۵ عادت روزانه که می تواند زندگی شما را دگرگون سازد

پیتر اکونومی می گوید ایجاد عادات یکی از دشوارترین کارهایی است که ما انجام می دهیم اما نقش بسیار مهمی در شادی و موفقیت بلند مدت ما ایفا می کند.

او درست می گوید. وقتی که می خواهید از چنگال عادات قدیمی فرار کنید، مسیر طولانی و دور و درازی در پیش خواهید داشت. اما با داشتن ذهنیت و تفکر صحیح می توانید موفقیت را به زندگی تان وارد کنید.

اما سوال اینجاست که فرایند ساخت عادات از کجا شروع می شود؟ با توجه به اهمیت این مقوله، ما تصمیم گرفته ایم تا ۵ عادت مهم را به شما معرفی کنیم که انجام روزانه آنها آسان بوده و شما راحت تر می توانید آنها را ادامه دهید.

1. یک برنامه منظم صبحگاهی برای خودتان داشته باشید

یکی از ساده ترین کارهایی که باید برای بهبود زندگی تان انجام دهید، تهیه یک برنامه منظم صبحگاهی است. این روتین می تواند مواردی همچون زودتر بیدار شدن از خواب و نوشتن یک پاراگراف 500 کلمه ای، آماده کردن فهرستی از کارهای روزانه، گرفتن دوش آب سرد برای سرحال شدن، یا یک مراقبه آرام و بی سر و صدا باشد. اغلب ما صبح با صدای آلارم ساعت از خواب بیدار می شویم و تا مدتی، فقط درگیر و در حال کلنجار رفتن با خودمان جهت بلند شدن از رختخواب هستیم که به نوبه خود می تواند انرژی مثبت ما را، در صورتی که مراقب نباشیم، تخلیه کند. ایجاد یک روتین صبحگاهی جدید را می توانید با تنظیم ساعتتان ۳۰ دقیقه زودتر آغاز کنید.

12 کاری که باید در پایان روز و پیش از خواب انجام دهید
بخوانید

2. اهداف روزانه برای خودتان تعیین و آنها را پیگیری کنید

این عادت هم یک افزودنی جذاب و فوق العاده به عادت اول است. همان طور که در بالا بیان شد، خوب است که فهرستی از کارهای روزانه را درست پس از بلند شدن از خواب برای خودتان آماده کنید. این کار، وقت زیادی از شما نخواهد گرفت؛ نهایتا 5 تا 10 دقیقه. سعی کنید هر روز صبح این زمان را برای تعیین اهدافتان صرف کنید و تا پایان روز هم آنها را به سرانجام برسانید. شما با در دست داشتن چنین فهرستی، طبق برنامه به پیش خواهید رفت و هر بار که هدفی را محقق کردید یک تیک کنار آن بزنید و در انتهای روز با مشاهده تیک های مثبت احساسی از رضایت و شعف در خود خواهید داشت.

قبل از اینکه بخوابید، یک بار دیگر سراغ فهرستتان بروید، فهرست اهداف روزانه،‌ هفتگی، ماهانه و سالیانه. چند لحظه ای به آنها بنگرید. اگر واقعا می خواهید به آنها دست پیدا کنید، باید تا جایی که می توانید بر آنها متمرکز شوید. ذهنتان را روی حالت دستیابی قرار دهید تا این اهداف همیشه در ذهنتان باشند: چخ به صورت آگاهانه و چه به صورت ناخودآگاه.

5 Daily Habits That Will Transform Your Life (And How To Adopt Them)

3. در هر زمان روی یک هدف متمرکز شوید

ممکن است شما هم وسوسه شوید که چندین کار را با هم به صورت همزمان به انجام برسانید؛ این وسوسه علی الخصوص در اوقاتی که شما تحت استرس قرار دارید یا وقتتان رو به اتمام است، شدید تر و قوی تر می شود. کار کردن همزمان روی بیش از یک هدف، انرژی و تمرکز شما را به هم می ریزد و فرصت رسیدن به اهداف اصلی تان را از شما می گیرد. به جای انجام همزمان چند کار با هم دیگر، سعی کنید در هر زمانی روی فقط یک کار متمرکز شوید؛ آن هدف را به بخش های کوچک تر که قابل دستیابی هم می باشند، تقسیم کنید و سپس، همانند لیزر، روی آن اهداف زوم کنید. به این ترتیب، احتمال موفقیت خودتان را افزایش داده و می توانید یک تیک قرمز به نشانه موفقیت کنار آن هدف بزنید.

با این 10 عادت صبحگاهی یک روز فوق العاده برای خود بسازید(1)
بخوانید

4. زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهید

اکثر انسان ها وقتی که برنامه های ماهیانه یا ۵ ساله خود را طرح می ریزند، مواردی همچون خوش هیکل شدن یا کم کردن وزن را در آن جای می دهند. ورزش، یکی از بهترین عادات روزانه ایست که شما می توانید در خودتان ایجاد کنید.

تنها مانعی که راه شما برای ایجاد این عادت را سد می کند، خود شما هستید. شما به طرق مختلف می توانید ورزش روزانه در زندگی تان وارد کنید و با قدم های خیلی کوچک شروع کنید. به عنوان مثال، در روتین صبحگاهی تان، پیاده روی صبح را قرار دهید یا اسمتان را در یک باشگاه ورزشی بنویسید. یوگا و پیلاتس هم از گزینه های عالی هستند. ورزش منظم، ذهنتان را باز می کند و استرس را کاهش می دهد.

5. مرتب و منظم باشید

سرانجام به مقوله نظم رسیدیم؛ داشتن یک محیط کاری منظم از استرس های بیهوده می کاهد و ذهنتان را هم ثبات می بخشد. سعی کنید تا جای ممکن، اشیای اضافی را از اطرافتان بردارید و فقط به رفع نیازهایتان بپردازید.

عادات قدیمی به سختی از بین می روند؛ عادات جدید تا ابد باقی می مانند

این ۵ عادت روزانه برای همه افراد اثر بخش است. شما هم از نتیجه کار متعجب خواهید شد و شما می توانید با بهره مندی از عادات جدید و موثر، بسیار سریع تر از آنچه تصور می کردید، اهدافتان را محقق سازید.

۷ عادتی که افراد موفق از آن دوری می کنند(1)
بخوانید

مطالب مرتبط:

1397/8/16 14:50:35 اردیبهشت 24ام, 1397|انگیزشی و توسعه فردی, مقالات|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه