کتاب ” رهبری” نوشته الکس فرگوسن

کتاب رهبری – درس هایی که از زندگی و سال های حضورم در منچستر یونایتد آموختم –  اثر سِر الکس فرگوسن مربی فوق العاده تیم منچستر یونایتد (معروف به شیاطین سرخ) و مایکل موریتز است. الکس فرگوسن در سال ۲۰۱۳ کتاب زندگی نامه خود را نوشت اما کتاب رهبری را در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد. بنابراین کتاب رهبری بیش از آنکه زندگی نامه فرگوسن باشد، دربردارنده نکات مدیریتی و درس هایی برای زندگی است. الکس فرگوسن کتاب رهبری را به خانواده اش تقدیم کرد. در ادامه با محتویات و موضوعات کتاب بیشتر آشنا می شویم.

الکس فرگوسن در قسمت ابتدایی متن چنین می گوید:

من بسیار خوش شانس بودم که دختری شگفت انگیز را ملاقات کنم که پنجاه سال همراه من است. کتی سه پسر بسیار خوب به من هدیه داده که اخلاق کاری ما را به ارث بردند وموجب افتخار ما هستند. فرزندانم شور و شوقی را به ما هدیه دادند که تصورش باورکردنی نیست. ما یازده نوه در سنین پنج تا بیست و یک سال داریم.

موضوع کتاب

این کتاب نتیجه گفتگوهای زیادی بین مایکل موریتز و سر الکس فرگوسن است که شامل موضوعات زیادی می شود. موضوعاتی که به قول الکس فرگوسن، برخی از آن ها حتی مورد توجه او نبوده اند.همان طور که از اسم کتاب مشخص است، موضوعات این کتاب شامل مواردی می باشد که هر رهبری باید از آن ها اطلاع داشته باشد.

فرار هوشیارانه از دنیای رویاها و توهمات
بخوانید

بخش هایی از گفته های فرگوسن در قسمت های مختلف مقدمه

این کتاب شامل نوعی جمع بندی درباره اطلاعاتی است که از زندگی شخصی ام و همچنین مدیریت تیم های متفاوت به کسب کرده ام (اولین بار در اسکاتلند به مدت دوازده سال با تیم ایست استرلینگ شایر، نت میرن و آبردین، و در ادامه به مدت بیست و شش سال با تیم منچستریونایتد).

این کتاب تلاشی است در جهت توضیح اینکه چگونه ساختار کلی تیم منچستر را تشکیل دادم و با موفقیت جلو بردم. من هیچگاه ادعا نمی کنم که این مسائل را به آسانی می توان در جای دیگر استفاده کرد، بلکه امیدوارم خوانندگان کتاب ایده ها و راهکارهایی را پیدا کنند که بتوانند آن ها را در زندگی خود پیاده کنند.

رهبری

عنوان فصل ها

کتاب رهبری از 13 فصل با عناوین زیر تشکیل شده است
 • به خود واقعی تان تبدیل شوید
 • پی بردن به اشتیاق
 • کنار هم چیدن قطعات
 • کار با دیگران
 • تدوین استانداردها
 • سنجش افراد
 • تمرکز
 • انتقال پیام
 • رهبری! بله، مدیریت! نه
 • خط پایان
 • توسعه کسب و کار
 • ارتباط با دیگران
 • انتقال

نگاهی به کتاب رهبری

یک نکته بسیار زیبا درباره کتاب رهبری که در قسمت های مختلف به چشم می خورد، صداقت فرگوسن است. در قسمت های مختلف فرگوسن به اشتباهات خود اشاره می کند و به نقد خود می پردازد، به صورتی که مخاطب تصور میکند فرگوسن این کتاب را برای اصلاح خودش نوشته است.

10 دلیلی که نشان می دهد افزایش تمرکز باعث رسیدن به موفقیت می شود
بخوانید

فرگوسن، علاوه بر اینکه یک مربی عالی در دنیای فوتبال بود، یک انسان محشر در زندگی نیز هست که می تواند درس های بسیار با ارزشی به شما بدهد. مطالعه این کتاب بسیار لذتبخش است. به احتمال زیاد شما با هر سلیقه ای که باشید، در کتاب رهبری قسمت های زیبا و زیادی وجود دارد که از خواندن آن بسیار لذت را خواهید برد. شاید بخش های مدیریتی این کتاب بسیار پررنگ باشد، اما درمیان مطالب، نکات ریز و بسیار ارزشمندی وجود دارد که هرکسی می تواند از آن ها در زندگی خود بهره ببرد.

قسمت هایی از متن کتاب رهبری

بهترین معلمان در حقیقت قهرمانان گمنام جامعه هستند.

اگر مدیر یک شرکت بودم، همیشه به تفکرات جوانان با استعداد توجه می کردم چون بیشتر از همه با واقعیات زندگی امروزی و چشم اندازهای فردا ارتباط دارند.

بهترین فوتبالیست ها اغلب با خودشان مبارزه می کنند تا بهتر از قبل شوند.

من همیشه به بازیکنانم می گفتم: «وقتی که ما سخت تر از دیگر تیم ها تمرین نکنیم، دیگر منچستر نخواهیم بود.»

هر عضوی از تیم باید بداند که قسمتی از یک پازل ظریف و پیچیده است. اگر تکه ای جابه جا شود، تصویر دیگر به درستی مشاهده نمی شود.

۵ روش برای از بین بردن خستگی مفرط
بخوانید

هیچگاه از پیروزی سیر نمی شدم.

افرادی که برای کسب غیرممکن ها از هرگونه تلاشی دریغ نمی کنند، سزاوار ستایش هستند.

درباره نویسنده

رهبری

الکس فرگوسن در سال1941 در گلاسکو متولد شد. او مربی معروف فوتبال بریتانیایی و مربی سابق باشگاه منچستر یونایتد است. او به عنوان یکی از بهترین مربیان تاریخ شناخته می‌شود و در طی ۲۶ سال مربیگری خود ۳۸ جام کسب کرد که شامل ۱۳ بار قهرمانی لیگ انگلیس و دو بار قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا بوده‌است. او مدتی به صورت پاره وقت شاگرد کارخانه آچارسازی گلاسکو بود و به عنوان یک بازیکن آماتور به تیم کوئینز پارک ملحق شد. سپس به صورت پاره وقت به تیم سنت جانستون پیوست.آچارسازی را رها کرد و به عضویت تیم دانفرملین درآمد. او در سال2015 کتاب رهبری که موضوع آن علاوه بر زندگی نامه فرگوسن حاوی نکات مدیریتی و درس های زندگی است را نوشت.

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه