با این 10 عادت صبحگاهی یک روز فوق العاده برای خود بسازید(1)

عادت صبحگاهی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

تجربیات من در طی سال های گذشته مرا به این نتیجه رسانده است که صبح ها، همچون فونداسیون یک ساختمان، پایه و اساس کل روز من را چه به لحاظ ذهنی، جسمی و روحی و معنوی می سازند. من دریافته ام که اگر روزم را با عاداتی که آنها را در این مقاله با شما در میان می گذارم، آغاز کنم، در سرتاسر روز خوشحال تر، سر حال تر، سالم تر، پویا تر و حتی مفید تر خواهم بود؛ برعکس آن، در صورتی که روزم را با بی نظمی و شلوغی، استرس و بدوبدو های بیهوده شروع کنم، انرژی ام از همان ساعات اولیه روز رو به کاهش گذاشته و در پایان روز هم، کارهای کمتری را به سرانجام خواهم رساند.

امیل کوئه، یکی از اولین افرادی بود که در زندگی به اهمیت نحوه سپری کردن صبح ها پی برد؛ وی دریافت هر بار که در ابتدای روز پسرش را دعوا می کند، پسرش تا پایان روز، کج خلق و افسرده به نظر می آید و در مواردی که پسرش صبح را با تعریف و تمجید از فعالیت هایش آغاز می کند، تا پایان روز، روحیه ای شاد و سرزنده دارد. همگی این موارد مرا به این نتیجه رساند تا این ۱۰ عادت صبحگاهی را با شما به اشتراک بگذارم تا شما هم بتوانید روزی فوق العاده برای خودتان رقم بزنید و از تک تک دقایق آن بهره مند شوید.

۱. زودتر از خواب بیدار شوید

مقالات بسیار زیادی در مورد مزایای زود از خواب بیدار شدن نوشته شده است. البته اگر خودتان هم در این باره بیاندیشید، خواهید دید که همین یک مورد، می تواند تاثیرات زیادی روی سرتاسر روزتان بگذارد. وقتی زمان بیشتری در اختیار دارید، با آسودگی بیشتر و آزادانه می توانید به ایجاد عادات دیگری که در ادامه خواهد آمد، بپردازید و در واقع، بدون احساس فشار و عجله، از صبحتان هم لذت برده، سر فرصت کارهایتان را انجام دهید و با آرامش منزل را به مقصد کار، ترک کنید.

البته ممکن است عده ای از شما خوانندگان در ایجاد این عادت با دشواری هایی روبرو باشید؛ خصوصا اگر از آن دسته افراد شب زنده دار هستید که بالطبع، صبح ها دیر از خواب بلند می شوید. توصیه من به شما این است:‌ معنویت و فضای عرفانی که در صبح زود، خصوصا به هنگام طلوع آفتاب وجود دارد، را از دست ندهید.

۲. «یک ساعت مقدس» برای خودتان در نظر بگیرید

رابین شارما، مربی توسعه فردی معروف و سرشناس، همیشه، اختصاص یک ساعت مقدس به خودتان در ابتدای صبح را پیشنهاد می کند. منظور از این ساعت مقدس این است که شما آن را وقف خودتان می کنید و به لحاظ ذهنی، جسمی و روحی و معنوی روی خودتان کار می کنید. می توانید بخشی از این ساعت را به مراقبه اختصاص دهید (در ادامه نیز بدان اشاره خواهیم کرد)؛ اهدافتان را بنویسید؛ آینده دلخواهتان را تجسم کنید و عبارات تاکیدی مثبتی که شروع یک روز خوب را به شما نوید می دهند، با خودتان تکرار کنید.

نکته مهم این است که مراسمی خاص برای این یک ساعت تدارک ببینید و هر روز به آنها پایبند باشید و آن را انجام دهید. شاید دیده باشید افراد بسیاری به محض بیدار شدن از خواب، بدون هیچ اندیشه و فکری، کامپیوترشان را روشن می کنند؛ در صورتی که شما هم چنین عاداتی دارید، سعی کنید آن را با آنچه در این جا ذکر کردیم، جایگزین کنید تا تاثیرات فوق العاده آن را ببینید.

۳. مراقبه

مراقبه یعنی خاموش کردن ذهن، ساکت کردن صداهای مختلفی که در ذهنمان می شنویم و دعوت به آرامش درونی. صبح اول وقت، یکی از بهترین زمان هاییست که می توانید در آن مراقبه کنید و خودتان را از منافع بیشمار آن در طی روز، مواردی مانند تمرکز بهتر، سلامتی بیشتر و خودآگاهی بالاتر بهره مند کنید. من به شخصه بارها شنیده و دیده ام که افراد ارزش و تاثیر مراقبه را دست کم می گیرند؛ دلیل اصلی آن نیز به نظرم این است که مراقبه در ظاهر کاری آسان است.

اما فقط یک بار آن را امتحان کنید؛ خواهید دید که خاموش کردن صداهای بیشماری که در ذهنتان می شنوید، از آن چه که تصورش را می کردید، به مراتب دشوار تر است. اما کافیست که خودتان را برای مدتی به انجام آن متعهد کنید؛ رفته رفته هم متوجه منشا صداهایی که می شنوید خواهید شد و هم خودتان را بیشتر بر اوضاع و احوال زندگی تان مسلط خواهید یافت.

برای آگاهی از بقیه عادات موثر صبحگاهی در مقاله بعدی همراه ما باشید.

اگر صبح خود را به خوبی شروع کنیم، بقیه روزمان هم خوب خواهد شد. با داشتن مراسم و عادت های صبحگاهی مناسب و انرژی مثبت حاصل از آنان، می توانیم  با نگرشی مثبت به سایر امور در طی روز رسیدگی کنیم و به نتایج دلخواه و عالی دست یابیم. اکثر انسان های موفق سحرخیز هستند و خود را عادت داده اند که چند ساعت اول صبح را تعدادی کار که در مقاله فوق هم اشاره شده است، را انجام دهند، سپس به سراغ کارهای دیگر خود بروند. 

از آنجا که بهترین شیوه جهت یک موفقیت سریعتر و ساده تر، الگوبرداری از انسان های موفق است، از این رو آکادمی بازار سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید، که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی، طرز تفکر، الگوهای رفتاری و عادات خوب و سازنده افراد موفق را به شما تدریس خواهند نمود. عادت هایی که تنها با صبر، تلاش و صرف زمان کافی و البته مداومت در انجام و تمرین آن ها می توانید مسیر موفقیت را برای خود تسهیل بخشید. برای شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن، کافی است به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments