بین آموزش فیل‌ها و عادات شما چه ارتباطی وجود دارد!

آموزش فیل ها
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

چند روز پیش درمورد نحوۀ آموزش بچه فیل‌ها در هند مطالعه می‌کردم. بچه فیل با طنابی به یک درختی بسته می‌شود. او تلاش می‌کند که آزاد شود. اما چون به اندازۀ کافی قوی نیست، نمی‌تواند طناب را پاره کند. پس از اینکه برای مدتی تلاش می‌کند و متوجه می‌شود که موفق نمی‌شود، شرایط را می‌پذیرد. پس از آنکه فیل بزرگ می‌شود و به فیلی بزرگ و قوی تبدیل می‌شود، با وجود اینکه او برای پاره کردن طناب به اندازۀ کافی قوی شده است دیگر تلاشی برای رهایی خودش نمی‌کند. فیل به خود تلقین می‌کند که نمی‌تواند خودش را آزاد کند و بنابراین دست از تلاش دوباره می‌کشد. او پذیرفته است که آزادی‌اش غیرممکن است. این مَثَل درمورد انسان‌ها نیز درست است. عادات در هر سنی می‌توانند به وجود بیایند و بسیاری از آنها در سنین اولیۀ عمر شکل می‌گیرند. عمل، تفکر، رفتار و باور مردم مطابق با عاداتشان است. هرکسی عادات خوب و بد دارد. عادات مثل طناب‌های خیالی هستند که شما فکر می‌‌کنید واقعی‌اند.

 

عادت چگونه شکل می‌گیرد؟

  • وقتی یک عمل خاص یا فکری را تکرار می‌کنید یا به دنبال تجربۀ تکراری می‌روید، آنها به عادت تبدیل می‌شوند.
  • یک عادت مثل طنابی که به پای فیل گره خورده، شما را به یک رفتار خاص وصل می‌کند.
  • وقتی به چیزی عادت کردید، به طور خودکار بدون فکر کردن آن را به صورت قانون درمی‌آورید. در این روش اسیر عاداتتان می‌شوید.

اما عادات می‌توانند شکسته شوند و به عادت های جدید و بهتر تبدیل شوند. اما برای چنین اتفاقی باید از عادت آگاه باشید و حواستان باشد که شما به آن اجازۀ کنترل زندگی‌تان را می‌دهید. همچنین باید باور کنید که می‌توانید عادت را کنار بگذارید. وقتی متوجه می‌شوید که می‌توانید قوی‌تر از عادات خود باشید و اینکه می‌توانید آنها را تغییر دهید، شروع می‌کنید طناب‌هایی را که به شما وصلند، پاره کنید. درک و باور اینکه شما می‌توانید بر عادت های خود غلبه کنید و تمایل شما به انجام چنین کاری باعث موفقیت شما می‌شود و این بیش از ۵۰ درصد راه است.

اغلب مردم شیوۀ آسان برای روبرو نشدن با عادت را ترجیح می دهند و حتی زمانی‌که می‌بینند عادت چقدر زیان‌آور است، باز هم به آن ادامه می‌دهند. من نمی‌دانم که آیا داستان آموزش فیل درست است یا نه! اما این داستان بیان می‌کند که عادات چگونه شکل می‌گیرند و چگونه عادات زندگی ما را تحت تسلط خود دارند.

عادت های تان افکار، نگرش و باورهایتان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. برای تغییر آنها باید افکار، نگرش و باورهایتان را تغییر دهید. شما نباید مثل فیل رفتار کنید و طناب را از خود جدا نکنید. می‌توانید خودتان را از عادات رها کنید. با اندکی اراده، خود-انضباطی و تمرکز و با استفاده از ابزار ذهنی معین مثل عبارات تأییدی و تجسم‌سازی می‌توانید خود را از عادات دست و پاگیر رها سازید و عادات مثبت و نو را به وجود آورید.

۳ راهکار برای باز کردن گره‌ طناب‌های عادات

  1.  عادات را مثل برنامه نصب شده روی ذهنتان در نظر بگیرید. همانطور که می‌توانید برنامۀ نصب شده روی رایانه را حذف کنید، بنابراین می‌توانید برنامۀ موجود روی ذهنتان را هم پاک کنید.
  2. عادات مثل افکار و نگرش هستند. افکار و نگرش یک شکلی از انرژی هستند که می‌توانند تغییر کنند.
  3. اگر شما قادر باشید که اندکی از عادات خود کناره‌ بگیرید، تغییر آنها آسان‌تر خواهد بود.

رهایی یافتن از عادت ها شاید زمان‌بر باشد اما تجربۀ من نشان می‌دهد که اگر به اندازۀ کافی اراده داشته باشید، باز کردن یا پاره کردن طناب‌های غیرضروری کار چندان دشواری نیست.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments