زندگینامه افراد موفقمقالات

زندگینامه لیونل مسی بهترین فوتبالیست جهان

آکادمی بازار در این مقاله به تشریح زندگینامه  لیونل مسی ( Lionel Messi ) بهترین فوتبالیست جهان می پردازد.

لیونل آندرس مسی در سال 1987 در روساریو آرژانتین به دنیا آمد.

پدر مسی خورخه مدیر یک شرکت فلزات بود و مادر او سلیا به عنوان نظافتچی مشغول به کار بود تا کمک خرج خانواده باشد. لیونل پسر آخر خانواده بود. او دو برادر بزرگتر با نام های ماتیاس و رودریگو و یک خواهر به اسم ماریاسول هم دارد.

در زمان تولد مسی، فوتبال در آرژانتین مورد توجه همگان قرار داشت زیرا تنها یک سال قبل از تولد لیونل بود که تیم ملی آرژانتین با درخشش بسیار دیگو آرماندو مارادونا قهرمان جام جهانی شده بود.

علاوه بر این، فوتبال جزو ورزش خانوادگی لیونل مسی بود. زیرا هر سه برادر به فوتبال علاقه داشته و همیشه بازی می‌ کردند و حتی پدرش نیز سرمربی یکی از تیم های ملی جوانان در آرژانتین بود.

لیونل مسی 5 سال داشت که به تیم پدرش ملحق شد. او با توجه به سنش از جثه ریزتری برخوردار بود اما با این وجود او بسیار زرنگ بود.

همچنین بخوانید:زندگینامه هاروکی موراکامی مشهورترین نویسنده ژاپنی که زندگی اش را از صفر شروع کرد

برای مطالعه ادامه زندگینامه لیونل مسی با ما همراه باشید.

مسیر تبدیل شدن مسی به بهتریت فوتبالیست جهان

در نخستین روز حضور لیونل مسی ( Lionel Messi ) در باشگاه به او گفتند که نمی‌ تواند همراه دیگر بازیکنان پا به توپ شود زیرا از نظر بدنی خیلی ضعیف بود و به جای این، مسی به همراه مربی خودش به تمرین دریبل‌ زنی مشغول شد.

به حدی در این کار مهارت یافت که در فاصله کمی وقتی بچه‌ ها می‌ خواستند برای بازی یارکشی کنند، او جزو اولین بازیکنانی بود که انتخاب میشد.

پیشرفت لیونل در سن کم سبب شد تا باشگاه نولز اولد بویز که یک باشگاه محلی بسیار قوی بود به دنبال جذب مسی باشد.

او در هشت سالگی به نولز اولد بویز ملحق شد. قدمت این باشگاه به سال‌ های اولیه قرن بیستم برمیگردد. آنها از دهه 1970 تابه امروز 4 بار قهرمان لیگ آرژانتین و 2 بار قهرمان کوپا لیبرتادورس شده‌ اند.

از جمله بازیکنان مشهوری که در این باشگاه حضور داشتند می‌ توان به خورخه والدانو و گابریل باتیستوتا اشاره کرد.

لیونل مسی چیزی بیش از یک مارادونا کوچک در خودش داشت. او خیلی سریع و زرنگ بود و بدون داشتن ترسی بازی میکرد و می توانست وقتی که سرعتش بالاس پا به توپ حرکت کند، و توپ را از بین مدافعان حریف مانور دهد و از آنها عبور کند.

او حتی از توانایی شوت زدن به توپ با هر دو پا برخوردار بود. البته پای چپ مسی قویتر بود. مسی همیشه پاس‌ های بسیار خوبی میداد ،با اینکه او جثه ریزی داشت، اما کسی نمی‌ توانست توپ او را بگیرد.

بهترین فوتبالیست جهان
زندگینامه لیونل مسی

و مشکل اصلی لیونل مسی همین جثه کوچکش بود. در حالی که دیگر هم‌ تیمی هایش که هم‌ سن او بودند در هر سال بین 3 تا 5 سانتی‌ متر رشد می‌ کردند، و رشد لیونل به طور عجیبی پیش می رفت.

وقتی لیونل 11 سال داشت ، پزشکان به خانواده‌ اش گفتند که پسرشان دارای اختلال هورمونی میباشد.

مسی شروع به درمان کرد، هزینه درمان هورمون رشد در هر ماه بین 500 تا 1000 دلار برای آن ها هزینه داشت. و بیمه پدر لیونل هزینه آمپول‌ های روزانه او را به مدت حدود یک سال تامین کرد اما وضعیت نامناسب اقتصادی آرژانتین سبب شد که آن پول در مدت زمان کوتاهی تمام شود.

خانواده لیونل تصمیم گرفتند به کشور استرالیا مهاجرت کنند زیرا دولت آن کشور همه هزینه‌ های درمان پسرشان را ‌ پرداخت میکرد.

در آن زمان، هزینه های درمان لیونل مسی بسیار بیش از آن بود که خانواده مسی توان پرداخت آن را داشته باشند. و حتی باشگاه ریور پلاته هم نمی‌ توانست از پس این هزینه های بالا بربیاید.

این باشگاه در ابتدا علاقه زیادی به لیونل مسی نشان داده بود اما وقتی از مبلغ هزینه درمان او خبردار شد پا پس کشید. هیچکس نمی‌ توانست این بار اضافه را بر دوش بکشد.

اما تیمی که می‌ توانست هزینه های درمان مسی را پرداخت کند تیم بارسلونای اسپانیا بود. کارلس رکساچ مدیر وقت باشگاه از طریق آشنایان مسی در کاتالونیا از استعداد بسیار بالای لیونل باخبر شده بود و قبول کرد که هزینه‌ های درمان لیونل را پرداخت کند.

در ادامه زندگینامه لیونل مسی به این صورت بود که او به همراه پدرش به اسپانیا مهاجرت کرد تا در یک بازی به صورت آزمایشی مسابقه بدهد.

دوران پیشرفت لیونل مسی

لیونل با پیراهن بارسا گرد و خاک بسیاری به راه انداخت و توانست پنج بار گلزنی کند. رکساچ یک پیشنهاد جدید به خانواده مسی داد تا به اسپانیا مهاجرت کنند و پسرشان تحت نظارت باشگاه بارسلونا یکی از بهترین خدمات پزشکی را دریافت نماید.

یوهان کرایف که آن بازی را مشاهده کرده بود، بعدها گفت که سران بارسلونا در آن بازی تصمیم گرفتند اجازه ندهند مسی بدون امضای قرارداد باشگاه را ترک نماید.

خانواده مسی نمی‌ توانستند این پیشنهاد را رد کنند. پدر مسی به دقت و از نزدیک روند بازی مسی را زیر نظر داشت و پیشنهاد باشگاه بارسلونا همان چیزی بود که انتظارش را می‌ کشید.

در زندگینامه لیونل مسی پستی و بلندی زیاد دیده می شود. در سال 2000 بود که خانواده مسی به آن سوی اقیانوس اطلس مهاجرت کردند و لیونل درمان هورمونی خود را شروع نمود تا قدش رشد کند. خانواده مسی در یک آپارتمان زندگی میکردند. و پدر لیونل شغلی پیدا کرد و بچه‌ ها به یک مدرسه محلی رفتند.

لیونل مسی
بهترین فوتبالیست جهان

لیونل به تیم زیر 14 ساله‌ های بارسلونا ملحق شد و تبدیل به ستاره تیم بارسلونا شد.

وقتی که ظرافت‌ های بازی را یاد گرفت، با سرعت بسیار به تیم سوم و سپس به تیم دوم بارسلونا راه پیدا کرد و خیلی نگذشت که جای خود را در تیم اصلی بارسلونا باز کرد.

لیونل مسی در نوامبر 2003 در حالی که تنها شش ماه از 16 سالگی‌ اش می‌ گذشت، اولین بازی خود را برای بارسلونا در برابر پورتو انجام داد.

پس ازچند ماه لیونل مسی در اولین بازی ملی خود به همراه تیم ملی زیر 20 سال آرژانتین مقابل پاراگوئه بازی کرد.

مسی اوایل اکتبر سال 2004 به همراه تیم بارسلونا نخستین بازی خود را در لیگ اسپانیا انجام داد و فصل را به عنوان بازیکن ذخیره شروع کرد اما به علت آسیب دیدگی پی در پی بازیکنان اصلی بارسلونا سبب شد که فرصت زیادتری برای حضور در مسابقه داشته باشد.

مسی موفق شد اولین گل خودش را در دیدار مقابل آلباسته بالومپی به ثمر برساند.

و در همان سال بود که، آرژانتین قهرمان جام جهانی زیر 20 سال شد و فقط لیونل مسی ستاره آن رقابت‌ ها شناخته شد و به عنوان یکی از بهترین گلزنان و بهترین بازیکنان رقابت‌ ها جوایز کفش طلا و توپ طلا را دریافت کرد.

مسی در دیدار نهایی آن رقابت‌ ها در برابر نیجریه که با برتری 2 1 آرژانتین به پایان رسیده بود، هر دو گل خود را توانست از نقطه پنالتی وارد دروازه حریف کرد.

بارسلونا در اوایل فصل 2006 – 2005 قرارداد لیونل مسی را تا سال 2014 تمدید کرد. او تنها پس از گذشت 10 روز توانست حق شهروندی اسپانیا را دریافت کند.

این موضوع از این نظر مهم بود زیرا که تیم بارسلونا به سقف بازیکنان غیر اروپایی خود رسیده بود و به این ترتیب، مسی دیگر جزو بازیکنان خارجی بارسلونا محسوب نمیشد.

نخستین آزمایش جدی مسی در دیدار لیگ قهرمانان اروپا مقابل اودینزه ایتالیا رقم خورد. وقتی لیونل مسی به عنوان بازیکن جانشین وارد زمین مسابقه شد،تمام هواداران بارسلونا ایستاده او را تشویق می کردند و او نیز با چند حرکت ترکیبی بسیار زیبا با رونالدینیو پاسخ تشویق‌ های هواداران را داد.

در آن سال، مسی چند بازی عالی دیگر نیز انجام داد که بهترین آنها در برابر یوونتوس و چلسی حریفان اروپایی بارسلونا بود.

لیونل مسی توانست در 17 بازی لیگ اسپانیا 6 گل به ثمر برساند و در6 بازی لیگ قهرمانان نیز یک بار موفق به گلزنی شود. اما او در دیدار مقابل چلسی از ناحیه عضله ضربه دید و نتوانست فصل را به خوبی به پایان ببرد.

مسی دیگر بازی‌ های فصل را از روی نیمکت مشاهده کرد. در آن فصل بارسلونا توانست قهرمان لالیگا شود و هم جام قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد.

در آن موقع سئوالی که برای تیم ملی آرژانتین به وجود آمد این بود که آیا مسی در جام جهانی 2006 شرکت میکند یا خیر.

مسی در ماه می به تیم دعوت شد و در دیدار دوستانه در برابر تیم زیر 20 سال آرژانتین و تیم ملی آنگولا به زمین رفت ولی دیدار نخست آرژانتین در جام جهانی مقابل ساحل عاج را از روی نیمکت تماشا کرد.

لیونل مسی در دومین بازی آرژانتین در برابر صربستان در 15 دقیقه پایانی به زمین رفت. در آن لحظه آرژانتین با 4 گل از حریف خود جلوبود.

اما مسی بعد از ورود به زمین یک پاس گل به هرنان کرسپو داد و یک گل هم نیز خودش به ثمر رساند و نتیجه بازی 6 صفر به پایان رسید.

به این دلیل مسی تبدیل به کم سن ترین بازیکنی شد که برای آرژانتین در جام‌ های جهانی به زمین رفته است و همچنین او عنوان جوان‌ ترین گلزن آرژانتین در جام‌ های جهانی را نیز به اسم خود زد و این تاثیر شگفت انگیزی بر روی زندگینامه لیونل مسی داشت.

زندگینامه لیونل مسی
بهترین فوتبالیست جهان

زمان اوج‌ گیری لیونل مسی

مسی اولین بازی کاملش را در ال کلاسیکو در برابر رئال مادرید برگزار کرد. آن مسابقه با نتیجه تساوی 3 – 3 به پایان رسید، مسی هت تریک کرد و هر سه گل تیم خود را به ثمر رساند.

او در آن زمان تنها 18 سال داشت و تبدیل به کم سن ترین بازیکنی شد که در ال کلاسیکو توانسته برای بارسلونا گلزنی کند.

پیشرفت روز افزون در زندگینامه لیونل مسی ادامه داشت. او در پایان فصل 14 گل زده بود که 11 گل آن مربوط به 13 بازی آخر او میشد. لیونل در مسابقه جام حذفی در برابر ختافه گلی زد که یادآور گل مارادونا به انگلیس در جام جهانی 1986 بود.

او در میانه زمین توپ را در اختیار خودش گرفت، به سرعت بسیار دو هافبک ختافه را پشت سر خود گذاشت، و با سرعت به سمت دروازه حریف حرکت کرد، در محوطه جریمه دو مدافع دریبل زد و از دروازه‌بان گذشت و توپ را وارد دروازه ختافه کرد.

بعد از زدن این گل، روزنامه‌ های اسپانیایی به او لقب “مسیدونا” را دادند.

از نکات جالب توجه اینجا بود که لیونل مسی در دیدار بعدی تیمش اسپانیول گل دیگری را نیز به ثمر رساند که یادآور یک گل دیگر مارادونا به انگلیس بود. مسی برای زدن آن توپ با سر به هوا برخاست ولی توپ به دستش برخورد کرد و وارد دروازه شد.

در ماه جون همان سال، مسی به همراه آرژانتین در رقابت‌ های کوپا آمریکا شرکت کرد. او از جوان‌ ترین بازیکنان این رقابت‌ ها شناخته شد اما این موضوع اصلاً به چشم نمی‌ آمد.

آرژانتین با درخشش فوق ستاره خود توانست به دیدار نهایی کوپا آمریکا دست یابد اما آرژانتینی‌ ها در این دیدار مغلوب برزیل شدند و به نایب قهرمانی رقابت‌ ها دست یافتند.

Lionel Messi
مسی

فصل 2007 – 2008 برای مسی خیلی خوب آغاز شد. در اواسط فصل، خیلی ها او را از بهترین مهاجمان جهان می‌ دانستند. ودر طی یک نظرسنجی در روزنامه اسپانیایی، 77 درصد رای دهندگان مسی را به عنوان بهترین بازیکن دنیا انتخاب کردند.

مسی در ماه مارچ دوباره آسیب دید و حدود یک ماه نیمکت نشین شد.  این سومین باری بود که مسی در چهار فصل اخیرش دچار این نوع مصدومیت میشد.

اما با وجود مصدومیت ، در پایان فصل در 28 بازی لیگ 10 گل زد و 12 پاس گل داد. و درطی 9 بازی لیگ قهرمانان اروپا توانست شش بار دروازه حریفان را باز کند.

با نزدیک شدن زمان مسابقات المپیک 2008 پکن، تردیدهای زیادی درمورد حضور مسی در این بازی‌ ها بالا گرفت. حضور او در المپیک به قیمت از دست دادن چندین بازی بارسلونا تمام میشد.

اما با این وجود Lionel Messi به پکن رفت و در دیدار نهایی در برابر نیجریه یک پاس گل داد تا آرژانتین آن مسابقه را با نتیجه 1 صفر به سود خود تمام کند. به این ترتیب، مسی مدال طلای المپیک را به کارنامه درخشان افتخاراتش افزود.

رونالدینیو در فصل 2009 – 2008 از بارسلونا جدا شد و مسی که تاآن زمان با پیراهن شماره 19 بازی میکرد، این فرصت را یافت که پیراهن شماره 10 بارسلونا را بپوشد.

از نخستین مسابقات لیونل با شماره 10 وقتی بود که او در ماه سپتامبر در دیدار لیگ قهرمانان بارسلونا در برابر شاختار دونتسک به عنوان بازیکن ذخیره به زمین رفت و توانست دو گل به ثمر برساند تا تیمش بتواند بازی 1 صفر باخته را با پیروزی 2- 1 عوض نماید.

در مسابقات برگشت بارسلونا در برابر رئال مادرید که با پیروزی 6 -2 بارسلونا به اتمام رسید، مسی چندین بار موفق به گلزنی شد. او بعد از هر گلی که به ثمر می رساند.

به سمت دوربین‌ های تلویزیونی می‌ رفت و پیراهن خود را بالا میزد تا تی‌ شرت که روی آن علامت سندروم “اکس” حک شده بود را به نمایش بگذارد. قصد او از این کار اعلام حمایت از موسسه خیریه‌ ای بود که به کودکان مبتلا به بیماری سندروم اکس کمک میکند.

و تیم بارسلونا در این سال قهرمان جام حذفی اسپانیا شد. مسی در دیدار نهایی مقابل اتلتیکو بیلبائو که با پیروزی 4 – 1 بارسلونا اتمام یافت یک گل به ثمر رساند و یک پاس گل داد و ستاره زمین شد.و این قهرمانی پایان 11 سال ناکامی بارسلونا در جام حذفی بود. بارسلونا در این سال به عنوان قهرمانی لالیگا هم دست یافت.

مسی در لیگ قهرمانان در سال 2009 هم عملکرد بسیار فوق‌ العاده‌ای داشت و هم با به ثمر رساندن 8 گل تیم خود را به دیدار نهایی رقابت‌ ها مقابل منچستریونایتد رساند.

در این دیدار بارسلونا با دو گل زده توسط اتوئو و مسی، منچستریونایتد را شکست داد. گل مسی در این دیدار یکی از معدود گل‌ های این بازیکن ریزنقش بود که با ضربه سر به ثمر رسید.

زندگینامه مسی
فوتبالیست

و در همین سال بود که مارادونا نیز به عنوان سرمربی تیم ملی آرژانتین برگزیده شد و مسی را به تیم ملی دعوت کرد. لیونل در دیدار مقدماتی جام جهانی مقابل ونزوئلا با شماره 10 به میدان رفت و یک گل زد. آرژانتین این بازی را با نتیجه 4 بر 0 به سود خود به اتمام رساند.

اواخر سال 2009 گواردیولا اعلام کرد که مسی یکی از بهترین و ماهرترین بازیکنان دنیا است. و حتی فیفا نیز او را به عنوان بهترین بازیکن دنیا در سال 2009 انتخاب کرد و توپ طلا را از فیفا دریافت کرد تا نخستین آرژانتینی برنده این جایزه باشد.

مسی همچنین در دیدار نهایی خود در جام جهانی باشگاه‌ ها گل پیروزی بارسلونا را مقابل استودیانتس به ثمر رساند. قهرمانی بارسلونا در این رقابت‌ ها ششمین قهرمانی این تیم از سال 2009 به حساب می آمد.و در این دوران باشگاه بارسلونا قرارداد مسی را تا سال 2016 تمدید کرد.

با آغاز فصل 2010- 2009 گلزنی‌ های مسی به تدریج افزایش یافت.و او توانست در طی یک هفته هشت گل وارد دروازه حریفان تیمش کند. در ماه مارچ، مسی نخستین بازیکن تیم بارسلونا شد که در چند بازی پی در پی در لیگ هت تریک کرده است.

در ماه آپریل، او در مسابقه یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان توانست چهار گل به آرسنال بزند. مسی با این گل ها موفق شد که رکورد ریوالدو را بزند و به عنوان بهترین گلزن لیگ قهرمانان اروپا شناخته شود. مسی در پایان فصل 34 گل در لالیگا زد که برابر با رکورد رونالدو برزیلی در سال 1997 بود.

لیونل مسی توانست برای دومین سال پی در پی به عنوان بهترین بازیکن شاغل در لیگ اسپانیا انتخاب شود.

جام جهانی سال 2010 در حالی شروع شد که همه انتظار بسیار زیادی از تیم ملی آرژانتین داشتند و منتظر آن بودند که ترکیب مارادونا و مسی سبب شود تا جام قهرمانی را پس از سال‌ ها برای آرژانتینی‌ ها به ارمغان بیارد.

آرژانتین در نخستین بازی خود با نیجریه نتیجه 1 بر 0 را از پیش رو برداشت. مسی چند موقعیت خوب به وجود آورد اما هیچ کدام از ضربات او به درون دروازه نرفت.

در بازی بعدی آرژانتین مقابل کره جنوبی، مسی در همه جای زمین حضور پر رنگی  داشت و در حالی که همه توجهات به سوی او جلب شده بود، گونزالو هیگواین سه گل به ثمر رساند و این بازی با برتری 4 – 1 آرژانتین به اتمام رسید.

شاگردان مارادونا با وجود اینکه با این پیروزی راهیابی خود به مرحله بعد را حتمی کرده بودند در دیدار سوم مرحله گروهی، یونان را با دو گل شکست دادند.

و تیم مارادونا در مرحله یک هشتم نهایی توانست مکزیک را با نتیجه 3 – 1 پشت سر گذارد. Lionel Messi در این دیدار یک پاس گل داد. آرژانتین در بازی  های بعدی خود با چهار گل مغلوب آلمان شد و از دور رقابت‌ ها حذف گردید.

موفقیت مسی
مسی فوتبالیست معروف

لیونل مسی و همسرش

در قسمت خصوصی زندگینامه لیونل مسی مس خوانیم که او در اواخر سال 2010 مسی اعلام کرد که می خواهد با نامزد خود ازدواج کند. او در همین سال بود که برای دومین سال پیاپی به عنوان یکی از بهترین بازیکنان جهان برگزیده شد و توپ طلا را کسب کرد.

Lionel Messi به همراه تیم بارسلونا در فصل 2010 – 2011 به عنوان قهرمانی لالیگا و قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا دست یافت. این بازیکن اسپانیایی در سال 2011 نیز توپ طلا را کسب کرد تا مانند میشل پلاتینی سه بار پی در پی به عنوان بهترین بازیکن جهان برگزیده شود.

لیونل مسی در سال 2012 نیز برای چهارمین بار توانست توپ طلای جهان را کسب کند تا در این زمینه هم رکورد بزند. اما سال 2013 برای او بسیارتلخ بود و او موفق نشد با تیم خراردو مارتینو به عنوانی دست یابد.

او در جام جهانی سال 2014 برزیل نیز به همراه آرژانتین به میدان رفت و توانست این تیم را به فینال برساند اما شکست در بازی مقابل آلمان سبب شد تا این بازیکن نتواند به آرزوی بزرگ خود یعنی قهرمانی در جام جهانی برسد  اما در پایان همین رقابت‌ ها به عنوان بهترین بازیکن این رقابت‌ ها دست یافت.

و در سال 2015 مسی برای پنجمین بار بهترین بازیکن جهان شناخته شد و زندگینامه لیونل مسی می تواند الگوی خوبی برای دگر افراد باشد.

مطالب مرتبط

ایستادگی و امید در فیلم پیانیست The Pianist (2002)
برچسب ها

شقایق معین نژاد

به زندگینامه افراد موفق در سرتاسر دنیا و رازهای رسیدن آن ها به هدفشان علاقه مندم و مایلم نگرش ها و استراتژیهای مهم موفقیتی اونها رو با بقیه به اشتراک بذارم .

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن