تاثیر عادت های مثبت بر روند تصمیم گیری در زندگی از نگاه دن رابی

عادت های مثبت
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

تاثیر عادت های مثبت بر روند تصمیم گیری بسیار اهمیت دارد. آیا می دانستید که عادت ها ابزار هوشمندانه ای برای رشد و موفقیت شخصی است؟

اجازه بدهید از شما یک سوال بپرسم. آخرین بار که اگاهانه تصمیم گرفتید یک عادت جدید به زندگی خود اضافه کنید کی بود؟ اگر شما هم همانند بسیاری از مردم باشید احتمالا پاسخ خواهید داد. هرگز! به این دلیل که اکثر مردم عادت را به عنوان چیزی بد می دانند. اگر از ده نفر در خیابان بپرسید در یک کلمه عادت را تعریف کند ، نه نفر از ده نفر به شما خواهند گفت که عادت یک اقدام منفی است که مردم بارها و بارها انجام می دهند مانند سیگار کشیدن، به تعویق انداختن یا خوردن بیش از حد. اما در حقیقت عادت های مثبت تقریبا کلید موفقیت شما در تمام فعالیت هایتان است. منظور شما عادت های مثبت چیست.

به بیان ساده عادت مثبت عادتی است که منافع، اعمال و نگرش مثبت را خلق می کند. چرا چنین قدرت زیادی در عادت های مثبت برای تاثیر بر تغییر وجود دارد؟ از آنجا که عادت ها، به دلیل ماهیت خود، اتوماتیک هستند، و پس از یک دوره زمانی نیز می توانند دائمی شوند. این ترکیبی بسیار قدرتمند است.پبه شما توصیه می‌کنم مقاله‌ی چگونه از شر عادت‌های بد خلاص شویم؟ را مطالعه کنید.

چگونه با اضافه کردن عادت های جدید مثبت به زندگی خود پیش برویم؟

در واقع کاملا آسان است. شما به سادگی یک اقدام، نگرش یا روند فکری را هر روز دست کم برای مدت ۲۱ روز تکرار کنید. تحقیقات نشان داده است فعالیتی که برای حداقل ۲۱ روز تکرار شود احتمالا یک عادت دائمی می شود. به یاد داشته باشید که عادت های مثبت دارای مزایای مثبتی هستند و تا زمانی که این عادت را داشته باشید، از این مزایا برخوردار خواهید بود. بنابراین اکنون که می دانیم عادت های مثبت چه هستند و چگونه آن ها را بدست آوریم، اجازه دهید به برخی از عادت های مثبت ساده برای موفقیت نگاه کنیم.

باید سعی کنید روش درست تصمیم گیری را یاد بگیرید. درنظر داشته باشید که تمرکز روی هدف های زندگی می‌توانید شاهد تاثیر آن در موفقیت و کامیابی باشید.

عادت مثبت ۱-عادت به تعیین اهداف

آیا می دانستید که موفق ترین افراد همگی عادت مثبت مشترک تعیین هدف دارند؟ تحقیقی برای مشخص نمودن اهمیت تعیین هدف انجام شد. از دانشجویان کالج که برای رسیدن به موفقیت های بزرگی در کسب و کار تلاش کرده اند خواسته شد عادت های خود را فهرست کنند. از بین این تعداد دانش جو تنها ۳ درصد عادت تعیین اهداف داشتند! تقریبا ارزیابی ارزش تعیین هدف به عنوان یک عادت مثبت غیرممکن است.

عادت
عادت

 

تعیین هدف ساده است، اما هنوز ۹۷ درصد مردم هرگز این کار را نمی کنند. با ایجاد یک عادت مثبت از هدف ، می توانید خود را در جمع ۳ درصد از افراد موفق قرار دهید.در اینجا چند گام ساده برای کمک به شما به جهت ایجاد یک عادت مثبت از هدف تعیین مطرح می کنیم:

 • در گام اول اهداف خود را تعریف کرده، آنها را بنویسید و اهداف بایستی کاملا مشخص باشند حال اهداف خود را بر روی کاغذ  ثبت کنید. جای تعجب است که چگونه بسیاری از مردم هرگز زمانی را برای نوشتن دقیقا همان چیزی که در زندگی خود می خواهند صرف نمی کنند. یادتان باشد اگر هدف نداشته باشید به چیزی نخواهید رسید.
 • در گام دوم سیر زمانی برای رسیدن به اهداف خود را تعیین کنید. برای هر هدف موعد مشخصی تعیین کنید.
 • در گام سوم شناسایی هر گونه موانعی احتمالی پیش روی خود را تعیین نموده، آن ها را لیست کرده و نحوه برنامه ریزی برای غلبه بر آن ها را مشخص کنید.
 • در گام چهارم فهرستی از افراد و / یا سازمان هایی که به شما برای نیل به اهدافتان کمک می کنند تهیه کنید.

عادت های مثبت ۲-با عادت 4 D سود بخش تر باشید

بسیاری از ما تحت آثار منفی اضافه کاری در شغل خود قرار می گیریم. عادت 4-D یک عادت مثبت بسیار ساده است که به شما کمک می کند تا از کار بیش از حد جلوگیری کنید. هر بار که با انجام یک کار جدید مواجه می شوید، اعمال 4 D را به صورت زیر اعمال کنید. متوجه خواهید شد که با اعمال این ابزار غربالگری و تصمیم گیری برای هر کاری که با آن مواجه هستید، حجم کارتان کاهش می یابد. برای انتخاب مناسب ترین گزینه و اقدام به موقع آن تصمیم گیری کنید.

 • این کار را اکنون انجام دهید: بلافاصله اقدام کنید، کار را درست انجام دهید، آن را به تعویق نیندازید.
 • هم اکنون از آن نسخه برداری کنید: سریع تصمیم گیری کنید و از کار رونوشت تهیه کنید.
 • وکالت دادن به دیگری: وظیفه را به شخص دیگری بدهید. این یک جنبه بسیار مهم مدیریت زمان است. وقت شما ارزشمند است. عادت کنید کارهایی را انجام دهید که آن را به بهترین نحو انجام می دهید و کارهایی را  شخص دیگری می تواند انجام دهد به او محول کنید.
 • کار را به تاخیر بندازید: فورا تصمیم گیری کنید و کار را به زمان بعد به تعویق بیاندازید. اطمینان حاصل کنید که برای تکمیل کار زمان بندی بطور صحیح صورت گرفته است.

عادت مثبت ۳-عبارات نگرش مثبت را ایجاد و تکرار کنید

نگرش مثبت شاید مهمترین مولفه برای موفقیت باشد و راهی مطمئن برای حفظ نگرش مثبت عادت کردن به تکرار عبارات نگرش مثبت است. یک عبارت نگرشی مثبت را انتخاب یا آن را ایجاد کنید و هر روز آن را با صدای بلند تکرار کنید. در چند روز متوجه خواهید شد که نگرش شما بیشتر مثبت خواهد بود. در اینجا چند نمونه آمده است:

 • من هر روز به اهداف موفقیت خود خواهم رسید.
 • هر روز قوی تر و قوی تر می شود.
 • من می توانم بر هر مانعی غلبه کنم.
 • من هر روز به اهدافم در زندگی نزدیک و نزدیکتر می شوم.
 • اگر آن را باور کنم، می توانم آن را به دست آورم.
 • هر روز رویکرد ذهنی من بیشتر مثبت می شود.

من از تجربه شخصی می دانم که عادت های مثبت واقعا می تواند زندگی شما را تغییر دهد. در حال حاضر پیوسته از عادت هایی که دارم و عادت های مثبت جدیدی که به دست می آورم آگاه هستم؛ من همچنین از منافع دریافتی خود آگاه هستم. عادت های مثبت اکنون دومین ماهیت من هستند و به زودی آنها دومین طبیعت شما خواهند بود.

در مقاله فوق به تعدادی عادت مثبت اشاره شده است که با ایجاد آن ها در خودتان می توانید شاهد موفقیت ها و پیشرفت های شگرفی در زندگی خود باشید. کافی است ۲۱ تا ۳۰ روز بر این عادات مثبت تمرین و مداومت نمایید تا برای همیشه از مزایای آن ها برخوردار گردید.

یکی از رسالت های مهم آکادمی بازار شناساندن عادت ها و ویژگی های مثبت و منحصر به فرد انسان های موفق به همگان است، از این رو آکادمی بازار سمیناری به نام موفقیت را برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی از عادت های مثبت افراد موفق برای شما خواهند گفت و به شما خواهند آموخت که چگونه عادت های خوب و مثبت را جایگزین عادت های بد خود نمایید. بنابراین شرکت در این سمینار شاد و انگیزشی می تواند اولین قدم مثبت برای ترک عادت های منفی و بد و شکل گیری عادت های مثبت در شما باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments