چگونه ترس از شکست را در خود از بین ببریم؟

ترس از شکست
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

“همه ی ما نتیجه ی افکارمان هستیم. تفکر همه چیز است. ما همانی خواهیم شد که بدان می اندیشیم. بودا”

شما را برای شغل مورد نظرتان انتخاب نکردند. نتوانستید پول لازم را به دست آورید. نتوانستید به موقع کارتان را تحویل دهید. فرد نامناسبی را استخدام کردید. درخواست کمک نکردید. شما فردی که دوستتان داشت را از خودتان ناامید کردید. نتوانستید از پیش برنامه ریزی کنید و خودتان را برای مواجهه با عواقب احتمالی آماده کنید. کار مهمی را از قلم انداختید و فراموش کردید.

وقتی که کاری که می خواستید، را انجام نمی دهید، ناامیدی شما ربطی به نتیجه ای که می بایست محقق کنید، اما نتوانستید، ندارد؛ بلکه به نحوه ی تفسیر شما از شرایط بستگی دارد؛ به اینکه با خودتان می گویید شما استعداد ندارید، شایسته نیستید، اعتماد به نفس ندارید یا در مجموع به اندازه کافی خوب نیستید مربوط است.

استاد احمد محمدی

تنها راهی که برای تغییر واکنش شما در قبال شکست وجود دارد، به چالش کشیدن عقاید و باورهایتان است؛ عقیده و نظرتان در مورد شکست چیست؟ بهترین راه برای تغییر این عقاید، تغییر افکاری است که آنها را می سازند؛ مسائلی که به محض اینکه احساس شکست کردید، در ذهنتان نقش می بندند و اندکی بعد، پس از فرو نشستن گرد و خاک، وقتی در صف اتوبوس منتظرید، ناگهان به ذهنتان هجوم می آورند؛ و مجددا، آخر شب قبل از اینکه خوابتان ببرند، به سراغتان خواهند آمد.

روانشناسان و عصب شناسان می گویند ما روزانه بین 45 تا 51 هزار رشته فکر متفاوت را در روز تجربه می کنیم. ببینید اگر اکثر آن افکار منفی باشند و معطوف به شکست ها، اشتباهات و نقطه ضعف هایتان باشند، چگونه پتانسیل شما را محدود می سازند.

How to Release the Fear of Failing

خبر خوش این است که شما می توانید در هر زمانی افکارتان را تغییر دهید. به همین منظور، در ادامه شما را با چند تفسیر متفاوت از شکست آشنا می کنیم تا بتوانید فرصت های نهفته در دل آنها را به نفع خود مصادره کرده و در مسیر رشد و تعالی قدم بردارید.

از نظر شما شکست یعنی چه؟ بسیاری این گونه پاسخ دادند:

 • فرصتی برای سعی دوباره اما با عینکی جدید
 • بیاندیشید، بیاموزید و پیش بروید
 • شکست یعنی نا آگاه بودن از لحظه اکنون
 • شکست یعنی موفقیت وارونه؛ با کمی تغییر در نگاه می توان روی خوش آن را دید.
 • شکست یعنی تسلیم شدن قبل از اینکه فرصت موفقیت را به خود بدهیم.
 • شکست می تواند نشانه ای برای هدایت شما به سوی مسیر درست  و مناسبتان باشد.
 • شکست یعنی شما هنوز به آمادگی کامل نرسیده اید و باید به خودتان اندکی زمان بیشتر بدهید.
 • شکست واقعی یعنی باور کنید که شکست خورده اید.
 • شکست یعنی تغییر در مسیر انجام کار؛ راه و روش دیگری در پیش بگیرید و دقت عمل بیشتری را نیز چاشنی کارتان سازید.
 • شکست یعنی شما تلاش کرده اید و می دانید که چه کاری شما را به نتیجه مطلوب نمی رساند.
 • شکست همان شیرینی تلخی است که ما را قادر می سازد تمرکز مان را از چیز هایی که ما را به هدف نمی رسانند، دور کنیم و بر مسائل مهم تر توجه کنیم.
 • شکست یعنی پیشرفت و حرکت رو به جلو.
 • شکست همیشه معلم ماست. صرف نظر از دلیل شکست، همیشه درسی برای آموختن وجود خواهد داشت. ممکن است در نگاه اول آن را نبینیم اما مطمئن باشید که چنین درسی در دل ماجرا وجود دارد.
 • شکست، صرفا تفسیری از یک رخداد است. می توانید از زاویه ای دیگر به آن نگاه کنید.

خب؛ شما چه فکر می کنید؟ با توجه به مواردی که خواندید، اکنون چه تعریفی از شکست دارید؟ فکر می کنید فرصت آن رسیده است که تفکراتمان را تغییر دهیم؟ یادتان باشد همه چیز از ذهنمان آغاز می شود. بیایید با تغییرات کوچک کار را شروع کنیم.. از کجا می توانید کار را آغاز کنید؟

اگر از شکست خوردن بترسیم، به این معنی است که شکست را پذیرفته‌ایم. بنابراین باید یاد بگیریم که به خودمان اعتماد کنیم و با ذهنی مثبت با اهداف خودمان روبرو شویم. ابتدا باید ریشه‌ی ترس را در خودمان پیدا کرده و آن را از بین ببریم. اما چگونه؟ ما باید سعی کنیم با تفکر درست و استفاده از ابزار مناسب، گام به گام پیش رفته و باور داشته باشیم که با تلاش مستمر پیشرفت خواهیم کرد، و حتی اگر در این مسیر شکست هم بخوریم، تجربه‌ای آموخته‌ایم. عمل نکردن، در نظر من بدتر از شکست است.

به نظر من بهتر است برای شروع، یک کار روزمره را به شکل متفاتی انجام دهیم و به نوعی برای خودمان علامتی بگذاریم تا با نگاه کردن به آن، لحظه ای به خودمان بیاییم و افکارمان را در آن لحظه کنترل کنیم: مثلا ساعتمان را دست راست ببندیم. ببینید با همین یک تغییر ساده، چه اتفاقاتی برایتان روی می دهد.

حتی انسان های بسیار موفق هم، شکست هایی در زندگی خود داشته اند، اما فرق چنین انسان هایی با افراد معمولی در این است، که آنان از شکست نمی ترسند، بلکه از آن عبرت می گیرند و به آن به چشم تجربه می نگرند، و دوباره به تلاش خود ادامه می دهند، اما این دفعه با نگرشی مثبت و هوشمندانه رفتار می نمایند. در مقاله فوق نیز با تعاریفی که از شکست ارائه شده است، مطمئناً تصورتان از شکست تغییر کرده و دیگر دلیلی برای ترس از شکست ندارید.

در سمینار موفقیت استاد احمد محمدی مدرس و سخنران انگیزشی، شما را با جزئیات و رازهای موفقیت افراد موفق و همچنین تکنیک مهمی به نام تکنیک شکست آشنا می کنند. جهت اطلاع از نحوه ثبت نام در این سمینار و محتوای آموزشی آن، می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments