7 حقیقت شگفت انگیز در مورد افرادی که بسیار مثبت می‌اندیشند

اینکه همیشه نیمه پر لیوان را به جای نیمه خالی آن ببینید، امری بی‌معناست. چنین چیزی در جهان واقعی توهمی بیش نیست.

  • صبح با بداخلاقی از خواب بیدار می‌شوید.
  • در ترافیک معطل شده‌اید.
  • رئیستان سر شما فریاد می‌زند.
  • در مسیر به خانه در تصادفی گلگیر ماشین‌تان خم می‌شود.

چگونه امکان دارد که فکر مثبت این رویدادها را تغییر ‌دهد؟ خب درحقیقت فکر مثبت واقعیت را عوض نمی‌کند. اما به شما این امکان را می‌دهد که وضعیت را به گونه‌ای تغییر دهید که بتوانید:

  • استرس خود را کاهش دهید.
  • فشار خون خود را تنظیم کنید.
  • خطر بیماری قلبی عروقی را کاهش دهید.
  • زندگی را بی‌اندازه، شدنی و لذتبخش سازید.

اما در حالی‌که در هول و هراس به سر می‌برید، در چنین شرایط ظاهراً منفی حال خوب داشتن بعید به نظر می‌رسد. علیرغم آنچه احتمالاً خوانده‌اید افراد بسیار مثبت‌اندیش افراد متفاوتی نیستند. ببینید شاید شما ذاتاً مثبت‌اندیش متولد نشده‌اید اما هیچ کسی از اول مثبت‌اندیش به دنیا نیامده است. این افراد خود را به مثبت‌ترین فرد تبدیل کرده‌اند. شما هم می‌توانید اینگونه شوید. حتی نیازی نیست که روح افرادی چون دالایی لاما، مادر ترزا و تیلر سوئیفت در شما حلول پیدا کند.

7  حقیقت شگفت انگیز درمورد افرادی که بیش‌ از اندازه مثبت می‌اندیشند در ذیل آمده است:

1. افراد مثبت‌اندیش همیشه مثبت فکر نمی‌کنند

بعضی روزها افراد مثبت‌اندیش با روحیه بد و منفی از خواب برمی‌خیزند و درست مثل من و شما روز بد بیاری دارند. با وجود این زمانی‌که از خواب بیدار می‌شویم سخت است که افکار خودمان را کنترل کنیم. بنابراین هیچ ضمانتی وجود ندارد که افراد همیشه سرحال و مثبت از خواب صبحگاهی بیدار شوند.

زمانی‌که اتفاقات بد پیش می‌آید در مدت کوتاهی به ما آسیب می‌زند. شما انسان هستید و انکار این احساسات غیرممکن است. افراد مثبت‌اندیش هم صدمه می‌بینند. آنها هم غر می‌زنند و حتی گریه می‌کنند. اما آنها افکار منفی را تغییر می‌دهند و شرایط مثبت را پیدا می‌کنند. حتی دالایی لاما هم وجود افکار منفی را قبول دارد. بنابراین تلاش برای سوپرمن شدن را کنار بگذارید و فقط کار خود را به خوبی انجام دهید.

چند راهکار ساده برای کنترل استرس- قسمت اول
بخوانید

2. افراد مثبت‌اندیش لزوماً نیمه پر لیوان را نمی‌بینند

گفتیم که افراد مثبت‌اندیش به جای توجه به نداشته‌های خود، داشته‌های خود را می‌بینند. نیمه پر لیوان یا خالی آن اهمیتی ندارد. نکته این است که  افراد مثبت‌اندیش فهمیده‌اند که در هر صورت نیمه لیوان کافی است. با وجود این حتی نیمه خالی لیوان هم می‌تواند خوب و مثبت در نظر گرفته شود. اگر فرد فوق‌العاده مثبتی باشید می‌توانید لیوان خالی را هم دوباره پر کنید. درک این موضوع برای ما اندکی مسخره است. اما به جای نگرانی درمورد پر بودن نیمه لیوان یا خالی بودن نصف لیوان، بر زاویه مثبت هر رویدادی تمرکز کنید. اگر لیوان حاوی سم باشد بهترین تفسیر را از نیمه خالی آن خواهیم داشت.

7 Amazing truths about people who think positively

3. افراد مثبت‌اندیش همیشه در زمان حال زندگی نمی‌کنند

بر خلاف آنچه اغلب شنیده‌ایم افراد مثبت‌اندیش هم اندکی از وقت خود را صرف فکر کردن درمورد گذشته و آینده می‌کنند. اما واقعیت این است که تقریباً هیچ فردی ذهنش از لحظه حال دور نمی‌شود.  تفاوت در این است که افراد مثبت‌اندیش معمولاً بر گذشته‌ای تمرکز دارند که احساس خوبی از آن به دست می‌آورند. آنها رویدادهای گذشته را به ذهنشان راه نمی‌دهند یا از آنها پند می‌گیرند تا اطمینان حاصل کنند که آینده‌شان بهتر از گذشته است.

اگر ذهنتان پریشان است بهتر است که خوبی‌ها را به خاطر بسپارید و از بدی‌ها درس بگیرید و برای داشتن آینده‌ای خوب از هر دو بهره‌مند شوید.

سمینار موفقیت فرصتی مناسب جهت برنامه ریزی برای یک آینده ی خوب!

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

4. افراد مثبت‌اندیش همیشه متشکر و راضی نیستند

شاید شنیده باشید که افراد مثبت‌اندیش همیشه متشکر هستند. به اعتقاد من هیچ کس در زندگی‌اش حتی افراد بسیار مثبت هم از وجود حوادث منفی در زندگی‌شان خوشحال نیستند. مطمئن باشید که آنها همیشه لبخند به لب ندارند. آنچه که افراد مثبت‌اندیش انجام می‌دهند این است که یکبار دیگر به خود اجازه ‌دهند که رفتار انسانی داشته باشند و انسان بودن را آرزو کنند. آنها رویدادها را دسته بندی مجدد می‌کنند و کوچکترین امور مثبت در یک موقعیت منفی را جستجو می‌کنند. بنابراین زمانی‌ که متوجه رویداد مثبتی می‌شوند با استفاده از آن آتشی را روشن می‌کنند که تمام اتفاقات مثبت‌ مخفی را که تاکنون منتظر کشف آنها بودند، نمایان سازند.

به چه میزان از اتفاقات دنیای پیرامون خود آگاهی دارید؟
بخوانید

رضایت کامل داشتن از همه چیزهایی که در زندگی دارید غیر واقعی است حتی برای مادر ترزا هم خشنود بودن از تمام ابعاد زندگی‌اش دشوار بود. شما اگر از امور کوچک شروع کنید و در جستجوی رویدادهای مثبت کوچک در موقعیت منفی باشید، این کار به زودی برای شما به شکل عادت در می‌آید و همیشه مثبت‌ها را مدنظر قرار می‌دهید.

5. افراد مثبت‌اندیش‌ همیشه جهان را مثبت نمی‌بینند

علم نشان داده که اصل و اساس انسان از سوگیری‌های منفی تشکیل شده است. رویدادهای بد بیشتر در ذهن می‌مانند و همچنین کلمات منفی از نظر روانی اثر بیشتری نسبت به کلمات مثبت دارد. افراد مثبت‌اندیش هم تحت تأثیر جهت گیری های منفی هستند. تفاوت در این است که آنها از امور منفی آگاهند و آنها را قبول می‌کنند و به جای تلاش لازم برای تغییر این امور طرز برخوردشان را نسبت به آنها تغییر می‌دهند. بنابراین هرگاه که افکار منفی داشتید یا اتفاق بدی رخ داد، نگران نباشید. آن طبیعی است. در عوض آن را بپذیرید و برای آن دلیل بیاورید. سعی کنید تفاسیر منفی را تحلیل کنید و به آرامی سوگیری‌های منفی را از هم بکاوید تا اینکه بفهمید که آنها برای چه وجود دارند.

6. افراد مثبت‌اندیش نخست به دیگران رسیدگی نمی‌کنند

مردم مثبت‌اندیش می‌دانند که برای کمک به دیگران باید به خود کمک کنند. از آنجا که اگر شما در یک چارچوب منفی ذهنی قرار گیرید، به ندرت انگیزه یا باور دارید که می‌توانید به دیگران کمک کنید. این بدان معناست که افراد مثبت‌‎اندیش اطمینان دارند که پرانرژی‌اند و به اندازه کافی خوش‌بین هستند که می‌توانند امور خوب را گسترش دهند.

چکیده کتاب موفقیت، یک آرمان ارزشمند از نگاه ارل نایتینگل(2)
بخوانید

با وجود این اگر در یک حادثه هواپیمایی شما در ابتدا نتوانید با ماسک زدن به خود کمک کنید قبل از کمک به دیگران خود از بین رفته و دردسر درست می‌کنید. بنابراین اشتباه است که فکر کنید مثبت بودن به معنای خود را در اولویت دوم قرار دادن است. پس اول مشکلات خود را برطرف سازید تا بتوانید به دیگران کمک کنید.

7. مردم مثبت‌اندیش همیشه حقیقت را نمی‌گویند

“حقیقت” امری ذهنی است. ممکن است که افراد منفی‌گرا تصورشان این باشد که افراد مثبت کورکورانه تصویری خوش‌بینانه از واقعیت را نقاشی می‌کنند. همچنین فرد مثبت‌اندیش ممکن است همتای خود را نابینا به امور مثبت بداند. افراد مثبت در خوبی‌ها مبالغه می‌کنند تا واقعیت مثبت بزرگتری را شکل دهند. به هر حال شما به طور برابر می‌توانید بگویید “من فقیرم” یا “من ثروتمندم فقط کیف پولم هنوز با آن آشنا نیست.” بنابراین درمورد مسائل کوچک نگران نباشید. در واقع اینکه یک چیزی “حقیقت” است یا نه امر مهمی نیست. آنچه که واقعاً اهمیت دارد این است که چگونه به آن واکنش نشان دهیم و چطور با استفاده از آن بتوانیم در زندگی ارتقاء پیدا کنیم یا  موجب از پای درآوردن خود شویم.

به گروه افراد بسیار مثبت بپیوندید. هیچ نیازی به سوپرمن شدن نیست. از همین الان می‌توانید شروع کنید. بنابراین این بار که در ترافیک معطل شدید، رئیستان سر شما فریاد کشید یا در تصادفی کلگیر ماشینتان خم شد، نفس عمیقی بکشید و تا ده بشمرید و  مثبت‌ها را جستجو کنید. همچنین می توانید در سمینار موفقیت که توسط آکادمی بازار برگزار می گردد، شرکت نمایید تا یاد بگیرید چگونه فردی مثبت اندیش گردید. در این سمینار استاد احمد محمدی مدرس و سخنران انگیزشی به شما می آموزند که افراد موفق و مثبت اندیش، چه طرز تفکر و رفتاری دارند. برای شرکت در این سمینار با محیطی مثبت و شاد و همچنین آشنایی با سرفصل های آموزشی آن می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه