زندگینامه افراد موفقمقالات

زندگینامه محمد علی کلی اسطوره ی ورزش بوکس

نام قبلی محمد علی کلی کاسیوس مارسلوس کِلِی، جونیور بود او متولد سال  1942در ایالات متحده آمریکا بود. محمد علی کلی یکی از  بوکسور های حرفه ای سنگین‌وزن آمریکایی بود .در رده ی مشت زنان سنگین وزن او به عنوان برترین مشت‌زن تاریخ بوکس محصوب میشد . جالب است بدانید که نام این بوکسور قهرمان محمد و نام خانوادگیش علی بود، اما در کشور ما با نام محمدعلی کلِی مشهور و شناخته شده است.
محمد علی کلی از بچگی علاقه ی زیادی به بوکس داشت واز12 سالگی مشت زنی را شروع کرد و در حدود  10 سال بعد یعنی درسال 1964 موفق شد قهرمانی بوکس جهان را به اسم خود ثبت کند .
محمد علی کلی توانست 3 بار قهرمانی جهان را  در رده ی سنگین وزن ها به اسم خود ثبت کند . که اولین بار در سال ۱۹۶۴ با شکست دادن سانی لیستون، بار دوم سال ۱۹۷۴ در یک مبارزه تاریخی که به نام«غرش در جنگل»معروف شد که موفق شد در آن جرج فورمن را ناک‌اوت کند،  از افتخارات  او در دوران حرفه‌ای‌اش کسب ۵۶ برد (۳۷ ناک‌اوت) و ۵ باخت بود.
محمد علی پس از مسلمان شدن و روی آوردن به اسلام در سیاست نیز فعالیت داشت و او با مخالفت با جنگ ویتنام نامش را بیشتر از قبل بر سر زبان ها انداخت . محمد علی کلی از سمت نشریه ها «ورزشکار قرن» و از سوی شبکه بی‌بی‌سی «شخصیت ورزشی قرن» لقب گرفت.

 محمد علی کلی از خدمت در ارتش امریکا خود داری کرد این در حال بود که سه سال قبل توانسته بود قهرمان جهان شود . محمد علی کلی مخالفت خود با جنگ ویتنام علنی کرد وعقیده داشت باور های مذهبی اش سبب می شود در ارتش آمریکا حضور نداشته باشد .این کار او سبب شد پلیس آمریکا او را بازداشت کند و عنوان های قهرمانی‌اش را هم از او گرفت. محمد علی کلی که به جرم«فرار از خدمت»  از سوی دولت آمریکا گناهکار شناخته شد ، او چند سال از رینگ بوکس دور ماند تا این که بالاخره اعتراض او به حکم قاضی، در آغاز دهه ۷۰ به عالی ترین مرجع قضایی در آمریکا منتقل شد که سرانجام حکم محکومیت محمد علی کلی را لغو کرد.

زندگینامه محمد علی کلی اسطوره ی ورزش بوکس

محمد علی،در زمان خودش از ، مشهورترین آدم های دنیا بود. در واقع او نابغه‌ای در رینگ بوکس بود، که اعتمادبه‌نفس‌اش از مهارتش کم نداشت.مقام و جایگاه او نه به دلیل قهرمان بودنش در بوکس بلکه حمایت ها ی انسان دوستانه ی بی دریغش سبب شد همیشه در ذهن و قلب مردمان جهان  در سراسر دنیا بماند .
کاخ سفید در سال ۲۰۰۵ بالاترین مدال افتخار را به او اهدا کرد.

کارنامه حرفه‌ای محمد علی درخشان است. محمد علی کلی ۲۱ سال رقابت کرد، ۵۶ مسابقه را برد (که ۳۷ بارش ضربه‌فنی بود)، واو فقط پنج بار شکست خورد.

چگونه استرس خود را کنترل کنیم ؟
بخوانید

 در سال۱۹۶۴ مشت زنی به نام کاسیوس کلی در رده سنگین وزن، برای نخستین بار قهرمان جهان شد. مشت زنی که به نام محمدعلی در ذهن ها جاودان شد. کلی در آن زمان که سیاه پوستان در آمریکا از شهروندان درجه دو بودند خود را زیباترین می دانست. 

در سال 1964 که شروع موفقیت و معروفیت او بود ، به میانه رینگ رفت چرخی زد و به بالا پرید و توانست سونی لیستون را شکست دهد محمد علی کلی فریاد زد من پادشاهم، من بزرگ ترینم. بنابراین کاسیوس کلی که با نام کوچک محمدعلی  بود بهتر شناخته شد،او برای اولین  بار قهرمان مشت زنی جهان در رده سنگین وزن ها شد.

 کلی در مورد خود اینگونه گفته است: «من خطرناکم، من درخت انداخته ام، با تمساح جنگیده ام، نهنگ شکار کرده ام، رعد را به زندان انداخته ام و به برق دستبند زده ام، هفته گذشته یک صخره را کشتم، من سریع ام … سریع.»

زندگینامه محمد علی کلی اسطوره ی ورزش بوکس

 صحبت های خاص او و اینکه او در سال ۱۹۴۲ در خانواده ای فقیر به دنیا آمده، او را به سرعت معروف کرد . شانس در سن ۲۲ سالگی با او یار بود و موفق شد به رقابت نهایی قهرمانی جهان راه یابد.هیچ کس فکرش را نمیکرد رقیب او که از کشتی گیر های معروف بود شکست بخورد اما لیستون در راند ششم به دلیل آسیب دیدگی وارد رینگ نشد و محمد علی کلی موفق شد برای اولین بار قهرمان جهان شود .

بعد از این بود که نام کلی بر سر زبان مردم افتاد .و از سوی دیگر او به دلیل روش مبارزه و مشت زنیش و همچنین به دلیل اعتماد به نفس بالای خود معروف شد . وقتی لیستون را شکست داد، گفت: «من یک هیولای بزرگ و بد طینت را شکست دادم که همه را شکست داده و کسی حریفش نبود. تا این که ناشناخته ای به نام کاسیوس کلی از کنتاکی آمد و او را متوقف کرد، کسی را شکست داد که دو بار پترسون (قهرمان مشت زنی) را مغلوب کرده بود.»

 کلی قبل از مسابقه با لیستون او را “خرس پیر و زشت” خوانده بود. و خودش با گردن آویزی که روی آن “شکارچی خرس” نوشته شده بود، در رینگ مسابقه مقابل لیستون قرار گرفت .

نورمن میلر، نویسنده ای  بود که به شرح زندگی و روش مبازره محمدعلی کلی پرداخته،او روش های مبارزه کلی را حرکات از پیش تعیین شده می دانست و فهمید شکست رقیب در مشت زنی تا حده زیادی به اعتماد به نفس مرتبط است . کلی در مسابقاتش تلاش میکرد رقیب را با حرف هایش از نظر روحی ضعیف کند در واقع حریف باید عصبی و آشفته میشد تا کلی بتواند بر او چیره شود و او به هدف خود میرسید .

بروز استرس در منزل
بخوانید

 اما فقط سخنان محمد علی کلی نبود که سبب میشد در رقابت پیروز شود بلکه او خیلی قوی بود و حتی با زبان بدنش حریف را نیز تحریک میکرد به طور مثال ، هنگام مبارزه، به جای آن که دست هایش را گارد  روی صورتش کند، آنها را به پایین می آویخت. روش جنگیدن کلی خاص بود منحصر ، حتی او به دور حریف خود می رقصید.

او ۱۹۱ سانتی مترقد داشت در مورد خود میگفت :که من مانند پروانه بال می زنم و مثل زنبور نیش.

 یان فیلیپ ریمتسما، نویسنده دیگری که زندگی و رفتار کلی را زیر نظر داشته، عقیده داشت که کلی برای بوکسور های سفید پوست آمریکا رقیبی جدی به شمار می آمد زیرا کلی هرگز عقب نشینی نمیکرد و به قواعدی هم پایبند نبود که بخواهد کنار بکشد او در هر زمان که احساس میکرد سیاه پوستان را در رده ی پایین تر میبینند همیشه میگفت که من زیباترین هستم ، ریمتسما این رفتار کلی را سیاست او می داند.

 سرانجام کلی مسلمان شد و اسمش را به محمدعلی تغییر داد. سرسختی او در زمانی که شکست ناپذیر به نظر می رسید و ۸ بار از مقام قهرمانی جهان دفاع کرده بود، ترمز موفقیت هایش شد. وقتی در سال ۱۹۶۷ او را برای جنگ در ویتنام به خدمت فرا خواندند و او از رفتن خود داری کرد آن را به ۵ سال حبس محکوم کردند. کلی توانست  با پرداخت مبلغی پول ، از زندان بیرون آید، حتی از او عنوان قهرمانی جهان و مدرک بوکسش را گرفتند . 

زندگینامه محمد علی کلی اسطوره ی ورزش بوکس

با تمام این ها در مدت زمانی که اجازه مبارزه و مشت زنی نداشت در این زمینه فعالیت میکرد .  و میگفت : «من به خاطر پرستیژ یا به دلایل شخصی مبارزه نمی کنم. من می جنگم که به برادرانم که در آمریکا روی زمین خوابیده اند، روحیه بدهم، سیاهانی که با کمک های دولتی زنده اند، سیاهانی که چیزی برای خوردن ندارند، سیاهانی که چیزی از خود نمی دانند و سیاهانی که آینده ای ندارند.»

 در سال ۱۹۷۱ پس از سه سال محرومیت کلی بار دیگر به رینگ بازگشت و اولین شکست حرفه ای خود را بعد از سال ها، در مقابل رقیبش  جو فریزیر پذیرفت. در پی این شکست ، نام او را از سیاهه ی “اسطوره ها” بیرون آوردند ، اما کلی باز هم به اوج بازگشت و و موفق شد دو بار دیگر قهرمان جهان شود. موفقیتی که هنوز هیچ مشت زنی آن را به دست نیاورده است.

متاسفانه محمد علی کلی قهرمان جهان و اسطوره سنگین وزن سابق بوکس دنیا در روز سوم ژوئن سال۲۰۱۶ پس از ۳۲ سال مبارزه با بیماری پارکینسون در اثر مشکلات تنفسی در سن ۷۴ سالگی در بیمارستان از دنیا رفت.

 

شقایق معین نژاد

به زندگینامه افراد موفق در سرتاسر دنیا و رازهای رسیدن آن ها به هدفشان علاقه مندم و مایلم نگرش ها و استراتژیهای مهم موفقیتی اونها رو با بقیه به اشتراک بذارم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن