راهکار های تقویت مهارت های ارتباطی- قسمت اول

مهارت های ارتباطی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

توانایی ارتباط اجتماعی یکی از مهمترین مهارت هایی است که برای زندگی اجتماعی هر فرد نیاز است. این مهارت نیز همانند سایر مهارت های مورد نیاز برای زندگی اجتماعی است که با استفاده از راهکار های تعیین شده می توان آن را تقویت کرد. مهارت ارتباط اجتماعی هم برای زندگی شخصی افراد و هم برای محیط کاری می تواند مفید و موثر باشد. مهارت های اجتماعی می تواند به پیشرفت در محیط های کاری و ارتقا شخصیتی افراد کمک زیادی کند. در این مقاله تلاش می شود چگونگی تقویت روابط اجتماعی با استفاده از روش ها و راهکار های جدید ارائه شود.

استاد احمد محمدی

به زبان بدن توجه کنید

از جمله نشانه های مهم در ارتباط اجتماعی موثر و دو طرفه داشتن زبان بدن به صورت مناسب است. زمانی که به صحبت های طرف مقابل خود گوش می دهید سعی کنید تمام تمرکز خود را بر روی صحبت های او صرف کنید. از پرسه رفتن و یا بازی کردن با گوشی همراه خود بپرهیزید زیرا این موضوع موجب ناراحتی و آزردگی خاطر فرد صحبت کننده می شود. یکی دیگر از روش های کاربردی و بهینه در ایجاد زبان بدن، ارتباط چشمی است. افراد توانا در روابط اجتماعی معمولا از طریق ارتباط چشمی مناسب می توانند منظور و هدف طرف مقابل خود را درک کنند. برای یک ارتباط چشمی مناسب صورت طرف مقابل خود را همانند یک مثلث فرض کنید و در بازه های زمانی تعیین شده به یکی از سه نقطه این مثلث نگاه کنید. این موضوع باعث می شود که ارتباط اجتماعی و گفتگو دو طرفه به صورت مفید و مناسب باشد.

در کنار این موارد نحوه نشستن و حرکات دست و پا معمولا نشانه هایی مناسب از ارائه زبان بدن است. تکان دادن مکرر پا از جمله نشانه های استرس و اضطراب در فرد مورد نظر است.

از کلمات غیر ضروری استفاده نکنید

یکی از نکات منفی که مب تواند به روابط اجتماعی افراد تاثیر نامناسبی بگذارد، استفاده از کلمات غیر ضروری و لغات نا مناسب است. از جمله این لغات می توان به کلمه “خب” یا “اممم” اشاره کرد. این کلمات در واقع نسان دهنده عدم تمایل فرد برای ادامه گفتگو است و می تواند موجب آزار طرف مقابل شود. دوری از این کلمات غیر ضرور در واقع نشان دهنده اعتماد به نفس بالای شما در سخنرانی می باشد.

برای جلوگیری از گفتن این کلمات سعی کنید نشانه ای را در نظر بگیرید و با استفاده از آن نشانه تلاش کنید هر روز کمتر از این کلمات استفاده کنید. سکوت در گفتگو ها و سخنرانی ها همواره نشانه بدی نیست. بلکه گاهی می تواند موجب تمرکز بیشتر فکر بر روی موضوع جدید برای صحبت کردن است. از مکث ها و وقفه های میان گفتگو بیتشرین استفاده را بکنید.

مدیریت گفتگو دو طرفه

از جمله مهارت های دیگر در افزایش توانایی روابط اجتماعی ، استفاده از راهکار های مناسب برای مدیریت گفتگو است. بحث های کوتاه و مختصر را نمی توان جزو مهارت های گفتگو و روابط اجتماعی دانست. این گفتگو زمانی می توانند مفید و تاثیر گذار باشند که به صورت طولانی مدت ارائه شده و طرفین از ادامه گفتگو راضی باشند. این مورد نیاز به مدیریت گفتگو و توانایی ارائه موضوعات جذاب برای طرفین می باشد. ایجاد یک پل ارتباطی مناسب برای اشخاص مختلف و پیدا کردن موضوعات مشترک برای گفتگو از جمله عوامل اصلی مدیریت گفتگو می باشد.

برای شروع یک گفتگو خوب نیازی به انجام راهکار های پیچیده نمی باشد، کافیست اطلاعات کافی را از موضوعات قابل ارائه کسب کنید. اشتراک گذاری نظرات شخصی در مورد هر یک از این موضوعات در بلند مدت بسیار جذاب و دلنشین خواهد بود.

سوالات جذاب مطرح کنید

فرآیند داشتن یک گفتگو جذاب دو طرفه امری پیچیده نمی باشد. باید توانایی خود را در طرح سوالات جذاب و کاربردی افزایش دهید. مواردی که موجب گسترش روابط و ایجاد ارتباط موثر تر دو طرفه می شود، پرسیدن سوالات جذاب است. این سوالات می تواند در زمینه های مختلفی باشد. از ورزش و هنر گرفته تا مسائل علمی می تواند برای داشتن یک گفتگو جذاب مناسب باشد. طرح مسائل کاربردی به طوری که برای هر زمان سوال خاصی را مد نظر داشته باشید تا روند گفتگو قطع نشود. داشتن عکس العمل مناسب نسبت به سوالات طرف مقابل می تواند به روند رو به جلو گفتگو کمک کند.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments