زندگینامه افراد موفقمقالات

زندگینامه جان کوم از فقر تا اختراع واتس اپ

در این مقاله به زندگینامه جان کوم از بنیانگذاران  برنامه واتس اپ پرداخته شده است، برای مطالعه با آکادمی بازار همراه باشید.

او پناهنده فقیری بود که با تلاش و کوشش توانست میلیاردری تاثیر گذار شود جان کوم در سال 1976 در یک خانواده ی یهودی و در یک روستای کوچک در نزدیکی اوکراین متولد شد.

دوران کودکی او تحت تاثیر که با پشتکارش توانست به میلیاردری تاثیر گذار تبدیل شود.

جان کوم در سال ۱۹۷۶ در روستای کوچکی در اطراف کیف اوکراین به دنیا آمد، زندگی در دوران کودکی‌ اش تحت تاثیرکمونیست‌ها و اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت که جزئیات آن را در نزدگی نامه جان کوم خواهید خواند.

همچنین بخوانید :زندگینامه شاهرخ ظهیری اولین تولید کننده سس مایونز

برای مطالعه ادامه زندگینامه جان کوم با ما همراه باشید.

اختراع واتس اپ
زندگی نامه جان کوم

زندگینامه جان کوم

جان کوم در خانواده ی فقیری به دنیا آمده بود آن ها حتی در خانه آب گرم هم نداشتند و مدت ها  در این وضعیت زندگی میکردند .

زندگینامه جان کوم به این صورت است که او خود می گوید : «شما می‌توانید رمان ۱۹۸۴ جورج اورول را بخوانید و تا حدودی از وقایع و رویداد های  آن مطلع شوید، ولی داستان زندگی من بسیار فرق دارد من آن شرایط سخت را با گوشت و خون خود احساس کردم و اصلا تجربه خوشایندی نبود!»

در آن زمان یهودی ها در شوروی از شرایط خوبی برخوردار نبودند و خانواده ی جان کوم نیز به دلیل یهودی بودن تحت تاثیر این موضوع قرار داشتند .

از آن جا که خانواده وی یهودی بودند و یهودی‌ ها وضعیت مناسبی در شوروی آن زمان نداشتند، مادر کوم به فکره مهاجرت به آمریکا افتاد و پدر جان تصمیم گرفت که مدتی بعد به آن ها ملحق شود اما این اتفاق هرگز نیفتاد و پدر جان کوم نتوانست خودش را به همسر و فرزندش در آمریکا برساند.

جان در سن 16 سالگی بود که همراه مادرش وارد کالیفرنیا شد آن ها با کمک های مالی و غیر مالی دولت آمریکا در خانه ای که دو خواب داشت در سان فرانسیسکو ساکن شدند.

شغل جان کوم

در زندگینامه جان کوم می خوانید که او در اوایل برای به دست آوردن پول برای گذران زندگی جلوی فروشگاه ها را جارو میکرد . او بعد از تمام کردن دوران دبیرستان وارد دانشگاه ایالت سن حوزه شد .

ولی در این دانشگاه نماند و پس از مدتی از ادامه تحصیل انصراف داد .

جان کوم به واسطه ی یک شرکت امنیتی در سان فرانسیسکو توانست در سال 1997 وارد شرکت یاهو شود و به عنوان یک کارمند ساده در آنجا مشغول به کار شود.

در همان زمان بود که خبر فوت پدرش را شنید و او در حسرت دیدار مداوم پدر و دوستانش در اوکراین ماند و از طرفی هزینه های پرداخت تلفن برای او سخت بود و از سوی دیگر آن زمان در اوکراین دلشوره های امنیت وجود داشت .

موضوعی که باعث شده بود ذهن جان کوم را درگیر خود کند ارتباط آسان و بی دغدغه ی با هزینه ی کم مردم باهم در هر جای دنیا بود .

در زمانی که جان کوم در شرکت یاهو مشغول به کار بود توانست با برایان اکتون اشنا شود او از سرمایه گذاران واتس اپ و کارمندان قدیمی یاهو بود ، آشنایی آن‌ها باهم سبب دوستی صمیمانه آن ها شد که تا به امروز ادامه دارد و سبب شد یک اپلیکیشن محبوب پیام رسان را اختراع کنند .

جان کوم از فقر تا اختراع واتس اپ
مخترع واتس اپ

جان کوم در فضای مجازی

در زندگینامه جان کوم می بینید که او کسی است که در زمینه ی فضای مجازی سر و صدای چندانی ندارد و خرید کمپانی او توسط شرکت فیسبوک سبب شد که سرزبان ها بیفتد .

اگر پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی او را دیده باشید میبینید که اصلا اشاره‌ای به مدیر اجرایی یا بنیان‌گذار بودن خودش در واتس‌اپ نکرده و فقط نام کمپانی را آورده است به عنوان محل کارش .

برای اولین بار جان کوم کمپانی خود را در مانتین ویو ثبت کرد و از دوستش اکتون دعوت به همکاری کرد نامی که او برای نرم افزاره خودش برگزید اصطلاحی بود که مردمان کشور آمریکا از آن استفاده میکردند.

کلمه ی ( واتس  اپ ) به معنای ( چه خبر ؟) جان کوم بعد از ویرایش نرم افزارش آن را برای سیستم عامل ایفون نیز راه اندازی کرد و  نسخه ی آن را در اپ استور قرار داد اما نسخه ی اولیه ی واتس اپ توجه افراد را به خود جلب نکرد و عیب های بسیاری در آن دیده میشد.

در این زمان بود که جان کوم نا امید شد و خواست که انصراف دهد اما اکتون اجازه ی این کار را به او نداد و به او گفت :(اگر الان کنار بکشی و دست از تلاش برداری احمقو ناتوانی پس سعی کن خود را جمع کنی ) .

سپس جان کوم تصمیم گرفت در اپدیت نسخه ی بعد معایب را برطرف کند در ان زمان بود که با رفع اشکالات نهایی واتس اپ به مسنجری محبوب تبدیل شد و نسخه های دیگر را برای گوشی های ایفون و بلک بری آماده کرد.

ویژگی های شرکت واتس اپ

در این قسمت از زندگینامه جان کوم به ویژگی های واتس اپ ک توس ااو اختراع شده است می پردازیم.

از روش ها و اصول اصلی شرکت واتس اپ ایجاد محیطی بدون تبلیغات است واتس اپ قادر به انتشار هیچگونه تبلیغاتی نمیباشد و از شرایط اصلی مدیرانش برای پیوستن به فیسبوک رعایت این اصل در اپلیکیشن واتس‌اپ در آینده بوده است.

جان کوم به نقل از بازیگر نقش اصلی فیلم (باشگاه مشت زنی) درباره مورد تبلیغات می‌گوید: «تبلیغات فقط سبب می‌شوند که بیهوده کار کنید و وقتتان را به دنبال خرید لباس‌ها و ماشین‌هایی بگذرانید که نهایتا به هیچ دردی نمی‌خورند».

از دیگر هدف های واتس‌اپ ایجاد محیطی امن و ورد اطمینان برای کاربران خود بوده است . بنابراین برای ورود به فضای واتس اپ و استفاده از فضای آن نیازی به دادن سن و محل سکونت و جنسیت نیست .

از سوی دیگر، پیام‌های ارسالی کاربران در این پیام رسان ذخیره نمی‌شوند، زیرا اگر این بیفتد امنیت سایبری شما ممکن است به خطر بیفتد.

whatsapp
واتس اپ

جان کوم در این مورد می‌گوید: ذخیره اطلاعات کاربران در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها به این دلیل است که شرکت ها قصد دارند آمار دقیق و معتبری از کاربران خود به دست آورند تا با توجه به سلایق افراد تبلیغات مربوط به ان ها را برایشان ارسال کنند .

چون فضای واتس اپ به دور از تبلیغات است نیازی نمیبیند که اطلاعات کاربران را در اختیار شرکت های دیگر قرار دهد و این سبب بالا رفتن امنیت کاربرانش میشود .

طبق آمار گفته شده توسط جان کوم روزانه هجده میلیارد پیام در واتس‌ اپ در میان ۴۵۰ میلیون کاربرش تبادل میشود که اگر قرار بر این بود همه این اطلاعات ذخیره شود یک سری از کشور های خودکامه به ویژه دولت از این موضوع سواستفاده میکردند و امنیت کاربران به خطر می افتاد .

محبوبیت واتس اپ

شاید همین امر سبب محبوبیت روز افزون واتس اپ در میان کاربران فضای مجازی شده است .

در سال 2013 بود که واتس اپ توسط فیسبوک با مبلغی معادل 16 میلیارد دلار در زمان قرار داد و سه میلیارد دلار سهام ثابت فیسبوکدر سال های آینده خریداری شد .

جالب است بدانید سال ها قبل جان کوم و دوستش اکتون توسط شرکت فیسبوک  و توییتر برای همکاری رد شدند.

 جان کوم اکنون ۴۵ درصد سهام واتس‌اپ را داراست، که به مرد هفت میلیارد دلاری تبدیل شده و علاوه بر عهده دار بودن مدیریت اجرایی بر یکی از کرسی‌ های هیات مدیره فیسبوک نیز تکیه زده‌است.

زندگینامه جان کوم به برآورده شدن رویای امریکایی اشاره می‌کند، رویایی که ظرف دو دهه یک نوجوان بی پول و فقیر که پناهنده بود و از پس مخارج زندگیش برنمیامد را به یک میلیاردر موفق و محبوب تبدیل کرده است.

فرد میلیاردری که به نوبه ی خود دنیا را جای بهتری برای زندگی کرده تا بسیاری از مردم راحت‌تر از گذشته با هم در ارتباط باشند.

شما می توانید برای مطالعه زندگینامه سایر افراد بزرگ و موفق به صفحه زندگینامه افراد موفق مراجعه کنید.

برچسب ها

شقایق معین نژاد

به زندگینامه افراد موفق در سرتاسر دنیا و رازهای رسیدن آن ها به هدفشان علاقه مندم و مایلم نگرش ها و استراتژیهای مهم موفقیتی اونها رو با بقیه به اشتراک بذارم .

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن