ویدئو ها

دعا و نیایش – برگزیده ای از فیلم جایی که امید رشد می کند (Where.Hope.Grows.2014)

 

اثبات علمی تاثیر دعا و نیایش در زندگی

دلایـل زیـادی وجود دارد که ثابت می نماید دعـا مؤثر می باشد. بسیـاری از تحقیـقات عـلـمی صحــت این مطلب را نشـان می دهند.

تحقیقی که در سال ۱۹۹۳ برروی ۱۰،۰۰۰ کارمند دولتی در طول ۲۶ سال انجام گرفت، حاکی از آن است که افراد دین دار بسیار کـمتر از افـراد کافر، بـه خـــاطر مشکلات قلبی – عروقی فوت می نمایند. و در تحقیقی که در سال ۱۹۹۵ در یک کالج بر روی ۲۵۰ نفر بعد از جراحی قلب باز انجام گرفت، این طور نتیجه گیری گشت که آن دسته از افراد که ارتباطات مذهبی و حمایت اجتماعی داشته اند، ۱۲ مرتبه کمتر از آن ها که فاقد آن بوده اند، فوت نموده اند.

در تلاش برای درک افسردگی ناشی از بستری گشتن در بیمارستان، محققان یک دانشگاه ۱۰۰۰ بیمار بستری شده در بیمارستان که عادت به انجام امور مذهبی از قبیل نماز و دعا داشته اند، را از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۸۹ مورد بررسی قرار داده و دریافته اند که این افراد بسیار بهتر از دیگران با مشکلات سلامتی خود کنار می آیند.

یک مرکز اخیراً هیئتی را برای تشخیص مزایا و فواید ادغام داروهای متعارف با درمان های رفتاری و تکنیک های تمدد اعصاب برای درمان فشارخون، تشکیل داده است. این گروه دریافتند که ترکیب این دو روش درمانی با یکدیگر، که نماز و دعا یکی از اجزاء مهم آن بود، می تواند باعث پایین آوردن سرعت تنفس ، ضربان قلب، و فشارخون فرد گردد.

دانشگاه مکزیکو مشغول مطالعه بر روی قدرت دعا و نماز برای درمان افراد الکلی می باشد. همچنین تحقیقی نیز در مورد دعا و درمان در دانشگاه باستیر (Bastyr University) در حال انجام می باشد. به طور حتم دنبال نمودن یک شیوه زندگی مذهبی و روحانی می تواند سبب بهبود و ارتقاء سلامتی گردد. افراد دین دار و مذهبی معمولاً بسیار کمتر به دنبال خطراتی مثل سیگار، الکل و هم بستر شدن با افراد ناشناس می روند. اما، درک عملکرد شفاعت و دعای دیگران برای افراد کافر و بی اعتقاد بسیار مشکل می باشد.

در مهمترین و گسترده ترین تحقیقات مربوط به تأثیر شفاعت و دعا، متخصص قلب شناس، راندولف بیرد، روی ۳۹۳ بیمار بستری شده در واحد مراقبت های بیماری کرونری قلب در بیمارستان عمومی سانفرانسیسکو (San Francisco)، بررسی هایی انجام داده است. برای بعضی از این بیماران توسط گروه های خانگی، دعا و نیایش هایی انجام شده، اما برای بعضی این دعا و نیایش انجام نگرفت. کلیه مردان و زنان بیمار مورد مراقبت های پزشکی یکسان قرار گرفتند. در این تحقیق، نه پزشکان و پرستاران و نه خود بیماران نمی دانستند که دعا و نیایش برای کدام یک از بیماران انجام می گردد.

نتایج این تحقیق بسیار چشم گیر بوده و موجب توجه بسیاری از متخصصین و دانشمندان قرار گرفت. نتایج تحقیق نشان داد که آن دسته از بیمارانی که مراقبت های پزشکی آنان با دعا و نیایش برای سلامت آن ها ادغام گشته بود، نیاز به داروی کمتری داشته و تجهیزات تهویه به مدت زمان کمتری برای آن ها استفاده گشته و وضعیت سلامتی آن ها نیز نسبت به سایر بیماران بسیار بهتر بوده است. بیمارانی که برای آن ها دعا  و نیایش انجام گرفت:

 • بسیار کمتر از بیماران دیگر به آنتی بیوتیک نیاز پیدا نمودند (۳ بیمار درمقابل ۱۶ بیمار)
 • بسیار کمتر از بیماران دیگر به ورم و آماس ریوی مبتلا گشتند (وضعیتی که در آن ریه به خاطر پمپاژ نادرست، قلب پر از مایع می گردد) (۶ بیمار درمقابل ۱۸ بیمار)
 • بسیار کمتر از بیماران دیگر نیاز به فرو نمودن لوله به درون گلو برای کمک به تنفس گشتند (صفر بیمار درمقابل ۱۲ بیمار)
 • کمتر فوت گشتند (اما فرق آن از روی آمار مشخص نبود).

حتی آزمایش های بسیار دیگری بر روی شرکت کننده های غیر انسان انجام گرفت. در تحقیقی که بر روی ۱۳۱ آزمایش کنترل شده بر روی درمان های معنوی و مذهبی انجام گرفت، مشخص گشت گندم هایی که برای رشد آن ها دعا شده بود، بلندتر گشتند، مخمرهایی که برای آن ها دعا شده بود، با تأثیرات سیانید مقابله نمودند،  و غیره. لاری دوسی، پرآوازه ترین متخصص دعا و درمان در جهان می گوید، «من به این آزمایش ها می بالم. چون این آزمایش ها از انسان ها تشکیل نشده است. شما می توانید صدها بار آن ها را تکرار نمایید. این می تواند بهترین دلیل و مدرک باشد که دعا می تواند دنیا را تغییر دهد.»

لاری دوسی در کتاب  «واژه های شفابخش» خود، با همکاری هیئت مؤسسه ملی سلامت در واشنگتن، ۱۰۰ آزمایش که اکثر آن ها در ادبیات روانشناسی به چاپ رسیده است، در مورد تأثیرات دعا/تجسم فکری، مورد بررسی قرار داده است. بیش نیمی از این آزمایش ها بر روی رویش و سبز گشتن جوانه ها تا التیام زخم ها تاثیراتی را نشان داده است.

در چند آزمایش، داوطلبان تحریک یا تعویق رشد باکتری و قارچ را تجسم نموده و از فاصله ای ۱۵ مایل دورتر، نتایج بسیار مثبتی را به دست آوردند.

در بنیاد علم ذهن در سن آنتونیو (San Antonio)، تگزاس، محققان از ۳۲ داوطلب نمونه خون گرفته، گلبول های قرمز آن ها را جدا نموده، نمونه ها را در اتاقی در آن طرف ساختمان قرار دادند. بعد محققان گلبول های قرمز را در محلولی که سبب تورم و ترکیدن آن ها می گشت قرار دادند (روندی که دقیقاً قابل ارزیابی می باشد). سپس محققان از داوطلبان خواستند تا برای حفظ بعضی گلبول های قرمز دعا نمایند. برای کمک به تجسم سازی آن ها، محققان تصاویری رنگی از این گلبول های قرمز در اختیار داوطلبان قرار دادند. دعا و نیایش به طرز شگفت انگیزی روند ترکیدن این گلبول ها را کند نمود.

در تحقیق دیگری که در همان بنیاد انجام گرفت، از داوطلبان در یک اتاق در یک طرف ساختمان، خواسته شد تا داوطلبان موجود در اتاقی دیگر در آن طرف ساختمان را تجسم سازی نمایند، تا آرام تر یا پر سروصداتر گردند. نتایج تحقیق نشان داد که این تجسم سازی بر روی روحیه داوطلبان تأثیر بسیار خوبی داشته است.

این تحقیقات و آزمایش ها نشان داده است که دعا و نیایش می تواند شکل های مختلفی داشته باشد. نتایج نه تنها وقتی افراد برای پیامدهای مشخص و آشکار دعا می نمودند، بلکه برای زمانی که برای هیچ چیز مشخصی هم دعا می نمودند، رخ داد.

یک رفتار ساده برای عادت دعا و نماز خوانی، حس نافذی از تقدس و یک دلی، نگرانی و دلسوزی برای موجود نیازمند، موقعیت را برای درمان و شفای آن موجود فراهم می نماید.

آزمایش ها همچنین نشان داده است که دعا و نیایش بر موارد زیر نیز تأثیرگذار بوده است:

 • فشارخون بالا
 • زخم و جراحت ها
 • حملات قلبی
 • سردرد
 • اضطراب

شرکت کننده های این آزمایش ها عبارت بودند از:

 • آب
 • آنزیم ها
 • باکتری
 • قارچ
 • مخمر
 • گلبول های قرمز خون
 • سلول های سرطانی
 • سلول های تنظیم کننده ضربان قلب
 • دانه ها
 • گیاهان
 • خزه و جلبک دریایی
 • حشرات
 • موش
 • جوجه

فرایندهایی که تحت تأثیر دعا و نیایش بودند عبارتند از:

 • فعالیت آنزیم ها
 • سرعت رشد گلبول های سفید خون
 • تغییر و دگرگونی باکتری ها
 • رویش و جوانه زنی دانه ها و بذرهای مختلف
 • سرعت سلول ها تنظیم کننده ضربان قلب
 • سرعت بهبود و التیام زخم ها
 • اندازه تومورها و تیروئید
 • زمان لازم برای بیدار گشتن از بی هوشی
 • تأثیرات مستقلی مثل فعالیت الکتروپوستی پوست، مقدار تحلیل و خون کافت گلبول های قرمز و سطح هموگلوبین.

اینکه فردی که دعا می نماید، پیش کسی باشد که برای او دعا خوانده می گردد یا نه، تاثیری در قدرت دعا ندارد. شما می توانید برای کسی که بسیار دور از شماست دعا کنید و نتیجه بگیرید. هیچ چیز نمی تواند اثر دعا را متوقف نماید. در یک تحقیق، موضوع تحقیق در قفسی گذاشته شده و اطراف آن با انواع و اقسام نیروهای الکترومگنتیک پوشیده گشت، اما تأثیر دعا همچنان از آن عبور نمود.

باوجود شواهد و مدارک علمی، محققین دیگر تصدیق می نمایند، که منع نمودن فرد بیمار از دعا نمودن، کاری عاری از مسئولیت است. در کنفرانس بوستون که تحت پشتیبانی مدرسه پزشکی هاروارد (Harvard Medical School) بود، یکی از شرکت کننده ها پیش بینی نمود، که فقط در ۱۰ سال آینده، از بیماران نه تنها در مورد سابقه پزشکی آنان، بلکه در مورد سیستم اعتقادی و مذهبی آنان هم سؤال می گردد.

ایده شفابخشی از دور این روزها در حال بررسی می باشد. دنیای کامپیوتر و اینترنت پر از افرادی می باشد که تقاضاهای خود را برای گروه های دعا و نیایش ارسال می نمایند. آن ها که به شفابخشی از دور اعتقاد دارند، دقیقاً نمی دانند که چطور عمل می نماید، اما تئوری های بسیار زیادی در این رابطه وجود دارد. بعضی می گویند، این کار از طریق ارسال یک انرژی نافذ اما نامشخص به فرد نیازمند صورت می پذیرد. سایرین، از جمله دوسی ، می گویند علم فیزیک کوانتوم می تواند در این زمینه نقش داشته باشد. در نبود اطلاعات موثق، این مسئله همچنان به صورت یک راز باقی خواهد ماند.

توضیح نوع دیگر دعا و نیایش، که در آن فرد بیمار برای درمان و بهبودی خود دعا می نماید، از نظر علمی ساده تر می باشد. باتوجه به فواید بارز مدیتیشن برای سلامتی (پایین آوردن فشارخون، کاهش مشکلات قلبی) چندان مشکل نیست که ببینیم دعا و نیایش، که کاملاً شبیه به مدیتیشن و تمدد اعصاب می باشد، می تواند همان تأثیرات را داشته باشد.

طبق گفته ی کونیگ از دانشگاه دوک، «وقتی دعا و نیایش باعث متعال و آرام گشتن فرد گردد، کورتیزول، اپی نفرین و نور اپی نفرین (هورمون هایی که درغده آدرنال در واکنش به استرس ساخته می گردد) را بازمی دارد. این مواد شیمیایی جنگ یا گریز، در طول زمان می تواند سبب به خطر انداختن سیستم ایمنی بدن، و بالا بردن احتمال ابتلا به مشکلات و بیماری های مختلف از قبیل بیماری های قلبی، سکته، زخم های گوارشی، و اختلال التهاب روده گردد». متخصصین بسیار عقیده دارند که با احساس آرامش، که می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل گشته یا در خود فرد ایجاد گردد، سیستم دفاعی بدن فرد تقویت می گردد. البته داستان های کهن از انجیل و مذاهب شرقی، درمان را با ایمان مرتبط می دانند. به همین خاطر منطقی می باشد که فرض نماییم چیزی مانند دعا و نیایش که حس آرامش و راحتی را ایجاد می نماید، می تواند در بهبودی بیماری شما نقش داشته باشد.

تحقیقات جدید علمی نشان می دهد که می توان از دعا به عنوان درمان جایگزین به جای مدیتیشن، ورزش، یا گیاهان طبی استفاده نمود. در تحقیقی که روی ۹۱،۰۰۰ نفر در مریلند انجام گرفت، نشان داده شد که افرادی که به طور منظم به کلیسا می روند، تا %۵۰ کمتر از آن ها که به کلیسا نمی روند به خاطر بیماری های قلبی جان می سپارند و تا %۵۳ کمتر اقدام به خودکشی می نمایند. این افراد همچنین فشارخون پایین تری دارند.

بسیاری از پزشکان عقیده دارند که اگر آن ها قبل و بعد از جراحی یا قبل از آغاز یک سری دارو برای بیمار، همراه با بیمار خود دعا نمایند، می تواند در بهبودی بیمار تأثیرگذار باشد. سی مدرسه پزشکی در آمریکا، درس های تاثیر ایمان در پزشکی را ارائه می دهند.

دکتر متیو، پروفسور پزشکی در دانشگاه جورج تاون در واشنگتن عقیده دارد، «دعا بسیار مؤثر است». دکتر متیو تحقیقاتی را ارائه می دهد که در آن مشخص گشته افرادی که دعا و نماز می خوانند، کمتر مریض و بیمار می گردند و سریع تر از جراحی و سایر بیماری ها بهبود می یابند و بهتر با مشکل و بیماری خود کنار می آیند.»

دعا و نیایش نیز، همان طور که در بالا هم اشاره شد، می تواند برای دستیابی به اهداف شما کمک کننده باشد. از هر ابزاری که در این راه شما را کمک نماید، باید بهره بگیرید. یکی از این ابزارها شرکت در سمینارهای مختلف است، چه بهتر که این سمینار کاملاً مربوط به موفقیت باشد! در سمینار موفقیت استاد احمد محمدی تمامی ابزارهای مورد نیاز برای بالا رفتن از نردبان موفقیت را برای شما شرح خواهند داد. پیشنهاد می کنیم این سمینار را از دست ندهید و با مراجعه به لینک زیر با محتوای آموزشی و نحوه ثبت نام در آن آشنا گردید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن