مقالاتموفقیت / انگیزشی

با این چند نکته ساده هدف واقعی تان را در زندگی پیدا کنید

خیلی از آدم‌ ها بدون اینکه هدف مشخصی داشته باشند، فقط عمر می‌ گذرانند و وقت و انرژی‌ شان را به باد فنا می‌ دهند. عده‌ای از سرگردان‌ های بی‌ هدف شاید تا ۵۰ سالگی هم نفهمند که چه عمر درازی را به پوچی هدر داده‌اند. اما عده‌ ی دیگری هم هستند که چون هدف زندگی‌ شان را پیدا نمی‌ کنند، حسابی آشفته و بدحال هستند و از اینکه زندگی بی‌هدف‌ شان، هیچ مفهوم خوشایندی ندارد، به شدت خسته شده‌ اند.

بزرگ‌ ترین روزهای زندگی شما، یکی همان روزی است که در آن متولد شده‌ اید و دیگری آن روزی که بفهمید هدف‌ تان از زندگی چیست. اما اگر ندانید هدف‌ تان چیست و چرا اینجا هستید، ادامه‌ ی زندگی می‌ تواند دشوار باشد. مقاله زیر را بخوانید تا ببینید چگونه هدف خود را پیدا کنیم.

من این احساس را به خوبی می‌ شناسم. وقتی به سختی تلاش می‌ کردم تا هدفم را بیابم، غوغای عظیمی در درونم مرا رنج می‌ داد. کاری داشتم که از آن متنفر بودم؛ تراکت پخش کردن در خیابان و خفه شدن در هوای آلوده و یک محیط پر از آدم! اما من همان چیزی را می‌ خواستم که سوپراستارها روی صحنه داشتند؛ شوری فراگیر، عشق به زندگی و یک رابطه‌ ی شکست‌ناپذیر و عمیق با کارشان.

استاد احمد محمدی

 

من همیشه دوست داشته ام به دیگران کمک کنم تا هدف نهایی شان را در زندگی پیدا کنند. می پرسید این اهداف چه چیزهایی هستند؟ مواردی همچون:

 • بهتر کردن کیفیت زندگی افراد از طریق آموزش و نگارش
 • خدمت به یک عده هر چند کوچک در اطرافتان
 • بزرگ کردن فرزندان خودکفا و معتمد به نفس که خودشان را پذیرفته اند
 • کمک به دیگران در راستای تحقق اهداف و رسیدن به رویاهایشان
 • کمک به افراد نیازمند
 • انسانی شریف بودن

این فهرست همچنان ادامه دارد. مهم این است که با انجام کارهایتان، احساس ارزشمندی و انجام کاری پر مغز و مفهوم را داشته باشید. در ادامه قصد دارم دو دلیل اصلی اهمیت هدفدار بودن ، آن هم هدفی بزرگ تر از خودتان، را به شما متذکر شوم:

1. شما به یک دلیل عمیق و واقعی نیاز دارید

اگر هدفی والا در کارهایتان نداشته باشید، به محض وقوع سختی ها، جا می زنید؛ اما مساله اینجاست که وقتی اوضاع سخت می شود، در واقع تازه دارد خوب می شود و تغییرات اصلی و واقعی در چنین مواقعی روی می دهند.

2. شما باید از دنیایی که برای خودتان ساخته اید، خارج شوید

در بیشتر اوقات، ما خیلی نگران خودمان هستیم؛ اینکه ظاهرمان چگونه است، دیگران چه فکری راجع به ما می کنند، اصلا چرا انسان ها اینگونه با ما رفتار می کنند، اینکه آیا به اندازه کافی خوب هستیم یا خیر. این نوع نگرانی کاملا طبیعی است. اما ما را در دنیای بسیار کوچکی گیر می اندازد که در نهایت، باعث می شود از آن رضایت کمتری داشته باشیم.

چاره کار چیست؟

وقتی با سختی مواجه شدیم چه باید بکنیم؟ ما دو راه حل داریم؛ ما یا می توانیم با عشق و لبخندی بر لب، به استقبال آن سختی برویم و به پیش حرکت کنیم یا اینکه طبق روالی که تا به حال دنبال می کردیم، به پیش برویم؛ که البته در صورت انتخاب روش دوم، نباید انتظار تغییری در نتایج را هم داشته باشیم. اما با روش اول، ما رشد خواهیم کرد، بسیار خواهیم آموخت و شاهد تغییرات بسیار چشمگیری هم خواهیم بود. در واقع،‌ اگر واقعا می خواهید رشد کنید، باید همین رفتار را در پیش بگیرید.

هدف داشتن در زندگی، دید و نگاه ما به دنیا را هم وسعت می بخشد؛ اغلب ما انسان ها در اغلب اوقات، نگرانیم؛ نگرانیم که:

 • آیا به آنچه که می خواهیم می رسیم یا نه
 • اوضاع طبق میلمان پیش نمی رود و از شرایط ناراحتیم
 • آیا بدنمان را دوست داریم یا خیر
 • مردم راجع به ما چه فکری می کنند
 • آیا رفتار دیگران شایسته ماست؟
 • آیا اوضاع و احوال آنطور که ما دوست داریم پیش خواهند رفت یا خیر.

این لیست هم کماکان ادامه دارد. اما چنین دنیایی، بسیار کم عمق است و صرفا بر ما و خواسته هایمان متمرکز است. اما داشتن هدفی والاتر و بزرگ تر که بر سایر افراد و کمک و خدمت به آنها متمرکز است، به دنیای ما وسعت می بخشد؛  نگرشمان را بازتر ساخته و به ما کمک می کند تا به نقش مان در این دنیا و ارتباط مان با سایر انسان ها هم فکر کنیم.

هدف را چگونه پیدا کنیم؟

دو روش برای این کار وجود دارد:

 1. تمامی موجبات حواس پرتی را از اطرافتان پاک کنید
 2. به دقت گوش دهید.
 • اگر هنوز هدفتان را نیافته اید یا نمی دانید که چه کاری به زندگی تان عمق و معنا می بخشد، سعی کنید اطرافتان را خلوت کنید؛ برنامه تان را خالی کنید و تعهد جدیدی نپذیرید تا بتوانید به خودتان بیندیشید.

برای این منظور:

 • فهرستی از کارهایی که اکنون انجام می دهید را تهیه کنید؛ کدام یک از آنها هدفدار و پرمعناست؟
 • فهرستی از کارهایی که در گذشته انجام داده اید را آماده کنید؛ آیا ارتباطی بین آیتم های آن فهرست و نیز این دو فهرست وجود دارد؟
 • از درد و رنج کشیدن در زندگی فرار نکنید؛ سعی کنید آن را تجربه کنید تا بتوانید در پس آن، رشد کنید.
 • سکوت پیشه کنید؛ در طبیعت مراقبه کنید؛ به واقع گوش فرا دهید.
 • پذیرای دیگران باشید: چالش ها و فیدبک هایشان را بپذیرید
 • به طبیعت، به نشانه ها، به صداها گوش دهید؛ سپس موردی را انتخاب کنید و بر اساس آن، اقدامی انجام دهید. شما تا زمانی که کاری را انجام نداده اید، از نتیجه یا تاثیر آن مطلع نمی شوید؛ مثلا برای انجام کاری داوطلب شوید؛ کاری را بدون انتظار دستمزد انجام دهید؛ کتاب یا وبلاگی بنویسید؛ یا کسی را بیابید که فکر می کنید می توانید به وی کمک کنید. فقط کافیست دست به کار شوید، اقدامی انجام دهید و شاهد نتیجه باشید.

یادتان باشد برای شروع کردن، نیاز نیست که جواب همه سوالات را بدانید؛ با آنچه که می دانید به پیش بروید و به دنبال نشانه ها برای درک شرایط باشید. البته این مراحل، یک شبه محقق نمی شوند و صبر شما را می طلبند.

همان طور که در مقاله ی فوق هم اشاره شد، زمانی که در زندگی خود هدفی ارزشمند داشته باشیم، سختی ها برایمان قابل تحمل خواهد شد. بنابراین باید به هنگام هدف گذاری برای زندگی شخصی و شغلی خود، سعی نمایید که موارد گفته شده را در نظر داشته باشیم و هدف های ارزشمندی انتخاب نماییم. اما:

 • این هدف ها چگونه باید تعیین شوند تا انجام پذیر باشند؟
 • چرا بعضی از مردم موفق می شوند اما بعضی شکست می خورند؟
 • آیا تنها هدف گذاری برای موفقیت کافی می باشد؟
 • یا اینکه مراحل دیگری هم باید طی گردد تا در نهایت به مقصد خود دست یافت؟

و کلی پرسش دیگر که ذهن همه ی را در مورد راه های دستیابی به هدف ها و موفقیت به خود مشغول نموده است. یافتن پاسخ این پرسش ها کار مشکلی نمی باشد، می توانید با شرکت در سمینار موفقیت و با بهره گیری از تدریس دکتر احمد محمدی در مورد هدف گذاری و همچنین سایر ابزارهای موفقیت، به ذهن مشغولی های خود پایان دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سمینار کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن