دستیابی سریع به اهداف با چند راهکار ساده

دستیابی سریع به اهداف
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

تعیین هدف واقعاً مهم است. سال جدید که می‌شود همه تصمیمات خود را از جمله خوش‌تیپ شدن، مسافرت، پول بیشتر و غیره با دیگران به اشتراک می‌گذارند. اهداف، زندگی‌ را تغییر می‌دهند و این تغییرات به آسانی به دست نمی‌آیند. حقیقت این است که برای رسیدن به هدف و مقصود باید نظم بیشتری داشته باشیم. متأسفانه مردم سریع تسلیم می‌شوند و دست از کار می‌کشند. برای رسیدن به اهداف باید به طور واقع‌بینانه و یکباره آنها را به سبک زندگی فعلی‌مان اضافه کنیم. می‌توان آن را همچون یک سیستم ساماندهی کرد. برای انجام چنین چیزی باید ۳ کار انجام دهید:

1. اهدافی که می‌خواهید واقعاً به آنها برسید، مشخص کنید

” سفر هزار مایلی با گام اول شروع می‌شود.”   «لائو تزو»

فرد معمولی به دیگران اجازه می‌دهد هدفش را تعیین کنند. او نمی‌داند می‌خواهد چه کار کند. می‌بیند که هرکسی به باشگاه می‌رود، بنابراین فکر می‌کند که او هم باید این کار را انجام دهد. می‌بیند که مردم ساعت لوکس دارند، بنابراین او هم فکر می‌کند باید چنین کاری انجام دهد. لطفاً مثل او نباشید. اهداف متعلق به شما هستند. پس شما کاملاً درخصوص نحوۀ رسیدن به آنها مسئول هستید. زمانی را به یاد آورید که چیزی به شما می‌رسد و ارزش زیادی برای آن قائل هستید، حالا این زمان را با زمانی مقایسه کنید که خودتان باید برای رسیدن به چیزی تلاش کنید و بسیار برایتان ارزشمند است. زمانی‌که کاری متعلق به شماست، به طور جدی‌تری آن را انجام می‌دهید.

2. اهداف خود را به گام‌های کاربردی کوچک تبدیل کنید

مثلاً هدفتان این است که در یک روز کاری پول بیشتری به دست آورید. در اینجا برای رسیدن به پول بیشتر باید چه اقداماتی انجام دهید؟ شما باید مسئولیت بیشتری نسبت به شغل خود داشته باشید و عاقلانه تصمیم بگیرید.   اولین بار هیچ اتفاقی نمی‌افتد مگر اینکه این کار را تکرار کنید. سئوال این است که چگونه می‌توان عاقلانه تصمیم گرفت؟

علاوه بر اینکه خودتان را در شرایط تصمیم‌گیری قرار می‌دهید، به چارچوب درست ذهنی نیاز دارید تا آن را انجام دهید. اگر بتوانید یک کتاب را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و زمانی را برای مطالعۀ چند صفحه از آن مشخص کنید، مطالعۀ کل کتاب تمام می‌شود. اگر می‌خواهید ورزش کنید، می‌توانید از ۵ عدد دراز- نشست شروع کنید. ۵ دراز- نشست؟! من ترجیح می‌دهم که این کار را نکنم. به نظر من اینکه از چیز کوچک شروع کنید و پیوسته آن را انجام دهید، بهتر است تا اینکه از کار بزرگ شروع کنید و قابل پیش‌بینی نباشد که چه می‌شود.

3. اهداف تان را متناسب با سبک زندگی‌تان کامل کنید

فرض کنید که تصمیم گرفته‌اید مطالعه کردن را جزء علائق خود بدانید. اما مشکل این است که اصلاً مطالعه کردن را دوست ندارید و این کار سختی است. از خواندن کتاب لذت نمی‌برید اما می‌خواهید که از علم و فواید آن بهره ببرید. مطالعۀ ۳۰ صفحه از کتاب وقت و انرژی زیادی از شما می‌گیرد و چشمانتان را خسته می‌کند. چه باید کرد؟ راه چاره این است که برای مطالعه کردن از کتاب‌های صوتی استفاده کنید. با این کار متوجه می‌شوید که در هفته می‌توان ۳-۲ کتاب را مطالعه کرد، بدون اینکه از برنامۀ خودتان عقب بمانید.

از طریق این سئوال من توانستم به چنین نتیجه‌ای برسم: “کارهایم چه نوعی هستند؟ “

برای مثال: مطالعۀ کتاب‌ نوعی ………….. است.

 جواب من: مصرف اطلاعات

آنگاه به نحوۀ مصرف منظم اطلاعات خودم فکر کردم.

درمورد من به شکل‌های زیر بود:

  • موسیقی- از طریق هدفون
  • رادیو- بلندگوی ماشینم
  • ویدئوی یوتیوب- گوشی همراه و هدفون
  • فیسبوک- گوشی همراهم

من  قبلاً برای مصرف اطلاعات از طریق گوشم یعنی شنیدن استفاده می‌کردم، بنابراین کتاب‌های صوتی برای من مناسب بودند. من فقط مجبور بودم کتاب‌های صوتی را جایگزین موسیقی کنم. بنابراین هنگام رانندگی در رفت و برگشت حدود ۱۵ صفحه از یک کتاب را گوش می‌کردم. دیگر نیازی نبود که سبک زندگی یا برنامه‌ام را تغییر دهم.  بنابراین این مهم است که شما آهسته آهسته پیش روید. تصور نکنید که ظرف چند ماه به تمام آنچه که می‌خواهید می‌رسید. رسیدن به چیزهای خوب زمان‌بَر است.

همه ما اهدافی را در سر  می پرورانیم. هرکدام از ما در ذهن خود آینده ای باب میل خودش را تجسم می کند. مهمترین عامل مشترک رویاهای همه ما یک شغل ایده آل است. شغلی که هم عاشق آن هستیم و هم در آن موفق هستیم. بعضی ها موفقیت در شغل را پایه رسیدن به اهداف بزرگتر خود می دانند و بیشتر برای پیشرفت در کاری که انجام می دهند تلاش می کنند. نتیجه اینکه برای همه ما موفقیت شغلی بسیار حائز اهمیت است؛ به طوری که برخی ریسک های زیادی را به جان می خرند تا به آن دست یابند. اما راه رسیدن به موفقیت شغلی چیست؟ چه کار هایی را باید انجام داد؟ مهارت های مورد نیاز ما کدامند؟ از همه مهمتر در چه زمینه ای باید فعالیت و سرمایه گذاری کنم؟  آکادمی بازار تلاش می کند تا با ارائه راه حل ها و راهکار های مناسب و مطمئن  به رفع ابهامات شما کمک کند. با یادگیری مهارت های مورد نیازتان و شناخت ترفند های مختلف می توانید راه را برای خودتان هموار تر کنید. برای شروع می توایند بر لینک زیر کلیک کرده در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments