مقالاتموفقیت / انگیزشی

در مسیر موفقیت چگونه شکست را پشت سر بگذاریم؟

هیچ کسی شکست را دوست ندارد. این بدیهی است. زندگی فراز و نشیب دارد و شما هرگز نمی‌توانید انتظار داشته باشید که در زندگی‌تان اصلاً سرپایینی وجود نداشته باشد. شکست‌ها در شکل و شمایل مختلفی ظاهر می‌شوند.

 

استاد احمد محمدی

موقعیت ها را بسنجید

وقتی با مانعی روبرو می‌شوید، تلاش کنید تا موقعیت را دوباره بررسی کنید. شاید نتوانید شکست در زندگی خود را  به درستی توجیه کنید.  گاهی شکست‌ها فرصت‌های مخفی برای موفقیت هستند. بنابراین جنبه مثبت آن را در نظر داشته باشید.  این دیدگاه به شما این انگیزه را می‌دهد که در آن شرایط خوب عمل کنید و آن را یک بن بست ندانید. تصور کنید چگونه فردی که در چنین موقعیتی قرار می‌گیرد با این شرایط مواجهه می‌شود و با شجاعت بر آن غلبه می‌کند. هنگامی که دیدگاه خود را تغییر می‌دهید، امکان دارد یک راه‌حلی بیابید که به شما کمک کند دفعه بعد بهتر تمرکز داشته باشید.

برای مقابله با نقاط ضعفتان، نقاط مثبت را به کار گیرید

وقتی موفق نمی‌شویم، ناامید می‌شویم و فراموش می‌کنیم که چه کار می‌توان کرد. همگی مهارت‌های خاصی داریم که در آن فوق‌العاده‌ایم. مگه نه؟ این مهارت‌ها را برای شروعی دوباره به کار گیرید. شما نمی‌توانید در هر چیزی خوب باشید، اما شما می‌‌توانید نقاط قوت خود را بهتر کنید. وقتی دانشتان را در زمینه‌های مختلف بهبود می‌دهید، شما بیشتر بر نقاط قوت خود تمرکز می‌کنید و دیگر به نقاط ضعفتان که یکی از علت‌های شکست هستند، فکر نمی‌کنید.

قبول کنید که شکست اجتناب‌ناپذیر است

شکست بخشی از زندگی است. وقتی این اتفاق میفتد شما یاد می‌گیرید که آن را بپذیرید و حرکت کنید. نگران اشتباه و شکست نباشید. تلاش نکنید که آن را انکار یا مخفی کنید؛ با آغوش باز آن را بپذیرید. وقتی آن را نادیده می‌گیرید ممکن است که مشکلات بزرگتری برایتان به وجود آورد. وقتی کارتان مطابق میلتان پیش نمی‌رود افسرده می‌شوید. به خاطر داشته باشید که بدون اشتباه هرگز چیزی یاد نمی‌گیرید.

زمانی‌که از اشتباهاتتان درس می‌گیرید، دفعه بعد بهتر عمل می‌کنید. پس شکست را تجربه‌ی آموختن بدانید. در سمینار موفقیت می آموزید که چگونه شکست های خود را به چشم تجربه بنگرید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

اراده قوی برای شروعی دوباره

صرفاً یکبار شکست خوردن به این معنا نیست که باید تسلیم شوید.  باید شکست را پذیرفت. برای عبور از شکست باید ذهنیتی قوی داشته باشید تا مسئولیت‌پذیر شوید و ریسک تلاش دوباره را قبول کنید. هر چیز چالش‌برانگیزی به آسانی به دست نمی‌آید. شکست نباید مانع شما شود. در عوض شکست باید در شما این انگیزه را ایجاد کند که دفعه بعد بیشتر تلاش کنید. به خودتان اعتماد به نفس بدهید در اینجا هیچ چیز نباید جلوی کار شما را بگیرد.

در مورد اشتباهاتتان فکر کنید

اگر بار اول شکست خوردید، باید دنبال دلیل آن باشید. یک لحظه بنشینید و به آن فکر کنید. اشتباه چی بود؟ چرا موفق نشدید؟ علت شکست چی بود؟ شرایط را بررسی کنید و جاهایی را که خرابکاری کرده‌اید، شناسایی کنید. از اشتباهات خود درس بگیرید و دفعه بعد بهتر عمل کنید. هر تجربه‌ای به شما کمک می‌کند که به عنوان یک شخص رشد کنید بنابراین درس‌هایی را که این شکست به شما می‌آموزد، از دست ندهید.

 دست به کار شوید

راهکار نهایی این است که از شکست بگذرید و شروع به کار کنید. وقتی شکست را پذیرفتید، آن را تحلیل کردید و از آن درس گرفتید، زمان آن رسیده است که دست به کار شوید. درس‌هایی را که از شکست فرا گرفتید به خاطر داشته باشید و به پیش روید. شما خواهید دید که رویکردتان نسبت به قبل قوی‌تر خواهد شد. اگر از جای خود برنخیزید، هرگز به موفقیت دست نمی‌یابید.

اینها چند راهکار مطمئن هستند که به شما کمک می‌کنند که از شکست عبور کنید. به شکست این اجازه را ندهید که زندگی‌تان را تحت تأثیر قرار دهد. توانایی‌تان را بیشتر کنید تا بهتر با اشتباهات کنار بیایید و بدینصورت تمرکزتان بهبود می‌یابد. با در نظر گرفتن اینکه هر اشتباهی بخش مهمتری از درس زندگی است، با شرایط روبرو شوید، بدینصورت آمادگی کامل برای حرکت رو به جلو را خواهید داشت.

حتی انسان های بسیار موفق هم، شکست هایی در زندگی خود داشته اند، اما تفاوت چنین انسان هایی با افراد معمولی در این است، که آنان از شکستی که برایشان پیش آمده است، عبرت می گیرند و به آن به چشم تجربه نگاه می کنند، و مجدد به تلاش خود ادامه می دهند، اما این بار هوشمندانه تر و با تجربه تر رفتار می کنند. در مقاله فوق نیز تعدادی از افکار و روش هایی که سبب چنین عملکردی در افراد موفق می شوند، آورده شده است. 

در سمینار موفقیت استاد احمد محمدی مدرس و سخنران انگیزشی، شما را با جزئیات و رازهای موفقیت افراد موفق و همچنین تکنیک مهمی به نام تکنیک شکست آشنا می نمایند. برای اطلاع از نحوه ی ثبت نام در این سمینار و محتوای آموزشی آن، می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن