5 ویژگی اصلی سرویس های خدماتی

در یک نگاه کلی به کسب‌ و کار ها می‌توانیم آنها را به دو دسته تقسیم کنیم:

  1. کسب و کار هایی که محصولاتی مشخص تولید می‌کنند و آنها را به صورت مستقیم یا با واسطه به فروش می‌رسانند (کسب‌ و کار هایی مانند تک ماکارون، چی‌توز، ایران خودرو).
  2. کسب‌ و کار هایی که فقط به ارائه خدمات پرداخته و در حقیقت محصول آنها سرویس‌شان به حساب می‌آید . در این مطلب به مشخصه‌های کلی سرویس‌ها اشاره می‌کنیم که در ترکیب عناصر بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

1- عدم مالکیت

شما به عنوان یک مصرف‌کننده، نمی‌توانید صاحب مطلق یک سرویس شوید و امکان ذخیره‌سازی آن وجود ندارد؛ در صورتی که محصولات قابلیت ذخیره‌سازی دارند. سرویس‌ها برای یک مدت زمان مشخص در اختیار شما قرار می‌گیرند و این مدت زمان بر اساس بودجه شما تعیین می‌شود. برای نمونه وقتی که یک بلیط هواپیما از یک شرکت هواپیمایی خریداری می‌کنید، مدت زمان مصرف خدمتی که آن شرکت ارائه می‌دهد از آغاز تا پایان پرواز شما خواهد بود.

2- ملموس نبودن

خدمات و سرویس‌ها قابل لمس نیستند و فقط پدیدآورنده یک تجربه خواهند بود. در صورتی که محصولات را می‌توانید لمس کنید! برای نمونه یک گوشی هوشمند قابل لمس است، اما یک فروشگاه آنلاین که از آن گوشی خود را خریداری کرده‌اید، قبال لمس نیست و فقط خدمت فروش و ارسال کالا را به شما ارائه داده‌است.

نکات کاربردی و مهم برای ساخت یک برند موفق
بخوانید

3- عدم قابلیت تجزیه پذیری

خدمات از پدیدآونده خود جدا نمی‌شوند! معمولا محصولات از تولیدکنندگان خود جدا شده و به دست مصرف‌کنندگان می‌رسند، اما سرویس‌ها، همچنان در نزد پدیدآورنده خود می‌مانند. برای نمونه آی‌نتورک پلتفرمی نزد خود دارد که بواسطه آن سرویس تبلیغات کلیکی را به مخاطبان خود ارائه می‌دهد.

4- محدودیت در بهره‌وری

همان طور که قبلا گفتیم، در استفاده از سرویس محدودیت زمانی وجود دارد. برای مثال یک شرکت طراحی داخلی، فقط یک بار منزل شما را به ازای هزینه‌ پرداخت شده، طراحی می‌کند.

5- تفاوت در تجربیات کاربران

در کسب‌ و کار هایی که ارائه دهنده خدماتی هستند، تجربه‌ها مشخصا متفاوت است. برای نمونه در یک سفر با کشتی، آب‌وهوا و دیگر مسافران کشتی در سرویسی که توسط شرکت کشتیرانی ارائه می‌شود، تاثیری مستقیم دارند و می‌توانند تجربه شما را بهتر یا بدتر کنند.

 

مطالب مرتبط:

ثبت ديدگاه