفی کند تا از آن به بعد پیش پیلیچ ورزش تنیس را ادامه دهد. بعد از گذشت دو سال جوکوویچ که حالا نواک جوکوویچ چهارده سال داشت مسابقات جهانی را شروع کرد و توانست در رقابت های قهرمانی اروپا در مسابقات تک نفره، دو نفره و تیمی عنوان قهرمانی را کسب کند.

بعد از گذشت چندین سال خانواده نواک جوکوویچ تصمیم گرفتند به مونته کارلو – موناکو در شهر فرانسه نقل مکان کنند.

زندگینامه نواک جوکوویچ مرد شماره دو تنیس دنیا

شروع فعالیت حرفه ای نواک جوکوویچ

نواک جوکوویچ در سال 2006 با بازیکن اسبق تنیس اسلواکی به اسم «مارین وایدا» آغاز به کار کرد. در همان سال با شروع دور یک چهارم نهایی گرند اسلم رولند گاروس و دور چهارم در ویمبلدون، نواک موفق شد وارد جمع چهل تنیسور برتر دنیا شود.

3 نشانه که باید در زندگی تان تغییری ایجاد کنید
بخوانید

بعداز سپری شدن سه هفته از مسابقات ویمبلدون ، جوکوویچ موفق شد نخستین عنوان قهرمانی خود را درطی مسابقات آمسفورت در کشور هلند با شکست دادن رقیب خود «نسکولاس ماسو» ازکشور هلند به دست آورد. بعد از آن توانست در رقابت های متس در شهر فرانسه دومین عنوان قهرمانی خود را کسب کند و به جمع 20 بازیکن تنیس برتر دنیا ملحق شود.

ورود نواک جوکوویچ به مسابقات مسترز


نواک جوکوویچ در سال 2007 قهرمانی مسابقات آدلاید در استرالیا را به دست آورد. ولی در دور چهارم نخستین گرند اسلم سال 2007 در استرالیا در سه ست پیاپی از راجر فدرر شکست خورد. اما جمع نتایج نواک را در مسترز ایندین میامی و ولز در شمار 10 نفر اول جهان قرار داد. او در اولین مسترز همان سال در ایالت کالیفرنیا و در شهر ایندین ولز درکشور آمریکا موفق شد به فینال دست یابد ولی در مصاف با رافائل نادال شکست خورد. ولی بعد ازسپری شدن یک هفته در مسترز میامی در کشورآمریکا در دور یک چهارم نهایی موفق شد بر رافائل نادال غلبه کند و به فینال رقابت ها دست یابد. نواک همچنین با شکست گیرمو کانیاس آرژانتینی موفق شد اولین جام مسترز خودش را کسب کند.

جوکوویچ در سومین مسابقات مسترز مونته کارلو درشهر فرانسه در ست سوم از دیوید فرر شکست خورد. بعد از آن به پرتغال رفت و در مسابقات استوریل در برابر ریچارد گاسکه پیروز شد و عنوان قهرمانی دست یافت.

نواک در دو مسترز بعدی در کشورآلمان و ایتالیا در دور یک چهارم نهایی در برابر رافائل نادال و کارلوس مویا مغلوب شد، و پس از دو هفته برای اولین بار در رقابت های گرند اسلم فرانسه به مرحله ی نیم نهایی دست یافت اما مقابل رافائل نادال شکست خورد. ولی بعد از یک ماه در مرحله ی یک چهارم نهایی ویمبلدون در یک مصاف بسیار دشوار مارکوس بغداتیس را شکست داد، ولی در مرحله ی نیمه نهایی به علت مصدومیتش مجبور شد در برابر نادال از مسابقه انصراف دهد.

گل یا همان ماری جوانا باعث افزایش تمرکز و هوشیاری می گردد؟! - قسمت دوم
بخوانید

جوکوویچ در مسترز مونترئال پس از بوریس بکر اولین تنیسوری شد که در رقابت موفق شد نفرات اول، دوم و سوم را پشت هم شکست دهد. نواک جوکوویچ در مرحله ی یک چهارم نهایی، اندی رادیک، رافائل نادال و راجر فدرر را شکست داد و توانست دومین عنوان قهرمانی خودش را در مسابقات مسترز کسب کند.

زندگینامه نواک جوکوویچ مرد شماره دو تنیس دنیا

حضور نواک جوکوویچ در رقابت های گرند اسلم

سال 2008 برای نواک جوکوویچ با شروع مسابقات گرند اسلم استرالیا همراه بود. نواک درسری مسابقات نیمه نهایی به راحتی موفق شد رقیبان خودش را شکست دهد و با پیروزی مقابل راجر فدرر در سه دور پیاپی طرفدارانش را شگفت زده کند و به فینال مسابقات راه یابد. در مرحله فینال دور اول را به حریف خود «سونگا» از فرانسه واگذار کرد اما در سه دور بعدی موفق شد  پیروز این دوره از رقابت ها شود و برای اولین بار عنوان قهرمانی یکی از مسابقات گرند اسلم را از آن خودش کند. این قهرمانی یکی از بزرگ ترین موفقیت های نواک جوکوویچ در زندگی ورزشی اش بود.

نواک جوکوویچ در ماه ژوئیه سال 2011 در بازی فینال ویمبلدون، موفق شد رافائل نادال مرد شماره یک تنیس جهان را 11 بر 1 شکست دهد و به نفر اول رده بندی تنیسورهای ماهر مرد جهان بپیوندد.

زندگینامه نواک جوکوویچ مرد شماره دو تنیس دنیا

افتخارات و رکوردهای نواک جوکوویچ

نواک جوکوویچ اولین بازیکن نماینده صربستان است که برنده ی یک عنوان  از گرند اسلم شده است. همچنین  او از جوان ترین بازیکنان در عصر آزاد است که توانسته به دیدار نیمه نهایی هر چهار گرند اسلم راه یابد.

نواک تنها کسی است که موفق شده است 3 عنوان پیاپی جام آزاد استرالیا را دریافت کند. یکی دیگر از رکوردهای او را می توان به 31 برد پیاپی در مسابقات مسترز و راهیابی به فینال همه ی مسابقات مسترز را نام برد. او همچنین در طی 12 مسابقه ی گرند اسلم موفق به دریافت عنوان قهرمانی شده است.

شقایق معین نژاد

به زندگینامه افراد موفق در سرتاسر دنیا و رازهای رسیدن آن ها به هدفشان علاقه مندم و مایلم نگرش ها و استراتژیهای مهم موفقیتی اونها رو با بقیه به اشتراک بذارم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن