راه هایی برای رها شدن از افکار و عقاید قدیمی

افکار و عقاید قدیمی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا شما به راحتی افکار و نظرات جدید را می‌پذیرید یا به افکار و نظرات قدیمی و گذشته خود چسبیده‌اید و ترس دارید که آنها را کنار بگذارید؟ آیا دوست دارید که به افکار گذشته خود ادامه دهید و برایتان سخت است که افکار جدید را بپذیرید؟ اگر می‌خواهید رشد و پیشرفت داشته باشید، باید از افکار و عقاید گذشته و قدیمی رها شوید و افکاری بهتر را جایگزین کنید.

ذهن، افکار و عادات انسان تحت تأثیر والدین، مدارس، معلمان و محیط است. اگر روند فوق مثبت و سازنده باشد، اندیشه و عقیده‌تان و به طور کلی زندگی‌تان مثبت می‌شود. اما اگر برعکس اندیشه و عقیده‌تان منفی باشد و شما پر از ترس و محدودیت باشید و نتوانید از آنها خلاصی بیابید، زندگی‌تان نیز بر اساس همین عقایدتان شکل می‌گیرد.

ما درمورد عبارات تأییدی، تصویرسازی و تکنیک‌های خود-بهسازی بسیار شنیده‌ایم. اما برای تأثیرگذاری آنها باید از افکار قدیمی و گذشته دست بکشیم و احساس کمبود، محدودیت‌ و ترس را کنار بگذاریم. در سمینار موفقیت یاد می گیرید که با محدودیت و ترس ها و عقاید پوسیده خود روبرو شوید و آن ها را کنار بگذارید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

من نمی‌گویم که تمام افکار و عقاید گذشته خود را کنار بگذارید چراکه بعضی از آنها واقعاً مفید و مهم هستند. همچنین باید بدانید که کنار گذاشتن عقیده یا تفکری نباید بی‌احترامی و بی‌توجهی به سنت‌ها، باورها، عقاید و افکار افراد دیگر باشد حتی اگر آنها را قبول نداشته باشید. افکار و عقاید گذشته خود را کنار بگذارید اما همیشه به سنت و سبک زندگی دیگران احترام بگذارید. رهایی از افکار و عقاید قدیمی و گذشته به معنای پذیرای عقاید نو بودن و مشتاق یادگیری و تلاش برای چیزهای جدید است. اگر توانستید باورها و تفکرتان را بدون هیچ تعصبی مورد بررسی قرار دهید، می‌فهمید که بسیاری از آنها غیرضروری، محدود و قدیمی هستند.

رهایی یافتن به چه معناست؟

رهایی یعنی دلبسته نبودن به رفتار و تفکری که قدیمی و محدودیت‌دار است. رهایی به معنای دلبسته نبودن به عقاید، باورها و رفتارهایی که به شما آسیب می‌زند و برایتان محدودیت‌ ایجاد می‌کند و به معنای از یاد بردن خاطرات قدیمی و ناخوشایند و برنامه ذهنی که به آن تعلق خاطر دارید. اگر می‌خواهید معنای رهایی را بهتر بفهمید، تصور کنید که یک سنگ بزرگ و سنگینی را بر دوش خود حمل می‌کنید و بالاخره آن را از دوش خود برمی‌دارید و بر زمین می‌گذارید. آن شبیه باز کردن لنگر کشتی و حرکت به سوی افق‌های جدید است.

اکثرِ مردم خاطرات رنج‌آور، افکار و عقاید و احساسات منفی و خشم را که دردسر ساز هستند، با خود حمل می‌کنند. رهایی به معنای فاصله گرفتن از این افکار و جلوگیری از ماندن در آنهاست. امکان دارد که در آغاز رهایی از افکار محدود و غیرضروری کاری آسان نباشد. چراکه تمام عمرتان به آنها وابسته بوده‌اید و ترس از دست دادن آنها را دارید. این از دست دادن نیست بلکه آزاد شدن است و اینکه می‌آموزید تا به شیوه‌ای سازنده‌تر و مثبت‌تر بیندیشید.

Getting rid of the past and the old memories

چگونه می‌توان از افکار و عقاید قدیمی رهایی یافت؟

این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه افکاری را باید دور بیندازید و چه افکاری را در ذهن خود نگه دارید.

1. شما باید هر روز وقتی را برای فکر کردن به خود و زندگی‌تان، موفقیت‌ ها و ناکامی‌هایتان بگذارید و افکاری را که شما را محدود و در گذشته نگه داشته و به شما فرصت پیشرفت را نمی‌دهد، شناسایی کنید.

2. گام بعدی این است که اگر اندیشه‌های متفاوتی داشته باشید، نگرشتان و طرز رفتار و برخورد خود را عوض کنید زندگی شما چگونه خواهد شد.

3. نترسید و جرئت اندیشیدن داشته باشید. شیوه جدیدی از تفکر سبک زندگی را تغییر می‌دهد. رهایی از افکار گذشته همانند شکستن زنجیری است که شما را در گذشته، شرایط منفی و محدودیت نگه داشته است. اما تنها فکر کردن کافی نیست باید عمل کنید و بر متفاوت فکر کردن مصر باشید.

ذهنتان احتمالاً در برابر شیوه تفکر جدید مقاومت می‌کند و شما نباید تسلیم شوید. سرانجام استقامت تان ثمر می‌دهد. چه چیزی کمک بیشتری به رهایی از گذشته می‌کند؟ کناره‌گیری از عادات، افکار و عقاید گذشته مهارت رهایی یافتن را به شما می‌دهد. کناره‌گیری متضاد دلبستگی است که به شما کمک می‌کند از عادات و رفتار گذشته آزاد شوید، هر چیزی را از دیدگاهی وسیع‌تر بنگرید و آرامش را به زندگی‌تان ببخشید.

کناره‌گیری که از آن صحبت می‌کنیم چیزی نیست که مردم با آن آشنا نباشند. کناره‌گیری نوعی از آزادی و تفکر نامحدود است که شما را از افکار گذشته و دلگیر شدن از کسی رها می‌کند. کناره‌گیری و رهایی یک چیزند. هر دو زندگی را شادتر می‌سازند و شما را از بند عادات، افکار و عقاید گذشته آزاد می‌سازند.

تغییر برای همه افراد مشکل است، و مغز افراد در برابر تغییر مقاومت می کند. دور ریختن افکار و عقاید پوسیده ی قدیمی هم نوعی تغییر است، که افراد بنا به دلایل مختلفی از جمله تعصبات بی مورد، ترس از تغییر و احساس ناامنی ترجیح می دهند، که به همان عقاید قدیمی خود پایبند باشند. در صورتی که تغییر پذیری و انعطاف پذیری در جهت مثبت و یادگیری افکار و عقاید جدید و مناسب، از خصوصیات بارز افراد موفق می باشد. 

استاد احمد محمدی، در سمینار موفقیت به شما خواهند آموخت که افراد موفق چگونه تفکر و رفتار می کنند. و همچنین خواهید آموخت که به هنگام قرارگیری در شرایط سخت و بحرانی و مواجهه با شکست و مشکلات چگونه خود را تغییر دهید و از افکار و عقاید قدیمی که سبب قرارگیری شما در این شرایط بد شده است، دست بردارید و با انعطاف پذیری، آن شرایط را به نفع خود تغییر دهید. قدم اول برای تغییرپذیری و جایگزینی عقاید و افکار جدید و حذف عقاید پوسیده ی قدیمی، می تواند شرکت در سمینار موفقیت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاه بگذارید

avatar