کناره‌ گیری عاطفی چیست و چه مزایایی دارد؟

کناره‌ گیری عاطفی یک مهارت مهم است که می‌تواند شما را در رهایی از استرس و نگرانی یاری رساند و  به شما آرامش بدهد. کناره‌ گیری عاطفی حالتی از آرامش، دلخور نشدن و در موقعیت‌های مختلف و در کنار افراد بدقلق آرامش خود را حفظ کردن است. در واقع آن قدرت رها شدن است. آن به معنای رهایی از گذشته، نگرانی، ترس و افکار منفی است؛ رهایی از هر آنچه که ذهن و احساساتتان را مشوش می‌سازد. کناره‌ گیری عاطفی یک مهارت مفید و مثبت است.

“تفاوت مهمی بین تسلیم و رهایی وجود دارد.”  «جِسیکا هاچیگان»

مزایای کناره‌ گیری عاطفی چیست و اگر آن را بهتر کنید چه چیزی به دست می‌آورید؟ امکان دارد با کناره‌ گیری عاطفی موافق نباشید؛ فکر کنید که شاید باعث بی‌تفاوتی شما شود و خللی در احساساتتان به وجود آورد. در حقیقت اینگونه نیست و با آن می‌توانید در خود و جهان پیرامون خود آرامش بیشتری ایجاد کنید. ممکن است که عجیب و غریب به نظر برسد اما شما می‌توانید کناره‌ گیری عاطفی داشته باشید و در عین حال عاشق، مهربان و دوست داشتنی بوده و زندگی فعال و پرمشغله‌ای داشته باشید.

” آنچه را که به تو آسیب می‌زند، فراموش کن و آنچه را که یاد می‌گیری، از یاد مبر.”  « شانون اِل. آلدر»

کناره‌ گیری عاطفی جنبه مثبتی دارد که نوعی مهارت و نگرش است که بدون اینکه آرامش خود را از دست بدهید، با مردم سازش می‌کنید و با موقعیت‌ها کنار می‌آیید؛ این روش به شما کمک می‌کند رفتارتان را کنترل کنید و با حرف و نظر مردم اعصاب خود را به هم نریزید. با کناره‌ گیری عاطفی می‌توانید ذهن و احساسات خود را از موقعیت‌ها و مردم مضطرب در امان دارید و چیزی را به دل نگیرید. مزیت مهم دیگر این مهارت رهایی از گذشته، خاطرات تلخ و خشم است. با استفاده از آن می‌توان بین خود و افراد مضطرب، بدقلق و تندخو مرزی قائل شد و این باعث می‌شود که در معاشرت با آنها آرامش خود را حفظ کنید. این رفتار و حالت ذهن این امکان را فراهم می‌سازد تا در زندگی روزمره مؤثرتر و کارآمدتر باشید.

کناره‌ گیری عاطفی بی‌تفاوتی، دوری از مردم یا ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران نیست. همچنین به معنای فقدان علاقه یا احساسات نیست. افرادی که بی‌تفاوت هستند به هیچ چیزی اهمیت نمی‌دهند و معمولاً منفعلند. این مهارت شما را از اذیت و آزار مردم و افکار آشفته محافظت می‌کند. شما می‌توانید عاشق و شاد باشید و از زندگی لذت ببرید و در عین حال هر جایی که لازم شد از این مهارت لذت ببرید.

آیا گمان می کنید که ایده تان شکست می خورد؟
بخوانید

”  مقاومت کردن اعتقاد به این است که فقط گذشته وجود دارد. رهایی این است که آینده هم وجود دارد.”  «دافنه رُز کینگما»

افراد قوی و موفق اجازه نمی دهند که شرایط و عواطف بد بیرونی، آرامش و احساسات درونی آنان را تحت تأثیرات منفی خود قرار دهد. آنان همواره کوشش می نمایند که آرامش درون و حالت متعادل ذهنی خود را حفظ کنند و شاد باقی بمانند. مهارت کناره گیری عاطفی، مهارتی اکتسابی است و تنها با کمی تمرین، تفکر و تمرکز قابل دستیابی می باشد. 

در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی از مهارت هایی که افراد موفق در خود تقویت نموده اند و بر آن مهارت ها مسلط گشته اند، سخن خواهند گفت. مهارت هایی مانند تمرکز، هدفگذاری، تصویرسازی ذهنی و همچنین مهارت مهمی که در بالا هم مورد بحث قرار گرفت یعنی مهارت کناره گیری عاطفی، و در کل هر چیزی که در موفقیت شما مؤثر باشد، در سمینار موفقیت مورد بحث قرار خواهند گرفت. بنابراین می توانید برای یادگیری این مهارت ها در سمینار موفقیت شرکت نمایید. کافی است به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه