اهمیت حفظ تعادل میان کار و زندگی شخصی

تعادل میان کار و زندگی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
حفظ تعادل در زندگی از اولین قدم‌ها برای رسیدن به موفقیت است. با برنامه کاری انعطاف پذیر به این تعادل دست پیدا کنید.

تقسیم کارها

چگونه توانستم با منعطف ساختن ساعت کاری‌ام، زندگیم را به سوی تعادل تغییر دهم و زمان بیشتر و مفید‌تری را بر اولویت‌های زندگی‌ام صرف کنم؟ حفظ تعادل، لازمه داشتن زندگی سالم و رضایت‌بخش است.

من دوست دارم خودم را یک پدر مدرن و امروزی معرفی کنم؛ من و همسرم مسئولیت‌ها را بین خودمان تقسیم کرده‌ایم؛ هر دو ما کار می‌کنیم و کارهای خانه را نیز به صورت منصفانه تقسیم می‌کنیم. یکی از ما ظرف می‌شورد و دیگری خشک می‌کند.

البته از شما نمی‌خواهم بابت این کارها به من نشان افتخار دهید؛ من صرفا برای معرفی خودم، به این نکات اشاره کردم؛ چرا که از اول، شرایط به این‌گونه نبود. من مسئولیت‌پذیری و قبول مسئولیت بیشتر در خانه و در محل کار را یاد گرفتم.

قبل از این دوران، من بیش از ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کردم و خسته و کوفته دیر وقت به منزل می‌رسیدم. وقت‌هایی هم که درست سر میز شام به منزل می‌رسیدم و بدون توجه به خودم یا چک کردن تلفنم، آن را صرف خانواده می‌کردم، خودم را به واقع بهترین پدر سال می‌دانستم.

استاد احمد محمدی

«پایان سندروم سطل‌های عرق»، به جای بیشتر کارکردن، هوشمندانه کار کن.

استاد احمد محمدی

آخر هفته‌هایم صرف انجام کارهای عقب مانده، چک کردن ایمیل و البته جبران کم خوابی‌های طی هفته می‌شد. حقیقت این است که من بیش از حد کار می‌کردم و حجم و فشار کاری واقعا داشت من را از پا می‌انداخت.

بیشتر بخوانید: چقدر مطابق علاقه و روحیات واقعی خودتان زندگی می‌کنید؟

مشخص کردن هدف برای حفظ تعادل

زنگ خطر برای من کی به صدا درآمد؟‌ یک روز، من به دلیل کم آبی بدنم و استرس شدید، بیمار شدم و مجبور شدم ۲ روز مرخصی بگیرم. من در آن هفته، بدون وقفه کار کرده بودم و یادم نمی‌آید که آبی نوشیده باشم و افزایش راندمان با نوشیدن آب کافی امکان پذیر است.

به همین دلیل، دکترم چنین تجویزی برایم کرد. ۲ روز بدون تلفن، ایمیل و نگرانی درباره کار؛ ۲ روز که می‌توانستم آن را کاملا آزادانه به میل خودم سر کنم. آیا می‌توانید یک روز را بدون گوشی همراه خود سپری کنید؟

من به پارک رفتم، به اردک‌ها غذا دادم و بازی کردن بچه‌هایم را تماشا کردم. بعد از ظهر آن روز، ما پاپ کورن درست کردیم و با کوسن‌ها و مبل، یک قلعه ساختیم.

من واقعا روز خوبی را سپری کرده بودم و درست در همان لحظه و همان جا، صدایی به من می‌گفت که تا به حال به دنبال هدف اشتباهی دویده‌ام.

چشم انداز و هدف زندگی خودتان را مشخص کنید. من با یک دوراهی بزرگ روبرو شدم. من آن قدر سریع مشغول طی کردن پله‌های ترقی در شرکتم بودم که اصلا بلد نبودم چطور باید سرعتم را کم کنم.

ساعت کاری انعطاف پذیر

چرا باید انعطاف پذیر باشیم؟ به درخواست همسرم، سعی کردم رویه کاری او را در پیش بگیرم و درخواست ساعات کاری با انعطاف بیشتری بدهم. البته، واقعا نمی‌دانستم رئیسم چه برخوردی خواهد کرد؛ چرا که این مورد بیشتر در مورد همکاران خانم که بچه‌های کوچک داشتند صحت داشت.

البته، من همان موقع هم به خودم گفتم درست است که من خانم نیستم اما من هم بچه‌های کوچک دارم.

در واقع،‌ هدف از داشتن ساعات کار انعطاف پذیر، ایجاد تعادل در زندگی و کار است؛ ایجاد یک رابطه سالم بین این دو. باید به شما خاطر نشان کنم که این مساله، هیچ ربطی به جنسیت ندارد. اصل‌هایی که باید برای رسیدن به یک تعادل میان کار و زندگی رعایت کنیم را جستجو کنید.

برنامه کاری جدیدتعادل میان کار و زندگی

پس از ارائه درخواستم، از من خواسته شد تا در جلسه‌ای با مدیرم و همکارانم در دپارتمان منابع انسانی سازمان‌مان، شرکت کنم. با این‌که فکر می‌کردم قرار است تمام کار و شخصیتم زیر ذره‌بین برود، در آن جلسه، کارم را به بخش‌های متعددی تقسیم کردیم.

سعی کردیم بفهمیم که در انجام کدام کارها حضور من در شرکت نیاز است و کدام بخش‌ها را به راحتی می‌توانم از منزل و به صورت دور کاری انجام دهم. در همان ابتدای کار هم، کارهایی را که می‌شد، به دیگران واگذار کردم.

و در نهایت، به یک برنامه کاری جدید برای من رسیدیم. سپس، در طی ایمیلی، برنامه کاری جدید من و ساعات حضور من در شرکت، به اطلاع سایر همکارانم رسید و آن‌ها از جزییات و نحوه تماس با من در طی آن دوران، مطلع گشتند. نکته‌هایی برای داشتن حداکثر بهره وری در مشاغل خانگی و دورکاری وجود دارد.

کل پروسه با آرامش پیش رفت و من را از استرس و فشار زیادی نجات داد؛ کما این‌که رئیسم هم متوجه حجم زیاد کارهایی که انجام می‌دهم شد. او ویژگی یک رئیس موفق و محبوب در تعامل با کارمندان را داراست.

از زمانی که من این برنامه را پیاده کردم، سه همکار دیگر مرد در سازمان هم از این روش پیروی کرده‌اند. این اقدام من، باعث شد دیگران هم توجه بیشتری به تعادل میان کار و زندگی‌شان بیندازند و تصمیم بهتر و مفیدتری با توجه به شرایط‌‌‌شان بگیرند. وضعیت تعادل میان کار و زندگی‌تان را بسنجید و تغییرات لازم را اعمال کنید.

راز خوشبختی

راز خوشبختی و موفقیت تعادل می‌باشد. زمانی که از لحاظ شغلی بهترین باشیم، ولی زندگی شخصی ما از هم پاشیده باشد، چه فایده ای دارد؟!

تعادل بین کار و زندگی یکی از موضوعات مهمی می‌باشد، که متاسفانه بسیاری از ما از آن غافل گشته‌ایم، چنان در مشکلات و کار خود غرق گشته‌ایم که به کل فراموش نموده‌ایم که ما کار می‌کنیم تا زندگی کنیم نه برعکس آن! مشکلات و شکست‌ها سمومی هستند که پادزهرش در دستان توست.

در مقاله فوق، یکی از راه‌های ایجاد تعادل بین کار و زندگی، انعطاف پذیری ساعات کاری ذکر می‌شود و توصیه نویسنده به همگان چه خانم‌ها چه آقایان این است که تلاش نمایند ساعت کاری خود را انعطاف پذیر انتخاب نمایند؛ به این صورت می‌توان بین کار و زندگی شخصی تعادل خوبی برقرار کرد.

با استفاده از بسته آموزشی: «موفقیت دست یافتنی است» آکادمی بازار یاد می‌گیرید خوشبختی و موفقیت حقیقی چگونه قابل دست‌یابی است و چگونه می‌توان همواره تعادل خود را در زندگی شخصی و شغلی حفظ نماییم. کافی است روی لینک کلیک نمایید، تا با محتوای آموزشی این بسته آشنا شوید.

هم‌چنین می‌توانید از دوره آموزشی غیر حضوری آکادمی بازار با عنوان «تعادل بین کار و زندگی» بهره ببرید.

دیدگاه بگذارید

avatar