با 3 راه موثر برای غلبه بر سهل انگاری و تعلل آشنا شوید

غلبه بر سهل انگاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

اگر به تمامی قول هایی که به خودتان می دادید عمل می کردید، اگر تمامی کارهای ضروری و لازم را انجام می دادید، اگر اهدافی که برای خودتان تعیین کرده بودید را محقق می ساختید، زندگی تان چه شکلی می شد؟ اگر می توانستین از شر اضافه وزنتان خلاص شوید، در مسابقه دو ماراتن شرکت کنید، زبان چینی را بیاموزید، یک هنرمند سرشناس شوید یا با سرعتی خارق العاده از نردبان ترقی در شرکتتان بالا بروید چه؟ اوضاع و احوالتان به چه نحوی می بود؟

با اینکه اکثرمان اعتراف می کنیم که بیشتر انتظارات و خواسته های ما، خواسته هایی معقول و دست یافتنی است، بیشترمان نمی توانیم آن ها را محقق سازیم و به آنها برسیم. یکی از موانع پیش روی ما تعلل و دست دست کردن است که در این مقاله سعی داریم تا راه های موثری را برای غلبه بر آنها به شما معرفی کنیم.

1. فقط دست به کار شوید

من قبلا فکر می کردم که باید برنامه ریزی کنم و پس از طی مراحل پیش آمادگی، کارها را طبق آن پیش ببرم. فکر می کردم که دست به کار شدن یعنی متعهد شدن به انجام کارهای دشوار و زیاد؛ و در صورت عدم موفقیت، خودم را فردی شکست خورده و تنبل فرض می کردم. با این نگرش، سعی می کردم انجام کارها را تا حد امکان به تعویق بیندازم.

اما در عمل تنها کاری که می بایست انجام دهم، این بود که شروع کنم و اولین قدم را بردارم. در اکثر موارد، برداشتن اولین قدم دشوارترین بخش است زیرا شما باید به جاذبه ی مومنتوم رفتاریتان غلبه کنید و خودتان را به انجام کاری متفاوت وادارید. در حالی که به محض حرکت، شما مومنتوم مثبتی ایجاد می کنید که شما را به هرکجا که بخواهید خواهد برد؛ درست مانند پرتاب کردن یک موشک؛ همانطور که دیده اید موشک برای کنده شدن از زمین و غلبه کردن بر جاذبه به انرژی زیادی نیاز دارد اما به محض اینکه در مسیر حرکت قرار گیرد، می تواند با صرف کم ترین انرژی به مسیرش ادامه دهد.

Learn about 3 effective ways to overcome neglect

2. کارهایتان را به واحد های کوچک و قابل سنجش تقسیم کنید

تقسیم کارها به قدم های کوچک و در نظر گرفتن زمان کافی از چند هفته تا چند ماه به منظور تکمیل آنها تاثیر فوق العاده ای روی من گذاشت. من با این کار توانستم طول مدت مورد نیاز برای به اتمام رساندن کارهایم را به میزان قابل توجهی کاهش دهم.

کارتان را مشخص کنید؛ ببنید برای هر کدام چه میزان زمان لازم دارید؛ من به شخصه در مورد کارهایی که از انجامشان خوشم نمی آمد، زمان های کوتاه و برای کارهایی که از انجامشان لذت می بردم، زمان های طولاتی تر در نظر می گرفتم.

به خودتان قول دهید که تحت هر شرایطی آن چند دقیقه/ساعت را به آن کار اختصاص دهید و آن را انجام دهید؛ شاید این مرحله هم یکی از مراحل دشوار باشد؛ اما بعد از چند بار انجام دادن و متقاعد کردن خودتان به انجام کار، کم کم شاهد نتایج مثبت تلاشتان خواهید بود که به خودی خود به شما انگیزه کافی برای حرکت کردن را خواهد داد.

این فرایند را تا زمانی که کار به اتمام برسد و هدف نهایی محقق شود، ادامه دهید.

3. به اصل مطلب بپردازید

ما دو نوع تعلل و مسامحه داریم، یک نوع تعلل که ناشی از تنبلی ماست و دیگری که به دلیل نداشتن فرایند واقعی و دقیق به منظور انجام کار بر می گردد. دو قدمی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، به مسامحه از نوع اول می پردازد. اما برای رفع مسامحه نوع دوم شما باید مطالعه کنید، تحقیق کنید، آزمون و خطا انجام دهید تا بتوانید فرآیند مناسب خودتان را بیابید. پس از پیدا کردن مسیر، فقط به مقداری انگیزه نیاز دارید و دیگر آماده خواهید بود.

به خاطر داشته باشید که مهم است که تفاوت این دو تعلل را در یابید؛ بسیاری از ما انسان ها در این شرایط خودمان را مقصر دانسته و به خودمان القابی همچون تنبل و بی انگیزه را نسبت می دهیم و به نوعی خودمان را از شور و هیجانی که باید داشته باشیم، محروم می کنیم.

شما خودتان از چه راه هایی برای غلبه بر مسامحه و تعلل استفاده کرده اید؟ آیا موردی را سراغ دارید که همیشه برایتان جواب داده است؟ آن را با ما در میان بگذارید.

اکثر ما آرزوها و رویاهای بزرگی در ذهن خود داریم، ولی برای محقق ساختن آنان تعلل می کنیم و هر کدام هم به بهانه های به ظاهر منطقی، تلاش برای دستیابی به آن ها را به تعویق می اندازیم. در مقاله ی فوق سه راهکار بسیار مفید و ساده چگونگی برخورد با تعلل چه از نوع مثبت چه منفی آن ارائه شد، که بهره گیری از آنان می تواند ما را در دستیابی به اهدافمان کمک نماید.

یکی از هدف های مهم تیم آکادمی بازار کمک به همگان جهت یادگیری مهارت ها و ابزارهای مورد نیاز موفقیت است، از این رو به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی، مدرس و مشاور انگیزشی تکنیک ها و مهارت های مورد نیاز جهت دستیابی به اهداف، و همچنین چگونگی ادامه همت و پشتکار خود علی رغم شرایط نامطلوب زندگی و موانع پیش رو، جهت تحقق بخشیدن به رویاهایمان، را  به ما آموزش خواهند داد. تردید و تعلل را کنار بگذارید و با کلیک بر روی لینک زیر، هوشمندانه و مطمئن به سوی موفقیت در همه جنبه های زندگی قدم بردارید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments