۷ عادتی که افراد موفق از آن دوری می کنند(1)

می دانید که کارهای زیادی باید انجام دهید و می بینید که وقت چندانی هم ندارید. اما انگار یکی از دوستانتان همیشه موفق می شود به همه کارهایش برسد؛ در عین حال، به نظر می رسد که مثل شما تحت فشار و استرس نیست و در پایان روز هم خسته و درمانده نیست؛ از قضا این دوست شما در همین ۲۴ ساعت شما، به خانواده اش رسیدگی می کند، شاغل است، برنامه های فوق برنامه و علاقه هایش را هم فراموش نکرده است؛ ضمن اینکه به طور منظم، تعطیلات کوتاهی را هم برای خود و خانواده اش برنامه ریزی می کند.

فکر می کنید او چطور می تواند به این همه کار با هم رسیدگی کند؟ آیا رازی در زندگی است؟ رازی که فقط او از آن مطلع است و به شما چیزی نگفته است؟ یا اینکه وی توانسته است با برنامه ریزی و رعایت منظم یک سری اصول، بین این همه کار و مسئولیت، وقت آزاد پیدا کند یا شاید باید بگوییم وقت آزاد خلق کند؟

باید به شما بگویم قضیه جدی تر از این حرف هاست.

شاید با حرف من مخالفت کنید؛ اما باید خدمتتان عرض کنم که شما عاداتی در زندگی دارید که مانند باتلاق، شما را به پایین می کشند، از کاراییتان می کاهند و در نهایت، فهرستی بلند بالا از کارهایی که باید انجام دهید اما هیچ وقت به آخر آن نمی رسید روی دستتان می گذارند.

با این 10 عادت صبحگاهی یک روز فوق العاده برای خود بسازید(2)
بخوانید

این عادات بد از کجا می آیند؟ شما که آدم بدی نیستید. مطمئنم خودتان هم دوست ندارید که کارهایتان نصفه و نیمه بمانند یا به خودتان سرکوفت بزنید که هیچ گاه نمی توانید کارهایتان را طبق برنامه به پیش ببرید و همیشه چند کار انجام نشده در فهرستتان دارید.

اتفاقا شما واقعا می خواهید که کارهایتان را به سرانجام برسانید. مساله اینجاست که شما آن قدر کارها را به همین شیوه انجام داده اید که اصلا متوجه عمق فاجعه ای که در آن قرار دارید نمی شوید. یاد مثال آن قورباغه افتادم؛ قورباغه در قابلمه روی شعله بسیار کم، آن قدر آرام آرام حرارت دید که اصلا متوجه گرم شدن و در حقیقت پخته شدنش نشد. این، دقیقا معنی عادت است: الگوی رفتاری که با تکرار و تلاش آگاهانه شکل گرفته است و انجامش، دیگر به هیچ تلاش آگاهانه ای نیاز ندارد؛ شما بدون اختیار و به صورت غیرارادی آن را انجام می دهید. خب معلوم است که در چنین شرایطی، دیگر خبری از کارایی و بازدهی نیست.

اما امید بخش ترین نکته در مورد عادات این است که شما می توانید آنها را تغییر دهید. عادات قدیمی و ناکارآمد را رها کنید و رفتارهای قدرتمند و انرژی بخش را جایگزین آنها کنید؛ عاداتی که شما را قدم به قدم به اهدافتان نزدیک تر می سازند؛ منظورم همان عادات افراد موفق است.

5 سوالی که باید پیش از اتخاذ هر تصمیمی از خودتان بپرسید
بخوانید

 در ادامه و در مقاله بعدی شما را با عاداتی که افراد موفق به صورت ارادی، از ایجاد آنها جلوگیری کرده اند آشنا می کنم و راه های پیچاندن! و ترک آنها را هم، در صورتی که شما هم در دامشان افتاده اید، با شما در میان خواهم گذاشت.

انجام همزمان چند کار با هم

در نگاه اول شاید انجام چندین و چند کار با یکدیگر رفتار هوشمندانه ای به نظر بیاید؛ اما حقیقت این است که در نهایت متوجه می شوید که هیچ کدام از آن کار ها را به نحو احسن انجام نداده اید. چه بخواهید و چه نه، مغز ما در انجام چند کار همزمان با محدودیت هایی روبروست و این کار هم چیزی جز راندمان پایین و استرس برایتان در بر نخواهد داشت.

راه حل: هر بار فقط یک کار انجام دهید (لابد الان دارید آه می کشید!). این کار، ذهن شما را آرام می کند، به شما اجازه و امکان تمرکز داده و شما می توانید آن کار را بهتر انجام دهید و از فرآیند انجام آن هم لذت ببرید؛ به این ترتیب شما قادر خواهید بود به جای اینکه در یک بازه زمانی محدود از این شاخه به آن شاخه بپرید، به تماشای مسیر هم بپردازید. وقتی که یک کار را به طور کامل انجام دادید و پرونده آن را بستید، با خودکار قرمز، یک چک مارک جلوی آن هدف روی فهرست کارهایتان بزنید و سراغ کار بعدی بروید. به همین راحتی.

اهمیت برنامه ریزی در کنار عملگرایی
بخوانید

ادامه دارد…

 

 

مطالب مرتبط:

ثبت ديدگاه