افزایش کارایی و بهره وری روزانه با 5 تکنیک ساده

کارایی و بهره وری روزانه
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

افراد موفق فعال هستند و کارها را به خوبی انجام می‌دهند. زمانی‌که درمورد فعال بودن صحبت می‌کنیم منظور این نیست که در حد امکان باید کار کرد بلکه به این معناست که آنچه اهمیت بیشتری دارد در اولویت باشد و مثمرترین کار انجام شود. هیچ دلیلی وجود ندارد روزهای پرکار خود را برای کارهای بی‌اهمیت تلف کنید. شما باید کارهایی را انجام دهید که مهم هستند و بهترین نتیجه را در پی داشته باشد. یکبار مهم‌ترین کارها را شناسایی و آنها را اولویت‌بندی کنید و 5 تکنیک زیر را در زندگی روزمره به کار گیرید:

1. پنج تکنیک مهم را تمرین کنید

اگر شما می‌خواهید موفق شوید، باید شروع به کار کنید. افرادی که به نتایج چشمگیری در زندگی‌شان دست می‌یابند، افرادی پرکار هستند و امور را به خوبی اداره می‌کنند. آنچه باید انجام بدهید این است که لیستی از پنج کار مهمی که قرار است انجام دهید را تهیه کنید و هر روز مطابق با آن عمل کنید.

کارها شاید کوچک باشند مثل تماس گرفتن یا ایمیل دادن به یک مشتری. اهمیتی ندارد که آن چه کاری باشد فقط باید متعهد شوید پنج کاری را که مورد نظرتان است، انجام دهید. آیا می‌دانید که اگر هر روز پنج کار کوچک را انجام دهید، ظرف یکسال به 1825 موفقیت کوچک دست یافته اید. آیا تصور کرده‌اید که چگونه این موفقیت‌ها می‌تواند در زندگی شما اثرگذار باشد؟ موفقیت با گام‌های کوچک آغاز می‌شود چنانکه می‌گویند” سفر هزار مایلی با یک گام شروع می‌شود.” بنابراین پایبند باشید تا پنج تکنیک مهم را تمرین کنید و حداقل پنج کار را در روز انجام دهید.

2. در طول روز خواب کوتاهی داشته باشید

آیا می‌دانید که افراد بزرگی چون لئوناردو دا وینچی، آلبرت انیشتین، اِلنور روزوُلت، جان اِف کِنِدی و توماس ادیسون در طی روز اندکی می‌خوابیده‌اند. اگر در کل یک روز استراحت نداشته باشیم، نمی‌توانیم کارها را به درستی اداره کنیم. به همین دلیل است که بیشتر مردم بعد از ناهار احساس خستگی و خواب آلودگی دارند. درستی این موضوع به خصوص پس از خوردن وعده غذایی سنگین مشخص می‌شود. ذهن شما به استراحت و شارژ شدن مجدد از طریق خواب کوتاه نیاز دارید. چرت زدن باید بین 10 تا 20 دقیقه باشد. درصورتی که بیش از حد بخوابید و خواب عمیقی داشته باشید موقع بیدار شدن ممکن است که بی‌حال باشید.

در حقیقت تحقیقات اثبات کرده که چرت زدن در طول روز به شما کمک خواهد کرد تا بازدهی خود را افزایش دهید و قدرت اراده خود را تقویت کنید. باید بفهمید که مدیریت زمان و فعال بودن همگی به مدیریت صحیح انرژی شما بستگی دارند و به زمان ربطی ندارد. هر کسی در طول شبانه‌روز 24 ساعت فرصت دارد و اهمیتی ندارد که چه کاری انجام می‌دهیم؛ ما نمی‌توانیم زمان بیشتری داشته باشیم. همه‌ی ما باید خودمان را مدیریت کنیم و یاد بگیریم که بهره کافی از انرژی خود ببریم. پس از احساس خستگی در بعد از ظهر اندکی چرت بزنید.

3. آداب ویژه صبحگاهی را انجام دهید

صبح مهمترین زمان در روز است. اگر صبح خود را خوب شروع نکنید کل روز شما خراب می‌شود و دیگر شما فعال نخواهید بود. نحوه شروع روزتان مشخص‌کننده وضعیت کل روزتان است. بنابراین داشتن آداب صبحگاهی دارای اهمیت است. شما نباید اول صبح منفعل باشید. بسیاری از افراد موفق سحرخیز هستند و ساعت 5 صبح از خواب برمی‌خیزند. رابین شارما مربی و نویسنده معروف در کتاب خود به نام «راهبی که فِراری‌اش را فروخت» به افراد توصیه می‌کند که ساعت 5 صبح از خواب برخیزند.

بنابراین آداب صبحگاهی چه چیزهایی هستند؟ در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • مدیتیشن
  • تمرین روزانه برای رسیدن به هدف
  • نوشتن و یادآوری نعمت‌های خود
  • ورزش کردن و عرق ریختن
  • انجام دادن یوگا
  • تمرین تجسم‌سازی خلاقانه
  • پرداختن به مهم‌ترین کارها

4. تمرکز داشته باشید

آیا تاکنون تلاش کرده‌اید که دو کار را در یک زمان انجام دهید اما ظاهراً قادر به انجام چنین کاری نیستید. اینکه بخواهید چند کار را باهم انجام دهید، عملی نیست. بله! درست متوجه شدید چند کار را همزمان انجام دادن فقط سرعت را کم می‌کند و بازدهی کار را کاهش می‌دهد. اگر این حرف را قبول ندارید با فردی که در حال مطالعه هست شروع به صحبت کردن کنید. درحالی‌که دو کار را همزمان انجام می‌دهید اما نمی‌توانید همزمان بر دو کار تمرکز داشته باشید. مغز ما به قادر به انجام همزمان چند کار نیست. ما در یک زمان تنها بر یک کار مهم می‌توانیم تمرکز کنیم. زمانی‌که چند کار انجام می‌دهید تمرکز ذهنتان به هم می‌ریزد و حواستان به کاری دیگر مشغول می‌شود و به همین علت است که می‌گوییم همزمان بر یک کار تمرکز داشته باشید. زمانی‌که مشغول نوشتن هستید فقط درحال نوشتن هستید و کار دیگری نمی‌کنید. در هنگام کار ذهنتان فقط بر کار متمرکز است تا اینکه کار را تمام کنید.

5. از برنامه‌ریزی زمانی مشخص استفاده کنید

مهمترین تکنیکی که می‌تواند بر انجام کارها تأثیرگذار باشد تکنیک شماره پنج است. تکنیک فوق شیوه‌ای است که شما زمان خود را به انجام کاری مشخص اختصاص می‌دهید. زمانی که از این تکنیک استفاده می‌کنید پایبند هستید تا اینکه کار خود را تمام کنید یا  زمان به پایان برسد. برای مثال اگر شما فروشنده هستید مهمترین کار شما تماس داشتن با مشتریان است شما باید زمان مشخصی را به این کار اختصاص دهید. کاری که شما می‌توانید این است که به مشتریان بگویید از ساعت 9 تا 11 صبح در خدمت آنها هستید و ظرف این دو ساعت شما متعهد به این کار هستید و هیچ کار دیگری نمی‌کنید.

آیا می‌دانید که نویسنده‌های موفق چگونه زمان خود را مدیریت می‌کنند تا بتوانند کتاب‌های مهم را بنویسند؟ آنها از همین تکنیک استفاده می‌کنند. هاروکی موراکامی می‌گوید که هنگام شروع نوشتن ساعت 4 صبح از خواب برمی‌خیزد و برای 5 تا 6 ساعت مشغول نوشتن است. شب به پیاده‌روی، شنا یا خواندن کتاب و گوش دادن موسیقی می‌پردازد. او هر روز این برنامه را با جدیت پیگیری می‌کند تا اینکه کتابش را کامل می‌نویسد. این نشان می‌دهد که این تکنیک چقدر می‌تواند مفید باشد.

پنج تکنیکی که در بالا یاد گرفتید کارهایی هستند که افراد موفق هر روزه انجام می‌دهند. آنچه برای اداره امور یاد گرفته‌اید، تمرین کنید. در صورت لزوم خواب کوتاهی داشته باشید، برای خود آداب صبحگاهی داشته باشید، در یک زمان تنها بر یک کار تمرکز کنید و با برنامه‌ریزی زمانی را به  مهمترین کارهای خود اختصاص دهید.

یکی از رسالت های مهم آکادمی بازار معرفی و شناساندن افراد موفق و ویژگی های خاص آن ها به افراد علاقمند است. از این رو آکادمی بازار علاوه بر انتشار روزانه مطالب کاربردی در این زمینه و برگزاری کلاس ها، به زودی سمیناری تحت عنوان «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی، از ویژگی های منحصر به فرد انسان های موفق، شیوه تفکر و الگوهای رفتاری آنان به شما خواهند گفت. می توانید جهت حضور یافتن در محیط مثبت و پرنشاط این سمینار و بهره گیری از آموزه های استاد، روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments