مقالاتموفقیت / انگیزشی

آیا ما در جهان غیر واقعی زندگی می کنیم؟

ما در یک جهان با مردمانی در آن زندگی می‌کنیم. در عین حال گوشی هوشمندمان هم در دستمان است که در آن یک جهان دیگر را می‌بینیم و با مردمانش در ارتباط هستیم. ما گوش و چشم داریم تا آنچه را که در اطرافمان رخ می‌دهد بشنویم و ببینیم و همچنین گوشی هوشمند هم داریم که از طریق آن جهان را می‌شنویم و می‌بینیم. در عصر گوشی‌های هوشمند ما در جهانی غیر واقعی زندگی می‌کنیم، افراد و جهان را  تنها از طریق صفحه گوشی هوشمند می‌بینیم؛ گویی انسان‌های واقعی و جهان وجود ندارند. زمانی ما مردم، درختان، حیوانات و پرندگان را در جهان بیرونی می‌دیدیم. اما امروزه ما می‌توانیم اینها را بر روی یک صفحه کوچک ببینیم. جهان واقعی در کجا ناپدید شده است؟

در عصر گوشی هوشمند مردم تقریباً غیرواقعی‌اند. این روزها اگر به اطراف خود نگاه کنید می‌بینید که مردم درحالی‌که از خیابان رد می‌شوند، در رستوران نشسته‌اند، با اتوبوس یا قطار در حال سفرند و حتی هنگام دراز کشیدن در رختخواب سرشان در گوشی همراهشان است. جالب است که آنها احساس نیاز می‌کنند هر کاری را که در روز انجام می‌دهند و به جایی رفته‌اند، گزارش دهند. آیا آنها اسیر گوشی‌هایشان شده‌اند؟ چه نیازی به این کار است؟ آیا شما هم اینگونه هستید؟ هرکاری را که انجام می‌دهید در شبکه‌های مجازی اطلاع می‌دهید.

“من در رستوران همین الان یهویی”

” من الان دارم فیلم می‌بینم.”

” من الان بستنی می‌خورم.”

” من دارم پولیوِر می‌خرم.”

” من یه فنجون قهوه  می‌خورم.”

” من الان باشگاهم.”

do we live in an unreal worldآیا آنچه که دیگران درمورد شما فکر می‌کنند، می‌گویند و می‌نویسند، اهمیت دارد؟ آیا شما اسیر حرف دیگران هستید؟ آیا فردی ضعیف و وابسته هستید که دائماً نیاز به تأیید دیگران دارید؟ آیا می‌خواهید آنچه را که دیگران می‌گویند، بخوانید؟ اگر می‌خوانید از نظر احساسی بی‌تفاوت باشید.

هرچیزی را به دل نگیرید

اگر شما هر چیزی را به دل می‌گیرید درواقع به دیگران این اجازه را می‌دهید که شما و احساساتتان را جریحه‌دار کنند و شما قدرت و آرامش درونی‌تان را از دست می‌دهید. اما اگر شما آرامش خود را حفظ کنید و قدرت و انضباط داشته باشید دیگران به شما احترام خواهند گذاشت.

جهان واقعی را ببینید

به جهان اطراف خود؛ درختان، گل‌ها، پرندگان، آسمان، ساختمان‌ها و آدم‌ها نگاه کنید. آنها در اطراف شما، در اندازه واقعی هستند و اشیایی غیرحقیقی در صفحه گوشی نیستند.

هر روز برای مدتی گوشی هوشمند خود را کنار بگذارید تا از جهان واقعی و ارتباط با دیگران لذت ببرید. من یکبار از تلویزیون شنیدم که یک کارشناس می‌گفت چگونه مردم به خاطر گوشی هوشمند مهارت‌های ارتباطی را از دست می‌دهند. آنها نمی‌دانند که با انسان‌های واقعی در جهان چگونه ارتباط برقرار کنند.

افراد توانایی‌ تمرکز خود را از دست می‌دهند به علت اینکه پیام‌های زیادی را باید بخوانند و پاسخ دهند، عکس‌های بسیاری را باید ببینند یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و کامنت‌ها و لایک‌های بسیاری باید بگذارند. این حجم زیاد از اطلاعاتِ نه چندان ضروری تمرکز آنها را مختل می‌سازد. همچنین افراد تواناییِ آگاهی از آنچه که در اطرافشان می‌گذرد، توانایی شنیدن و آگاه شدن از آرامش درونی‌شان را از دست می‌دهند. آنها به روبات‌ تبدیل می‌شوند. آیا این همان چیزی است که شما می‌خواهید؟

گوشی هوشمند ابزار مفیدی است. هرکسی از آن استفاده می‌کند و من هم از آن لذت می‌برم. اما نباید به آن اجازه داد که زندگی را در کنترل خویش بگیرد. جهان و مردم اطرافتان در گوشی همراهتان نیستند. آنها در اطراف شما زندگی می‌کنند. شما باید کنترل‌کنندۀ زندگی‌تان باشید نه اینکه گوشی هوشمندتان زندگی‌تان را کنترل کند. برای این کار اندکی خود انضباطی مفید و کمک‌کننده خواهد بود.

زندگی در جهان واقعی زندگی در جهان غیر واقعیِ گوشی هوشمندتان نیست. گوشی هوشمند ابزار مفید، عالی و شگفت‌انگیزی است که زندگی را راحت‌تر می‌کند.  درواقع با حمل یک وسیله کوچک شما دوربین عکاسی، فیلمبرداری، تلفن، بازی، رایانه، کتاب و جی‌ پی اِس همه را یکجا همراه خود دارید. آنچه که من می‌گویم این است که شما باید در جهان اطراف خود زندگی کنید، با آن دست و پنجه نرم کنید و ارتباط برقرار کنید. استفاده از گوشی هوشمند یک چیز است و اسیر آن شدن و اوقات زیادی را صرف آن کردن چیز دیگری است. هر روز چند دقیقه چشمان خود را از صفحه گوشی هوشمند بردارید و به کشف جهان اطراف خود مشغول شوید. کمی بر جهان واقعی تمرکز کنید و سعی کنید که آن را جهانی بهتر سازید.

در راه موفقیت و دستیابی به اهداف، موانع و مشکلاتی زیادی وجود دارند. عادات بد یکی از این موانع بزرگی است که در سر راه شما سبز می شوند. عادت های بد علف های هرز ذهن شما هستند که بدون داشتن هیچ کاربردی فضای ذهنی شما را اشغال می کنند. اعتیاد به تلفن همراه از این قبیل عادت های بد است که اکثر ما به آن گرفتار هستیم. از شبکه های اجتماعی گرفته تا بازی های آنلاین و تماشای فیلم و سریال که همه و همه با این قطعه فلز کوچک می شود انجام داد. اگر میزان استفاده روزانه از گوشی همراهتان را اندازه بگیرید، خواهید دید که ما زمان بسیار زیادی را در این دنیا نمی گذرانیم! در واقع این عادت مخرب یک بعد بسیار با ارزش از زندگی یعنی وقت ما را می بلعد! زمان برای همه ما عامل بسیار مهمی است که ما با داشتن این عادت به تلف کردن آن مشغول هستیم. البته تنها اعتیاد به گوشی همراه نیست که از چاله های جاده موفقیت به حساب می آید؛ عادت های منفی گوناگونی وجود دارند که اگر بدنبال پیشرفت هستید باید آن ها را ترک یا جایگزین عادت های مثبت کنید. اما چگونه؟ آکادمی بازار با ارائه راهکار های مناسب و متعدد تمام تلاش خود را می کند تا به شما در این مسیر کمک کند. اگر شما هم می خواهید جز و 3 درصد افراد موفق دنیا باشید همین حالا دست به کار شوید! برای شروع روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

مطالب مرتبط

با عادت‌ به تعویق انداختن کارها برای همیشه خداحافظی کنید
تفکرات و باورهای محدودکننده ، مانع اصلی موفقیت
یک ثروتمند خودساخته شوید
با عادت‌ های خوب افراد موفق آشنا شویم
چگونه از زمان حال لذت ببریم؟
خلاصه کتاب قوانین زندگی نوشته ریچارد تمپلار
خلاصه کتاب قدرت عادت نوشته چارلز داهیگ
خلاصه کتاب قدرت لحظات نوشته چیپ هیث و دن هیث
خلاصه کتاب قدرت هوش هیجانی نوشته دانیل گلمن
خلاصه کتاب 10 ستون ثروت نوشته الکس بکر
خلاصه کتاب قدرت اعتماد به نفس نوشته برایان تریسی
چگونه خواسته خود را خلق کنید
همیشه تشنه موفقیت و پیشرفت باش
خودتان را آماده کنید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن