مقالاتموفقیت / انگیزشی

انواع اعتماد به نفس و نحوه دسترسی به آن ها

اعتماد به نفس از جمله تعاریف شخصیتی است که بسیاری از افراد جامعه را درگیر خود کرده است. بعضا بسیاری از افراد با این معضل رو به رو هستند که چگونه تعریف دقیق و درستی از اعتماد به نفس داشته باشند. راه های افزایش اعتماد به نفس بسیار زیاد و گسترده است. اما آیا اعتماد به نفس تنها یک تعریف منحصر به فرد است. جواب به این سوال قطعا منفی است. انسان ها با توجه به پیچیدگی روابط اجتماعی و گستردگی معضلات، دارای گونه های مختلفی از اعتماد به نفس هستند. در این مقاله تلاش شده است تا با انواع اعتماد به نفس ابتدا آشنا شده و سپس راه های کسب آن نیز بررسی شود.

انواع اعتماد به نفس

معمولا تعاریف عمومی و گسترده ای مانند اعتماد به نفس دارای گستردگی زیاد در تعریف قطعی و قانع کننده آن وجود دارد. اعتماد به نفس در افراد متناسب با شرایط اجتماعی و فکری افراد می تواند متغیر باشد. در برخی موارد شغل هایی وجود دارد که افراد نیاز به داشتن اعتماد به نفس بالا هستند و به عبارتی از جمله پیش نیاز های کسب این شغل است. البته آیا می توان بعد های اعتماد به نفس را نادیده گرفت.

اعتماد به نفس به صورت کلی به سه دسته اعتماد به نفس رفتاری، احساسی و معنوی تقسیم می شود. هر یک از این ابعاد دارای تعاریف خاصی هستند و برای کسب آن باید تمرین های مربوطه را انجام دهید. شما برای افزایش اعتماد به نفس خاص خود باید شرایط و راهکار های خاصی را در نظر بگیرید.

این راهکار ها با توجه به شخصیت شما و نقاط ضعف و قوت شما ارائه می گردد. گاها اعتماد به نفس بر روی ابعاد ظاهری تمرکز داشته وگاهی بر روی نحوه گفتگو و فن بیان. باید برای کسب آن بیشترین تلاش و تمرین را در این راستا انجام داد. در ادامه به تعاریف مربوط به انواع اعتماد به نفس و نحوه کسب آن توضیحاتی ارائه می گردد.

   

اعتماد به نفس رفتاری

یکی از تعاریف اساسی اعتماد به نفس، اعتماد به نفس رفتاری افراد است که معمولا نمود بیشتری نسبت به سایر شکل های اعتماد به نفس دارد. در واقع یکی از مواردی که در افزایش اعتماد به نفس تاثیر به سزایی داشت، عملگرا بودن افراد است. این جنبه از اعتماد به نفس نیز به صورت دقیق تر بر روی عملیاتی کردن گفته ها است. افراد برای اینکه خود را در معرض آزمایش قرار دهند، نیاز است که اعتماد به نفس رفتاری بالایی داشته باشند.

بسیاری از افراد جامعه به دنبال کسب این جنبه از اعتماد به نفس هستند. زیرا که این قسمت از اعتماد به نفس نمود جذابی در جامعه داشته و افراد به راحتی برای لذت بردن از اجتماع خود می توانند به این افراد تکیه کنند. البته در کنار این بعد از اعتماد به نفس دو جنبه مهم دیگر وجود دارد که به اندازه این تعریف مهم می باشند.

اعتماد به نفس احساسی

این بعد از اعتماد به نفس رابطه بسیار تنگاتنگی با احساسات افراد دارد. شما برای کسب این جنبه از اعتماد به نفس نیاز است تا علاوه بر شناخت احساسات خود، احساسات طرف مقابل خود را نیز به خوبی بشناسید. این اعتماد به نفس می تواند روابط عاطفی و احساسی را به خوبی بهبود ببخشد. در واقع معیار هایی که برای این جنبه از اعتماد به نفس بیان می کنند عبارتند از اینکه بدانید چه احساسی دارید و معنای آن را بدانید، بتوانید انتخاب های احساسی درستی بگیرید و در برابر لطمه های احساسی بتوانید از خود محافظت کنید. البته در کنار این معیار ها، کنترل احساسات نیز می تواند قسمتی از معیار اعتماد به نفس احساسی افراد را تشکیل دهد.

اعتماد به نفس معنوی

شاید به عبارتی بتوان گفت که اعتماد به نفس معنوی مهمترین جنبه اعتماد به نفس در افراد است که قسمت بزرگی از چرایی زندگی افراد را تشکیل می دهد. در واقع تعریف اصلی این بعد از اعتماد به نفس، اعتقاد قلبی به جهان هستی و آفریننده آن است. در واقع داشتن این اعتماد به نفس کمک می کند تا شما به هدف دار بودن هستی و آفرینش پی ببرید. نبود این اعتماد به نفس در زندگی باعث از بین رفت انرژی مثبت افراد شده و ادامه زندگی را برای افراد بسیار دشوار می کند. این تعریف از اعتماد به نفس می تواند به عنوان پایه ای باشد تا دو مورد دیگر بر روی آن قرار بگیرد.

نکات مهم در کسب انواع اعتماد به نفس

قبل از آنکه تلاش کنید تا هر کدام از این جنبه های این تعریف را کسب کنید، نگاهی به شخصیت و زندگی خود بیاندازید. ببینید آیا واقعا برای زندگی خود هدف و مقصد خاصی را قائل هستید. در صورتی که جواب این مورد مثبت است، سپس به سراغ راه های کسب آن بروید. داشتن هر کدام از این سه جنبه اعتماد به نفس به رشد و موفقیت شخصی افراد کمک شایانی می کند.

مطالب مرتبط

هفت تکنیک‌ ساده برای افزایش اعتماد به نفس را بیاموزید
تفکرات و باورهای محدودکننده ، مانع اصلی موفقیت
خلاصه کتاب قدرت اعتماد به نفس نوشته برایان تریسی
تعریف اعتماد به نفس و بیان تفاوتش با عزت نفس و راه‌های تقویت و افزایش آن
پیروزی و عوامل مهم و مؤثر در رسیدن به آن
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن