دوره فروش موفق – فرکانس های مغزی – دکتر احمد محمدی

دوره فروش موفق
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

دوره فروش موفق  با توجه به فرکانس های مغزی و امواج مغزی و بهره‌گیری از آن‌ ها توضیح داده می‌شود.

ما انسان‌ ها در طول شبانه‌روز با ۴ فرکانس مغزی مهم سروکار داریم:

۱- موج  آلفا             ۲- موج  بتا              ۳- موج تتا              ۴- موج دلتا

ذهن ما به‌ طور اتوماتیک این موج ها را وابسته به شرایط و حالات گوناگون، تغییر می‌دهد. هرکدام از این موج ها ویژگی‌های خاص خود را دارند، که در ادامه بیان می کنیم.

مطالعه بیشتر: ویدئو و فیلم‌ آموزشی که زندگی‌مان را متحول خواهد کرد

مطالعه بیشتر: دوره فروش موفق (تمرکز) – احمد محمدی

در این کلیپ فوق (نمونه ای از جلسات فروش برگزار شده توسط آکادمی بازار در شرکت پگاه)، استاد احمد محمدی، توضیحاتی در مورد فرکانس های مغزی و نحوه ی تأثیر آن ها بر فروش و در کل روابط با دیگران و خود، می دهند. به همین خاطر تصمیم بر آن شد، که مطالبی را در مورد فرکانس ها یا امواج مغزی، خدمت شما ارائه نماییم. ما با شناخت انواع امواج مغزی و دانستن ویژگی های آنان می‌توانیم در مسیر رسیدن به موفقیت، از این ویژگی‌ها استفاده نماییم و سرعت پیشرفت خود را بهبود بخشیم.

آکادمی بازار مرجع موفقیت ایران، مجموعه‌ای غنی از مقاله‌های مختلف در زمینه‌های بازاریابی و فروش، موفقیت، ذهن قدرتمند و … ارائه می‌دهد. به‌علاوه کاربران می‌توانند از دوره‌های آموزشی این مرکز همچون پکیج آموزشی غیرحضوری ذهن قدرتمند بهره برده و آن را ازطریق فروشگاه آکادمی‌ بازار تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند.


 موج بتا (β)

در طول شبانه‌ روز بیشترین موج از موج های مغزی که با آن سروکار داریم، «موج بتا» می‌باشد. در حالت بیداری کامل، فرکانس امواج مغزی بین ۱۴ تا ۳۰ سیکل در ثانیه  (هرتز ) متغیر می باشد، که آن را «موج بتا» می نامند. در این حالت ضمیر خودآگاه کنترل مغز را بر عهده گرفته و ضمیر ناخودآگاه در دسترس نمی‌باشد و به کار خود مشغول است؛ اکنون‌که شما در حال مطالعه این مطلب هستید امواج مغزی شما روی این فرکانس قرار گرفته اند. وقتی مغز روی این فرکانس قرار بگیرد، معمولاً بر روی فعالیت‌های منطقی نیم‌ کره سمت چپ مغز متمرکز می گردیم.

اگر در حالت بیداری توجه و تمرکز شما بر روی موضوعی قرار بگیرد و غرق در آن گردید، مغز به‌ صورت اتوماتیک امواج مغزی را تغییر می‌دهد و روی موج دیگری تنظیم می گردد. زمانی که توجه خود را از آن موضوع برمی‌دارید و به حالت عادی برمی‌گردید، مغز شما دوباره موج های خود را تغییر داده و به فرکانس بتا باز می‌گردد.

 • ترس، امید، خشم، شادی، خستگی، نگرانی، شادابی، استرس و … همگی در این فرکانس مغزی قابل لمس می باشند.
 • تمام داده‌هایی که وارد مغز می گردد، در حالت فرکانس بتا پردازش شده و در مغز جای می‌گیرند.

موج آلفا (α)

هنگامی که چشم های خود را می‌بندید و در وضعیت آرامش کامل ذهنی، جسمی و روحی قرار می‌گیرید، موج های مغزی وارد فرکانس موج آلفا می گردند. فرکانس این موج نصف فرکانس امواج بیداری کامل یعنی حدودی بین ۸ تا ۱۴ سیکل در ثانیه (هرتز) می باشد.

بهترین زمان برای درک بهتر این موج مغزی زمانی است، که در حالت خواب‌ و بیداری هستید. در هر بار خوابیدن این امواج را دو بار تجربه خواهید کرد؛ یک‌ بار لحظاتی قبل از خواب و یک‌ بار لحظاتی پس از بیدار گشتن. مدت زمانی که مغز بر روی این فرکانس تنظیم می گردد، بسیار کوتاه و زودگذر می باشد.

در میان همه ی موج های مغزی، موج آلفا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؛ زیرا علی‌رغم زمان کوتاه آن، در این فرکانس، ضمیر خودآگاه ما خاموش گشته و ضمیر ناخودآگاه ما در دسترس قرار می‌گیرد و ما می‌توانیم آن را برنامه‌ریزی نماییم. همچنین در این فرکانس هر دو نیم کره مغز فعالیت دارند و دارای بهره هوشی بالاتری هستیم، لذا یادگیری و القا پذیری در ما بیشتر می گردد.

 • چون در فرکانس آلفا ضمیر خودآگاه خاموش شده است، اطلاعاتی که وارد مغز می گردند، بدون پردازش و به‌ دور از هر گونه فیلتر شدن در آن جای می‌گیرند.
 • در هیپنوتیزم و مراقبه‌ها با انجام تکنیک‌های مختلف موج های مغزی را به این فرکانس هدایت می نمایند، تا بتوانند با تلقین های آرامش‌بخش یا جملات تأکیدی بر روی ضمیر ناخودآگاه تأثیر بگذارند.
 • اگر در حالت بیداری کامل (زمانی که بر روی موج بتا هستید) تمام توجه و تمرکز خود را بر روی موضوعی بگذارید درحالی‌که متوجه آنچه در پیرامون خود می‌گذرد نشوید (برای مثال غرق در خواندن یک کتاب بگردید) امواج مغزی شما بر روی فرکانس آلفا می‌رود و ضمیر ناخودآگاه شما در دسترس قرار می‌گیرد و از آن موضوعی که توجه شما بر روی آن است (مثلاً مطالب آن کتاب) تأثیر می‌گیرد.
 • موج های آلفا از حدود یک و نیم سالگی در کودکان تولید می گردند و با تکامل این موج ها، قدرت یادگیری مغز نیز بیشتر می گردد. در ۶ و ۷ سالگی بیشترین امواج مغز، موج های آلفا هستند. به همین دلیل است که کودکان در این سن قدرت یادگیری بیشتری دارند.

موج تتا (θ)

در موج تتا فرکانس امواج مغزی به ۴ تا ۸ سیکل در ثانیه کاهش می‌یابد. اگر مدت‌ زمانی که مغز بر روی وضعیت آلفا قرار دارد طولانی گردد، برای خواب رفتن آماده می گردیم. در لحظات اولیه خواب، امواج مغز بر روی موج تتا قرار می‌گیرند.

 • موج تتا در خلاقیت و درک شهودی و حسی، تمرکز درونی و حافظه نقش مهمی ایفا می نماید.
 • در افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی، افزایش غیرطبیعی دامنه موج تتا منجر به زمان واکنش کند و ناتوانی در یادگیری می گردد.
 • این موج ها در کودکان تا سن ۱۳ سالگی در حالت بیداری هم دیده می‌شود. ولی در بزرگسالان پس از ورود به مرحله خواب ظاهر می‌گردد.

موج دلتا (Δ)

این موج ها که کندترین امواج مغزی انسان می باشند، فرکانس زیر ۴ سیکل در ثانیه (هرتز) است. با تغییر فرکانس مغز از موج تتا به موج دلتا ما وارد یک خواب عمیق می گردیم؛ به‌عبارت‌ دیگر می‌توان گفت خواب عمیق ما زمانی رخ می دهد، که امواج مغزی بر روی موج دلتا قرار گیرند. در این حالت فعالیت ضمیر خودآگاه ما به صفر می‌رسد و ضمیر ناخودآگاه ما کنترل کامل بدن را به دست می‌گیرد.

 • در بعضی از درجات هیپنوتیزم (هیپنوتیزم بسیار عمیق) نیز می‌توان فرکانس مغزی را تا این حد پایین آورد و به ضمیر ناخودآگاه دسترسی پیدا کرد.
 • قرار گرفتن مغز بر روی این موج باعث رسیدن به آرامش و تجدیدقوای بدنی فرد می گردد.
 • افرادی که خستگی بیش‌ از حد و یا مشغولیت فکری زیاد دارند، قادر نخواهند بود وارد این موج شوند و درنتیجه بعد از خواب احساس شادابی و نشاط ندارند.
 • موج غالب در نوزادان زیر ۶ ماه موج دلتا است که در شرایط طبیعی با افزایش سن از دامنه این موج کم می شود.

از دیدگاه علوم نورولوژی مغز دارای امواج دیگری مانند گاما، SMR و … می‌باشد که برای در رابطه با رسیدن به موفقیت، برای ما اهمیت زیادی ندارند و بنابراین به آن‌ها نمی پردازیم.

شناخت فرکانس های مغزی و نقش آن ها در عملکرد انسان، به ما کمک می نماید که درک بهتری از مغز و عملکرد خود داشته باشیم و برنامه ریزی های خود را بر حسب این فرکانس ها انجام دهیم. برای مثال بسیاری شنیده ایم که به هنگام خواب برای روز بعد خود برنامه ریزی یا برنامه خود را مرور نماییم و یا به خود تلقین های مثبت و یا اینکه مطالب درسی را مرور نماییم،  همه این توصیه ها بر اساس علمی است که دانشمندان در مورد این فرکانس های مغزی به دست آورده اند.

 همان طور که استاد احمد محمدی در ویدئوی فوق اشاره نمودند، به هنگام برقراری ارتباط با مشتریان هم باید این فرکانس های مغزی و هماهنگی بین فرکانس های فروشنده و مشتریان در نظر گرفته شود. و بسیاری نکات دیگر که دانستن آن ها نقش به سزایی در میزان موفقیت شما در شغل شما خواهد داشت. از این رو استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت حضور دارند تا این نکات و تمامی ابزار موفقیت را خدمت شما معرفی نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments