چگونه می‌توانید تمرکزتان را حین مطالعه حفظ کنید؟

فردی درمورد افزایش تمرکز در حین مطالعه‌ اینگونه می‌گفت:

“سلام! من یک دانشجو هستم و دوست دارم بدانم که چگونه حین مطالعه تمرکزم را افزایش دهم؟ وقتی من مطالعه می‌کنم مرتب ذهنم به سمت موضوعات دیگر می‌رود و نمی‌توانم به خوبی تمرکز کنم. با این اوصاف من با گوش کردن موسیقی، فکر کردن، رؤیاپردازی و بلند شدن از جای خودم و مشغول شدن به کارهای دیگر وقت خود را هدر می‌دهم. با خودم عهد می‌بندم که زمان مطالعه تمرکز داشته باشم ولی هر وقت به مطالعه می‌نشینم نمی‌توانم این تصمیم را عملی کنم. متوجه شدم که تمرکز کردن برای من دشوار است. آیا راهی وجود دارد که من بتوانم حین مطالعه تمرکزم را افزایش دهم؟”

How can you increase your focus during studing?

مطمئناً این سئوال را افراد بسیاری می‌پرسند. برای همین تصمیم گرفتم که در این مورد مطالبی بنویسم. ما اغلب حین مطالعه دچار حواس‌پرتی می‌شویم. بنابراین باید یاد بگیریم که بر کاری که داریم، تمرکز کنیم.

قطعاً شما می‌توانید تمرکز خود را حین مطالعه بالا ببرید. البته این کار فوراً انجام نمی‌گیرید، بلکه یک فرایند تدریجی است. نخست باید اندکی در محیط مطالعه‌تان تغییر ایجاد کنید:

  • می‌دانم که واقعاً کاری دشوار است اما باید تلویزیون، رادیو و گوشی‌تان را خاموش کنید.
  • مقداری آب بنوشید و یک میوه، اسنک یا وعده غذایی سبک بخورید تا گرسنگی مزاحم تمرکز شما نشود. قبل از مطالعه، غذای سنگین نخورید چراکه باعث خواب‌آلودگی شما می‌شود.
  • به مدت 30-20 دقیقه مطالعه داشته باشید و بعد از آن برخیزید و به مدت چند دقیقه کار دیگری را انجام دهید و دوباره مطالعه را از سر بگیرید. این شیوه مانع خستگی شما می‌شود زیرا می‌دانید که مدت کمی می‌توانید استراحت کنید و کار دیگری انجام دهید.
  • همچنین باید تمرکز را تمرین کنید، حتی چند دقیقه تمرین در روز توانایی شما را برای تمرکز کردن بر مطالعه بیشتر می‌کند.
  • اگر شما مایلید و آن را مفید می‌دانید، ممکن است که در حین مطالعه موسیقی ملایم و آرام را گوش دهید. موسیقی که سر و صدای زیادی دارد یا شما را به آواز یا رقص در می‌آورد، گوش ندهید زیرا هدف شما مطالعه کردن است نه اینکه موسیقی بشنوید.

انسان های موفق، زیاد مطالعه می کنند و برای حفظ تمرکز خود حین مطالعه تکنیک های مختلفی از جمله موارد آورده شده در مقاله فوق را، رعایت می کنند. اگر می خواهید سایر عادات انسان های موفق را بیاموزید، می توانید در سمینار موفقیت شرکت نمایید. استاد احمد محمدی از عادات، ویژگی ها و مهارت های خاص افراد موفق به شما خواهند گفت. کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

7 شیوه برای جذب انرژی مثبت
بخوانید

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه