7 عامل انگیزشی که باعث تشویق دانش‌آموزان برای مطالعه بهتر می‌شود

صعود به کوه به یکباره اتفاق نمی‌افتد. همانطور که شورای ملی پژوهش گزارش کرده است، بیش از 40% دانش‌آموزان دبیرستان مؤسسات آموزشی را رها می‌کنند. این بچه‌های کم سن و سال به احتمال زیاد از اهمیت یادگیری به ویژه آموزش عالی آگاه نیستند. با توجه به این نکته که ادامه دادن برنامه تحصیلی بدون سپری کردن مقطع آغازین مدرسه غیرممکن خواهد بود. بسیاری از کودکان امروزی در مقطع ابتدایی ناموفق هستند. بعدها سخت می‌توان دوباره آن را احیا نمود.

خود را در حال فعالیت تجسم کنید

تحقیقات بی‌شماری نشان می‌دهد که تجسم تأثیر مثبت و خوبی بر فرآیند یادگیری دارد. حتی در ورزش نیز تجسم باعث عملکرد متفاوت قهرمانان می‌شود. می‌توان دانش‌آموزان را با قهرمانان ورزش مقایسه کرد، بنابراین تجسم‌سازی نیز برای دانش‌آموزان بسیار مؤثر است. محتوای تعاملی موارد زیر را در برمی‌گیرد:

  • ارائه درس در کلاس با استفاده از پاورپوینت
  • عکس‌ها و تصاویر
  • ویدیوها و اسناد
  • بازی‌ها
  • تمرین پس از کلاس

معلم باید زمان بیشتری را برای حضور در تئاتر، موزه و سینماها اختصاص دهد تا دانش‌آموزان سناریوهای ویژه را ببینند. مثال‌های واضحی از زندگی کمک خواهند کرد تا بهتر موضوع را متوجه شوند. لازم است اقدامات معینی را که تاکنون انجام داده‌اید، برای دانش‌آموز بیان کنید( به عنوان مثال نوشتن آخرین صفحه مقاله پژوهشی، جمع‌آوری مطالب تحقیقاتی، به عضویت درآمدن در دانشگاه رؤیایی و غیره). این تکنیک کمک می‌کند تا کارهای لیست شده خود را انجام دهید.

به یاد داشته باشید؛ حتی کوچکترین اقدام را دست کم نگیرید

بسیاری از اوقات در زندگی از بیماری و اتفاق‌هایی که در اطراف ما رخ می‌دهد بیمناک و خسته می‌شویم. کار بر روی یک تحقیق 10،000 کلمه‌ای یا مقاله‌ی ترم ممکن است یکی از دلایل مواجهه با استرس باشد. هیچ معلمی چنین تکالیف سنگینی را برای مدت زمان کوتاه به دانش‌آموز واگذار نمی‌کند. این بدان معنی است که هر دانش‌آموز چند هفته یا حتی چند ماه برای آماده کردن مقاله خود فرصت دارد. اگر در هر روز 10-5 جمله بنویسید، قبل از موعد مقرر با مدیریت زمان می‌توانید کار را به پایان برسانید و به تعویق انداختن آن نمی‌تواند به شما کمکی کند. درکل هر اقدامی کمک خواهد کرد تا یک هدف بلند مدت و مهم محقق شود.

تکنیک های موفقیت برای افراد مسامحه گر
بخوانید

smiling-students-with-backpacks_1098-1220

بهترین کاری که دانش‌آموز می‌تواند انجام دهد این است که برای نوشتن یک تز خوبی که روزانه به 500 واژه نیاز دارد، تلاش کند. اگر زودتر مقاله را به پایان برسانید، بهتر از آن است که دیر تمام شود. در 90٪ موارد برای مقالات بعدی نتیجه می‌گیرید. با نوشتن 500 کلمه در روز تنها طی 20 روز یعنی کمتر از یک ماه می‌توانید پروژه خود را تحویل دهید. حتی اگر تصمیم دارید که آخر هفته‌ها کار نکنید، بازهم این کار به پایان می‌رسد. به یاد داشته باشید که نگرانی‌ها درحین انجام کاری از بین می‌روند.

به خودتان بگویید که این برای همیشه ادامه ندارد

با آگاهی از اینکه یک روز این کابوس به پایان خواهد رسید و از آن خلاص می‌شوید، انگیزه بیشتری می‌گیرید. چه کسی خبر دارد! شاید روزی مدیر یک شرکت حسابی شوید و به جای اینکه دیگران به شما بگویند چه کار کنید، شما به آنها دستور می‌دهید.

تمرکز کردن و همه چیز را به خاطر سپردن

چند وقت پیش معلمی مسن و حکیم به ما تذکر داد که 3 بار در روز مطالب مقاله خود را مرور کنید. بسیاری از رویدادهای تاریخی را توانستیم با حفظ کردن بیاموزیم و حتی با  این روش معلومات خود را  درباب برخی زبان‌ها افزایش داده‌ایم. نباید جزییات را بررسی کنید- حافظه تصویری به شما کمک می‌کند تا در عبارات دقیق شوید و به خاطرتان بسپارید- به علاوه در مواقعی که مطالب را تجدید نظر می‌کنید و مواردی به نظر شما عجیب و غریب است، بپرسید.

مطالب درسی مثل تاریخ جهان یا ادبیات انگلیسی را که دانش‌آموز را مجبور به خواندن قطعات طولانی از یک متن می‌کند، به جملات کوتاه تبدیل کنید. تقسیم‌بندی کل مطالب در یک صفحه به بخش‌های کوچک(تقریباً 500 کلمه) کار را آسان‌تر می‌کند. حداقل 5 سئوال مرتبط با موضوع مورد بحث را جدا کنید و از کارشناسان یا مربی خود بخواهید که پاسخ دهند. استفاده از فلش کارت در فرآیند آموزشی ایده‌ی بهتری برای ساماندهی امور است. هرچه زودتر به جواب‌ها برسید، زودتر به آن موضوع مسلط خواهید شد.

فواید انعطاف پذیری ذهنی‌ در برخورد با عقاید و باورهای متفاوت
بخوانید

کارگروهی انجام دهید

گردهمایی صمیمانه‌ با دوستانتان سرعت فرآیند یادگیری را افزایش می‌دهد. برای جمع‌آوری منابع و پیدا کردن پاسخ به سئوالات اساسی تبادل نظر کنید. این شیوه برای بهبود مهارت‌های ارتباطی، آنالیز و تفکر نقادانه مفید خواهد بود.

هرچند وقت یکبار از راهنمایی آنلاین استفاده کنید

زمانی که ذهنتان برای نوشتن مسدود شده است و به عبارتی دچار فلجِ قلم در نوشتن شده‌اید، زمان ندارید و حقیقتاً مطلب را نگرفته‌اید،  استفاده از خدمات آموزشی آنلاین اشکالی ندارد. هروقت خواستید تکالیف زیادی را یکدفعه انجام دهید، از خدمات آنلاین استفاده کنید و عبارت”مقاله‌ام را برایم بنویس” را تایپ کنید.

از مزایای تحصیلات آگاه شوید

تنها مزیت تحصیلات دانشگاهی آماده ساختن شما برای شغل آینده نیست. همانطور که در گزارش سال 2013 هیئت علمی کالج گزارش شده است، یک دیپلم دبیرستان و همچنین یک مدرک دانشگاهی، شما را در زمینه‌های مختلفی که در زیر فهرست شده‌اند، موفق‌تر می‌کند.

  • اقتصادی:

آیا می‌دانستید که میانگین حقوق افرادی که مدرک خود را از مؤسسه آموزش عالی دریافت کرده‌اند 44،800 و یا حتی 56،500 دلار است درحالی که افرادی که از مدرسه فارغ التحصیل شده‌اند فقط 35،400 دلارحقوق می‌گیرند. داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا علاوه بر درآمد سالانه بالا، فرصت های شغلی بهتر را تضمین می‌کند.

  • سلامت:

یکی دیگر از واقعیت‌های جالب این است که افرادی که تحصیلات پس از دوره متوسطه را کسب می‌کنند، به نظر می‌رسد که تصمیمات سالم‌تری می‌گیرند. به عنوان مثال، فقط 8 درصد از دارندگان مدرک لیسانس گفته‌اند که سیگار می‌کشند. تعداد افرادی که تحصیلات عالی ندارند بسیار بیشتر است. درمجموع بیش از 70٪ جوانان دارای مدرک تحصیلی ادعا می‌کنند که هر هفته ورزش می‌کنند.

  • مداخله مدنی:

تقریباً 50% از فارغ التحصیلانی که حداقل مدرک لیسانس دارند، آگاه هستند که در کشور و به ویژه دولت دست کم در سطح پایه چه می‌گذرد. افرادی که در مؤسسات آموزش عالی تحصیل نکرده‌اند، در مورد وضعیت سیاسی فعلی  کشور هیچ نظری ندارند. بنابراین، آنها اغلب در زمینه‌های مختلف انتخابی اشتباه دارند. ثابت شده که کشورهای دارای سطح سواد پایین‌تر معمولاً رؤسای ضعیف را انتخاب می‌کنند.

راهکارهای ساده برای بهبود عملکرد ذهن و تقویت حافظه
بخوانید

در کل، فارغ التحصیلان دانشگاهی در همه زمینه‌های ممکن از جمله رفاه اقتصادی، سلامت جسمی/ روانی و علوم سیاسی، بهتر عمل می‌کنند. علاوه بر این، آنها هرگز از یادگیری چیزهای جدید دست نمی‌کشند و به عبارتی آنها در مسیر شغلی خود سریعتر از دیگران حرکت می‌کنند.

زمانی که فواید کار یا هدفی را بدانیم، تحمل سختی های آن برایمان آسان می شود، زیرا آن فواید به ما انگیزه می دهند، و انگیزه نیروی محرکه و سوختی است که سبب پیشروی ما به سوی موفقیت و اهدافمان می گردد. از این رو در مقاله فوق فواید ادامه تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویانی که مطالعه کردن برایشان مشکل است، آورده شده است، تا این افراد انگیزه کافی جهت مطالعه و تلاش بیشتر تا لحظه فارغ التحصیلی را در خود بیابند. 

ما باید از هر فرصتی که سبب انگیزه بخشی به ما و در واقع باعث روشن شدن موتور فعالیت ما می گردد، استفاده کنیم. شرکت در سمینار موفقیت هم یکی از این فرصت های خوب و استثنایی جهت انگیزه بخشی است. زیرا در این سمینار استاد احمد محمدی دلایل لزوم ایجاد تغییرات در افکار و عادت هایمان را به ما ارائه و انگیزه و شجاعت کافی را نیز می دهند که برای رسیدن به خواست ها و هدف ها خود، مطمئن و هوشمندانه در این مسیر قدم برداریم.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه