مقالاتموفقیت / انگیزشی

اعتماد به نفس خود را با این راهکارها بالا ببرید

چرا اعتماد به نفس مهم است؟ اعتماد به نفس مهم است به این دلیل که به شما عزت نفس، شجاعت و جرات می‌دهد. وقتی اعتماد به نفس داشته باشید، از ریسک‌پذیری و انجام کارهای جدید ترسی ندارید. اعتماد به نفس لازمۀ یک زندگی شاد و موفق است و کسی که دارای چنین خصیصه‌ای هست در نزد دیگران تحسین می‌شود.

وقتی شما دارای اعتماد به نفس هستید، نظر و گفتۀ دیگران شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد و چیزی را به دل نمی‌گیرید. این خود باعث می‌شود که زندگی آرام‌تری داشته باشید. اغلب افراد وقتی متولد می‌شوند اعتماد به نفس ندارند. اما می‌توانند آن را یاد بگیرند. حتی اگر تجربه‌های شخصی مختلفی باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شود، با تغییر ذهنیت و نگرش نسبت به زندگی می‌توان آن را به دست آورد. در ادامه چند راهکار برای به دست آوردن اعتماد به نفس ارائه می‌شود:

1. درمورد آنچه که تاکنون در زندگی‌تان انجام داده‌اید، فکر کنید

هرچند شکست و ناخوشی را در زندگی تجربه کرده‌اید، یقیناً تعدادی موفقیت هم داشته‌اید. این موفقیت‌ها حتماً‌ نباید دستاوردهای بزرگی باشند بلکه چیزهای بسیار ساده مثل نمرۀ خوب گرفتن در مدرسه یا دانشگاه، ترفیع شغلی، کنار آمدن با همسایه‌ها، دریافت گواهینامه رانندگی یا یادگیری شنا را شامل می‌شود. فکر کردن به این موارد باعث می‌شود که شما بفهمید که دستاوردهایی در زندگی داشته‌اید و همیشه شکست نبوده است. با انجام این کار نسبت به خود و زندگی احساس خوب و بهتری را به دست می‌آورید و اعتماد به نفس تان را بیشتر می‌کنید.

2. به جای تمرکز بر ناکامی‌ها بر دستاوردها و موفقیت‌های خود تمرکز کنید

چرا ذهنتان را مملو از صحنه‌های شکست و ناکامی می‌کنید؟ اگر شما به شکست فکر می‌کنید، منتظر آن هستید و آن را به زندگی جذب می‌کنید و این بیشتر اعتماد به نفس تان را از بین می‌برد. فیلم منفی در ذهنتان را با فیلمی سرشار از موفقیت جایگزین کنید. خود را در جایگاهی که دوست دارید باشید و جایی که واقعاً می‌خواهید زندگی کنید، ببینید. اگر بتوانید فیلمی از موفقیت را در ذهنتان بسازید، موفقیت را به زندگی جذب خواهید کرد و این روند اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد.

3. لیستی از دستاوردها و موفقیت‌های خود را بنویسید

قدم بعدی برای به دست آوردن اعتماد به نفس این است که لیستی از موفقیت‌های خود را روی کاغذ بنویسید و اغلب به آنها نگاه کنید. ممکن است بگویید اصلاً هیچ موفقیتی نداشته‌اید. شما اشتباه می‌کنید. شاید موفقیت بزرگی نداشته‌اید اما مطمئناً گهگاهی انواع موفقیت‌ها را تجربه کرده‌اید. حتی پختن یک کیک خوشمزه، داشتن ارتباط خوب با همسر یا فرزندان یا پیاده‌روی کردن هر روزه می‌تواند موفقیت محسوب شود.

GROWING SELF CONFIDENCE

4. به استعدادها و توانایی‌های خود فکر کنید

زمان مشخصی از روز را به استعدادها و توانایی‌های خود فکر کنید و راه‌هایی را پیدا کنید تا از آنها استفاده کنید. نگویید که هیچ استعداد و مهارتی ندارم. هرکسی مقداری از آنها را دارد. تنها باید آنها را بیابید.

5. ارادۀ خود را قوی کنید

نداشتن اعتماد به نفس با فقدان اراده همراه است. اگر ارادۀ خود را تقویت کنید،  اعتماد به نفس تان نیز بالا می‌رود. یک ارادۀ قوی به معنای جرئت بیشتر، عزت نفس و اعتماد به نفس بیشتر است.

6. اهداف ساده و کوچک را مشخص کنید

اهداف کوچک و سادۀ خود را معین سازید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید. این کار به شدت اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد. من درمورد اهداف واقعاً کوچک صحبت می‌کنم از قبیل مرتب کردن کمد لباس، دعوت دوستان به منزل، شروع یادگیری شنا یا مرخصی گرفتن و خوشگذرانی کردن. این کارهای کوچک حال شما را بهتر می‌کند و اعتماد به نفس تان را بالا می‌برد.

7. نگرش مثبت داشته باشید

به جای تمرکز بر حوادث منفی و انتظارات بد، بر مثبت‌ها تمرکز کنید و منتظر نتایج مثبت باشید. اگر ذهنیت شما همیشه منفی است، این کار به آسانی صورت نمی‌گیرد. اما با استقامت و پایداری شما می‌توانید عادات ذهنی خود را تغییر دهید و نگرش مثبت پیدا کنید. برای این کار بهتر است که کلمات منفی را از ذهن و از دایرۀ لغات تان  دور کنید و در مکالمه‌هایتان آنها را به کار نبرید.

8. جملات انگیزشی بگویید

از هر فکر منفی خودداری کنید. محکم باشید و درمورد خود و زندگی‌تان منفی‌بافی نکنید. باید از آنچه که در ذهنتان می‌گذرد، آگاه‌تر باشید و اجازه ندهید که نجواهای منفی درونی‌تان ادامه پیدا کنند. شما می‌توانید اعتماد به نفس را به وجود آورید.

با این راهکارهایی که ارائه شد، می‌توانید اعتماد به نفس را در خود به وجود آورید. در برخی موارد شاید به تعداد بیشتری از این راهکارها نیاز داشته باشید. گاهی که فقدان اعتماد به نفس، جرئت و عزت نفس وجود دارد شاید نیاز به کمک‌های حرفه‌ای‌تر مثل مشاور و روانشناس باشد. مشاور و روانشناس به شما کمک می‌کنند تا دلایل فقدان آنها  را بیابید و برای به وجود آوردن آنها راه‌هایی را پیدا کنید.

” قبل از آنکه بتوانی کاری انجام دهی، باید از خودت انتظاراتی داشته باشی.” 

« مایکل جُردن»

” فردی که خودش را باور دارد، سعی در متقاعد کردن دیگران ندارد. فردی که از خود رضایت دارد، نیازی به تأیید دیگران ندارد. فردی که خود را قبول دارد کل دنیا او را می‌پذیرد.”

«لائو تزو»

” بی‌حرکتی ترس و شک را به بار می‌آورد. حرکت کردن اعتماد به نفس و شجاعت را تولید می‌کند. اگر می‌خواهی بر ترس غلبه کنی، چارۀ کار در خانه نشستن و فکر کردن به آن نیست. باید از خانه بیرون روی و خودت را مشغول کنی.” 

«دیل کارنگی»

بعضی اوقات فرصت های ناب و باورنکردنی در همین چند قدمی شماست. آنقدر به شما نزدیک است که اگر دست خود را دراز کنید می توانید آن را در مشت خود داشته باشید. اما چیزی که اینجا جلودار شماست؛ خودتان هستید. شما جرئت دست دراز کردن را ندارید. میتوان اینطور هم گفت که شما آنقدر به خود باور ندارید که حتی تصور کنید چنین فرصتی پیش روی شما گذاشته شده است. به همین خاطر  خیلی راحت آن فرصت را از دست می دهید. در این موقع است که احتمالا به خود می گویید” من عرضه هیچ کاری را ندارم”. مشکل اینجا عدم توانایی شما برای انجام آن کار نیست؛ بلکه این اعتماد به نفس پایین شماست که باعث می شود به آن اندازه که باید به خودتان باور نداشته نباشید. شما قابلیت انجام هر کاری را دارید فقط باید به خودتان ایمان داشته باشید؛ تا خودتان مانع رسیدن خودتان به موفقیت نشوید. همانطور که در متن بالا گفته شد کار های کوچکی هستند که با انجام آن ها می توانید اعتماد به نفس خودتان را بالا ببرید. اما داشتن اعتماد به نفس بالا صرفا منجر به دستیابی به موفقیت نمی شود. فاکتور های مهم دیگری نیز وجود دارند که حتما به آن ها نیاز دارید. آکادمی بازار با معرفی فاکتور های مورد نیازتان و ارائه راهکار های متنوع برای تقویت آن ها در خود به شما در رسیدن به موفقیت و دستیابی به اهدافتان کمک میکند. اگر مایل هستید که ما در این راه همراهیتان کنیم، می توانید برای شروع روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کنید:

 سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن