در مسیر موفقیت چگونه شکست را پشت سر بگذاریم؟

مسیر موفقیت
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

شکست

غلبه بر شکست راه و روش موفق‌ترین انسان‌ها است. هیچ‌کسی شکست را دوست ندارد. این بدیهی است. زندگی فراز و نشیب دارد و شما هرگز نمی‌توانید انتظار داشته باشید که در زندگی‌تان اصلا سرپایینی وجود نداشته باشد. شکست‌ها در شکل و شمایل مختلفی ظاهر می‌شوند.

بیشتر بخوانید: بزرگترین دشمن زندگی تو چه کسی است؟

موقعیت‌ها را بسنجید

وقتی با مانعی روبرو می‌شوید، تلاش کنید تا موقعیت را دوباره بررسی کنید. شاید نتوانید شکست در زندگی خود را  به درستی توجیه کنید. گاهی شکست‌ها فرصت‌های مخفی برای موفقیت هستند. شکست در زندگی یعنی تلاش برای شروع دوباره. بنابراین جنبه مثبت آن را در نظر داشته باشید.

این دیدگاه به شما این انگیزه را می‌دهد که در آن شرایط خوب عمل کنید و آن را یک بن بست ندانید. تاثیر نگرش مثبت و نگاه خوب در زندگی را دست کم نگیرید. تصور کنید چگونه فردی که در چنین موقعیتی قرار می‌گیرد با این شرایط مواجهه می‌شود و با شجاعت بر آن غلبه می‌کند.

هنگامی که دیدگاه خود را تغییر می‌دهید، امکان دارد یک راه‌حلی بیابید که به شما کمک کند دفعه بعد بهتر تمرکز داشته باشید. کلید حل مشکلات را در دست بگیرید.

برای مقابله با نقاط ضعف‌تان، نقاط مثبت را به کار گیرید

برای رسیدن به خواسته‌ها باید روی نقاط قوت تمرکز کنیم یا نقاط ضعف؟ وقتی موفق نمی‌شویم، ناامید می‌شویم و فراموش می‌کنیم که چه‌کار می‌توان کرد. همگی مهارت‌های خاصی داریم که در آن فوق‌العاده‌ایم. مگه نه؟ این مهارت‌ها را برای شروعی دوباره به کار گیرید.

شما نمی‌توانید در هر چیزی خوب باشید، اما شما می‌‌توانید نقاط قوت خود را بهتر کنید. وقتی دانش‌تان را در زمینه‌های مختلف بهبود می‌دهید، شما بیشتر بر نقاط قوت خود تمرکز می‌کنید و دیگر به نقاط ضعف‌تان که یکی از علت‌های شکست هستند، فکر نمی‌کنید. تمرکز روی هدف‌های زندگی و تاثیر آن در موفقیت و کامیابی را جدی بگیرید.

قبول کنید که شکست اجتناب‌ناپذیر است

شکست بخشی از زندگی است. وقتی این اتفاق میفتد شما یاد می‌گیرید که آن را بپذیرید و حرکت کنید. نگران اشتباه و شکست نباشید. اگر در زندگی شکست نخورده‌اید یعنی هیچ تلاشی نکرده‌اید. تلاش نکنید که آن را انکار یا مخفی کنید؛ با آغوش باز آن را بپذیرید.

استاد احمد محمدی

اگر می‌خواهی به فرمول موفقیت عمل کنی، شکست بخور، شکست بخور، شکست بخور. آنگاه موفقیت خودش را بر تو آشکار می‌کند.

استاد احمد محمدی

وقتی آن را نادیده می‌گیرید ممکن است که مشکلات بزرگ‌تری برای‌تان به وجود آورد. وقتی کارتان مطابق میل‌تان پیش نمی‌رود افسرده می‌شوید. به خاطر داشته باشید که بدون اشتباه هرگز چیزی یاد نمی‌گیرید.

زمانی‌ که از اشتباهات‌تان درس می‌گیرید، دفعه بعد بهتر عمل می‌کنید. پس شکست را تجربه‌ آموختن بدانید.

اراده قوی برای شروعی دوباره

صرفا یک‌بار شکست خوردن به این معنا نیست که باید تسلیم شوید. باید آن را پذیرفت. برای عبور باید ذهنیتی قوی داشته باشید تا مسئولیت‌پذیر شوید و ریسک تلاش دوباره را قبول کنید. از شکست نهراسید، بیشترین شکست‌ها سهم موفق‌ترین انسان‌ها است.

هر چیز چالش‌ برانگیزی به آسانی به دست نمی‌آید. شکست نباید مانع شما شود. در عوض شکست باید در شما این انگیزه را ایجاد کند که دفعه بعد بیشتر تلاش کنید. به خودتان اعتماد به نفس بدهید در اینجا هیچ چیز نباید جلوی کار شما را بگیرد.

در مورد اشتباهات‌تان فکر کنید

شکست در زندگی - در مورد اشتباهات‌تان فکر کنید

اگر بار اول شکست خوردید، باید دنبال دلیل آن باشید. یک لحظه بنشینید و به آن فکر کنید. چرا تعداد کمی از افراد در کار و زندگی‌شان موفق می‌شوند؟ اشتباه چی بود؟ چرا موفق نشدید؟ علت شکست چی بود؟ شرایط را بررسی کنید و جاهایی را که خرابکاری کرده‌اید، شناسایی کنید.

از اشتباهات خود درس بگیرید و دفعه بعد بهتر عمل کنید. هر تجربه‌ای به شما کمک می‌کند که به عنوان یک شخص رشد کنید بنابراین درس‌هایی را که این شکست به شما می‌آموزد، از دست ندهید.

 دست به کار شوید

راهکار نهایی این است که از شکست بگذرید و شروع به کار کنید. وقتی شکست را پذیرفتید، آن را تحلیل کردید و از آن درس گرفتید، زمان آن رسیده است که دست به کار شوید. درس‌هایی را که از شکست فرا گرفتید به خاطر داشته باشید و به پیش روید.

شما خواهید دید که رویکردتان نسبت به قبل قوی‌تر خواهد شد. اگر از جای خود برنخیزید، هرگز به موفقیت دست نمی‌یابید. برای ساختن زندگی رویایی که آرزو دارید امروز شروع کنید.

این‌ها چند راهکار مطمئن هستند که به شما کمک می‌کنند که از شکست عبور کنید. به شکست این اجازه را ندهید که زندگی‌تان را تحت تاثیر قرار دهد. توانایی‌تان را بیشتر کنید تا بهتر با اشتباهات کنار بیایید و بدین‌صورت تمرکزتان بهبود می‌یابد.

با در نظر گرفتن این‌که هر اشتباهی بخش مهم‌تری از درس زندگی است، با شرایط روبرو شوید، بدین‌صورت آمادگی کامل برای حرکت رو به جلو را خواهید داشت.

سخن پایانی

حتی انسان‌های بسیار موفق هم، شکست‌هایی در زندگی خود داشته‌اند، اما تفاوت چنین انسان‌هایی با افراد معمولی در این است که آنان از شکستی که برای‌شان پیش آمده است، عبرت می‌گیرند و به آن به چشم تجربه نگاه می‌کنند، و مجدد به تلاش خود ادامه می‌دهند، اما این بار هوشمندانه‌تر و با تجربه‌تر رفتار می‌کنند.

در مقاله فوق نیز تعدادی از افکار و روش‌هایی که سبب چنین عملکردی در افراد موفق می‌شوند، آورده شده است.

در بسته آموزشی «زندگی افراد موفق» آکادمی بازار شما را با جزئیات و رازهای موفقیت افراد موفق و هم‌چنین با تکنیک مهمی به نام تکنیک شکست آشنا می‌نماید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments